AKP’nin yeni ordusu Kürt Talibanı

AKP’nin yeni ordusu Kürt Talibanı

Pazar, 22 Eylül 2013

Suriye’deki çeteleri, Amerikan ve İngiliz askerleri yönetiyor

ABD’nin Suriye’de savaşmak ve muhalifleri eğitmek üzere yaklaşık 2.500 Arap kökenli paralı askeri bölgeye soktuğu öğrenildi

Suriye’de çözüm için diplomatik çabaların öne çıkarılıyor olmasına karşın, 2012 yılının mart ayından bu yana, ABD’nin Arap kökenli paralı askerleri Suriye’nin içine soktuğu öğrenildi. Sayıları, yürütülen operasyonlara bağlı olarak bin 500 ila 2 bin 500 arasında değişen özel ordunun, özellikle Şam’ın banliyölerinde muhaliflerin, suikast, bombalama ve adam kaçırma gibi eylemlerine teknik ve lojistik destek sağladığı ortaya çıktı.

Türkiye ve Ürdün üzerinden

Aydınlık’ın bölgede görevli güvenlik kaynaklarından aldığı bilgiler, Suriye’deki gelişmelerin uluslararası kamuoyuna yansıyan bölümünün çok daha ötesinde olduğunu gösteriyor. Şam yönetimine karşı muhaliflerin yürüttüğü eylemlerin arkasından ise, ABD ve İngiltere destekli paralı askerler çıktı. Paralı askerlerin büyük bölümünün ise Irak’ta yaptıkları işkencelerin ve işledikleri insanlık suçlarının açığa çıkmasından sonra adını SCG International olarak değiştiren Blackwater’ın paralı askerleri olduğu belirtiliyor.

Arapça bildikleri için özellikle Arap ülkelerinden devşirilmiş olan paralı askerlerin, 2012 yılımart ayından itibaren Türkiye ve Ürdün üzerinden Suriye’ye giriş yaptıkları öğrenildi. İçeride muhaliflere, teknik eğitim de veren askerlerin, suikast, istihbarat, bombalama ve provokasyonları da kapsayan da çok sayıda eylemin arkasında oldukları tahmin ediliyor.

Kara propaganda

Sayılarının bin 500 ila 2 bin 500 arasında değiştiği söylenen ve muhalif terör gruplarının hareketlerini yöneten “özel ordu”nun muhaliflerin yardımıyla gizlendikleri bildirildi. Bu grubun yürüttüğü operasyonlar arasında Esad yönetiminden isimlerin parayla satın alınması, Suriye devletin askeri ve stratejik bilgilerinin elde edilmesi, muhaliflerin daha önce belirlenmiş hedeflere yöneltilmesi, Suudi Arabistan ve Katar’dan gelen nakit paraların dağıtılması, sosyal medya üzerinden kara propagandaya zemin hazırlanması da bulunuyor.

Libya’da da kullanıldılar

Suriye hükümetinin eski bakanlarının ve üst düzey yetkililerinin, ülkeden kaçması için yürütülen “parasal ikna” faaliyetlerinin arkasında da bu “özel ordu” bulunuyor. Bu kişilerin Suriye dışına çıkarılması için yürütülen operasyonları da yine aynı kişiler gerçekleştiriyor.

Türkiye’deki İncirlik Üssü’nü ana iletişim merkezi olarak kullan paralı askerlerin, yine Türkiye’de kullandığı yerler arasında Mersin limanı ve Ankara’daki Esenboğa Havaalanı da bulunuyor. Aynı askerler, daha önce de Libya’da Kaddafi’ye karşı isyancılara eğitim vermiş ve Libya operasyonunda önemli görevler üstlenmişlerdi.

http://aydinlikgazete.com/mansetler/25431-akpnin-yeni-ordusu-kurt-talibani.html

This entry was posted in EMPERYALİZM, ORTADOĞU ÜLKELERİ. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *