Ergenekon kitapları

MUSTAFA MUTLU

Ergenekon kitapları

Ergenekon’da bugün büyük bir olasılıkla karar günü…

Çok sayıda gazetecinin, yazarın, siyasetçinin, subayın, hukukçunun, bilim insanının ve sivil toplum örgütü yöneticisinin yargılandığı Ergenekon Davası, kimilerine göre “derin devlete vurulan” en büyük darbe… Kimilerine göre de “gerçek derin devlet”in muhalifleri tasfiye etmek için kurduğu bir tezgâh!

Ergenekon Davası, yayıncılık alanında da yeni bir çığır açtı.Cezaevindeki tutuklular yüzlerce kitap yazdı, bunların büyük bir bölümü yayınlandı ve ciddi satış rakamlarına ulaştı.

İşte bugün, Ergenekon’la ilgili yazılan ve yayınlandığı günlerde yankı uyandıran, benim okuduklarımdan on kitabı sizinle paylaşmak istiyorum.Çünkü yargılama şimdilik bitse bile, Tuncay Özkan’ın son sözler alınırken mahkeme heyetine söylediği gibi, bu dava için söylenecek sözler hiçbir zaman bitmeyecek.Her Türk aydınının, bu çok önemli soruşturma ve yargılama hakkında bilgi sahibi olması gerektiğini belirterek, Ergenekon kitaplarıyla sizleri baş başa bırakıyorum:

Belgelerle Ergenekon
Araştırmacı gazeteci Saygı Öztürk’ün yazdığı bu kitap, 2008’de Doğan Kitap’tan çıktı. 23 lira… Ergenekon soruşturmasına ait tüm önemli belgeleri içeriyor. Bu belgeler, böylesine önemli bir soruşturmadaki gariplikleri ve hatta saçmalıkları daha iyi anlamamızı sağlıyor.

Ergenekon (Darbecilerin Son Çırpınışları… )
Eski MİT’çi Mahir Kaynak ile gazeteci Ömer Lütfi Mete’nin yazdıkları kitap, Profil Yayıncılık tarafından 2012 yılında yayınlandı.Fiyatı 12 lira.Yazarlar bu kitapta Ergenekon olayının perde arkasını gözler önüne sermeye çalışıyor.

Ergenekon Belgelerinde Fethullah Gülen ve Cemaat
Gazeteci Nedim Şener’in kitabı, Destek yayınları tarafından 2009’da basıldı. Fiyatı 17 lira… Ergenekon’dan çok Fethullah Gülen Cemaati’nin “derin” faaliyetlerinin anlatıldığı bu kitabı, “Nedim’in başını yakan kitap” olarak da adlandırabiliriz.

Ergenekon Çıkmazı…
Necdet Pekmezci’nin kitabı, Tanyeri Kitap tarafından basıldı. 12 lira… Ergenekon soruşturması başlamadan önce kaleme alındı. Türkiye’nin gayri resmi yakın tarihini roman dilinde okuyucuya aktarıyor. Bu kitaptaki Ergenekon şemasının, iddianameyi hazırlayan savcılara önemli ölçüde esin kaynağı olduğu iddia edildi.

Ergenekon Tertibinde Gizli tanıklar…
Kaynak Yayınları tarafından bu yıl yayınlanan ve 12 liraya satılan kitabın yazarı Hikmet Çiçek, hâlâ Silivri’de tutuklu… Çiçek, Ergenekon davasının en önemli dayanağı olan gizli tanıkları anlatıyor. Bu gizli tanıklar içinde koyun hırsızı da var, oto hırsızı da! Kız kardeşinin kızını satan da var, cinayet, uyuşturucu kaçakçılığı, gasp, tecavüz, adam yaralama, adam kaçırma, dolandırıcılık, fuhuş hükümlüleri de…

Ergenekon…
Can Dündar ile Celal Kazdağlı’nın yazdığı, İmge Kitabevi’nin yayınladığı bu kitabın satış fiyatı 9 lira… Türkiye’de Gladyo tipi bir örgütlenmenin nasıl kurulduğunu, eski ülkücülerin nasıl yasa dışı bir faaliyette görevlendirildikleri, istihbarat teşkilatları arasındaki amansız rekabeti, başbakanların kullandıkları “Özel Büroları”, Güneydoğu’da sürdürülen mücadelenin nasıl hukuk dışına taşıp çeteler yarattığını anlatıyor.

Gladyo ve Ergenekon…
Kaynak Yayınları’ndan 2008 yılında çıkan kitabın yazarı İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek… Kitabın fiyatı 18 lira… Davanın önemli sanıklarından Perinçek bu kitapta Ergenekon’un, Gladyo’nun bir tertibi olduğunu öne sürüyor.

Ergenekon Bombalarının Sırrı…
Oktay Yıldırım’ın kitabı, 2010 yılında Kaynak Yayınları’ndan çıktı. 18 lira. Yıldırım bu kitabında Cumhuriyet Gazetesi’ni bombalayanların amaçlarından Hrant Dink cinayetine, Ümraniye’deki bombalardan Danıştay saldırısına, devlet kurumlarının düzenlediği sahte belgelerden birbirini yalanlayan emniyet yazışmalarına kadar birçok farklı konuda önemli saptamalarda bulunuyor.

Demokrasiye ve Hukuka Ergenekon Tezgâhı…
Vedat Yenerer’in kitabı 2010 yılında Bilgi Yayınevi’nden çıktı. 20 lira.Bu kitap, tutukluların ağızlarından yazılan ilk kitap olma iddiasını taşıyor. Gözaltına alınmalar, emniyet ve savcılık sorguları ile mahkeme aşamasında yaşanan düzmeceler ve oyunlar anlatılıyor.

Ergenekon: Çook Gizli Örgüt Nasıl Kurulur?
Sanıklardan gazeteci Tuncay Özkan’ın kitabı 2009 yılında Medyanos Reklam Organizasyon tarafından yayınlandı. Yazar bu kitapta, “Ergenekon’un uydurulma gerekçelerine” odaklanıyor.

This entry was posted in DEMOKRASİ-ÖZGÜRLÜK, DEVRİM VE KARŞI DEVRİMLER, ERGENEKON - BALYOZ, HUKUK-YARGI-ADALET, Yeni Kitaplar. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *