Hüseyin İnan…

MALMÖ

ALİ HAYDAR NERGİS

Hüseyin İnan…

Nuri Dayım, “Hazırlan, seni yarın Sarız’a, ‘Cumhuriyet Şenliği’ne götüreceğim” dedi. İlkokul dördüncü sınıfa gidiyordum. Köyde, öğretmenimizin önderliğinde 23 Nisan ve Cumhuriyet bayramlarını kendi çapımızda kutluyorduk, ancak kasabada, büyük kentlerde bayram nasıl kutlanır, bilmiyordum. Akşamdan defterimi, kalemimi hazırladım, Sarız’da, Cumhuriyet Şenliği’nde gördüklerimi defterime bir bir yazacak, döndükten sonra da okulda ballandıra ballandıra anlatacaktım.

Sarız’da çarşı bayraklarla donatılmış, tören alanının orta yerine yüksekçe bir kürsü kurulmuştu. Önce kaymakam ve belediye başkanı, ardından jandarma komutanı konuştu. Güleç bir kız şiir okudu. Sonra, Kayseri Lisesi’nde öğrenci olduğu bildirilen bir gencin adı anons edildi. Genç, kürsüye doğru ilerlerken dayım, kulağıma eğildi, “Bu bizim Hüseyin, Kayseri Lisesi’nde her yıl iftiharla geçiyor!” dedi. Esmer, zayıf yüzlü, elmacık kemikleri hafif çıkık bir gençti. Elini kolunu sallayarak ateşli ateşli konuşmaya başladı. “Mustafa Kemal” diyordu; “Ulusal Kurtuluş Savaşı” diyordu. “Mavi gözlü bir dev!”den söz ediyordu.

Hüseyin konuştukça, onu tanıyan çevre köylerin yoksul köylüleri, şapkalarını sallayarak sevinç gösterisinde bulunuyordu. Hüseyin, konuşmasını bitirdikten sonra kürsüden indi, yanımıza geldi, Nuri Dayı’mın eline eğildi; dayım öpmesine izin vermedi. Sonra, beni gördü, ilgilendi; adımı sordu, saçlarımı okşadı. Nuri Dayım, “Benim yeğenimin de sesi güzeldir Hüseyin abisi, zamanın olsa da bir dinlesen, radyodaki bütün türküleri ezbere bilir, çok dokunaklı ‘Erzurum Dağları’ söyler” dedi. Hüseyin, “Öyle mi?” diyerek gülümsedi. Ağzındaki dişleri bembeyaz, inci gibi sıralıydı…

Hüseyin’in yüz anlatımlarını, davranışlarını dikkatle izliyordum. O anda karar vermiştim; büyüyünce ben de Hüseyin gibi olacaktım. Söylediklerini tam anlayamasam da böyle bir akrabamız olduğu için onur duyuyordum. Tören bitti, kalabalık dağılmaya başladı. Hüseyin, “Haydi, eve gidiyoruz, karnınız acıkmıştır” dedi. Fazla nazlanmadan evin yolunu tuttuk. Büyük caddede biraz ilerledikten sonra dar bir sokağa saptık. Bahçe içinde, tek katlı, üzeri toprakla örtülü bir evde oturuyorlardı. Hüseyin’in babası Hıdır ve amcası Kamil İnan’ın, Sarız’da hazır giyim mağazaları vardı. Kan davasından öldürülen Ziya Amcamın eşi Zülfü, Kamil İnan’la evlenmiş, eski akrabalıklarımıza yeni bir çentik atmıştık.

Hıdır ve Kamil amcalar da o gün dükkânlarını erken kapatarak eve gelmişlerdi. Nuri Dayım, Hüseyin’in Cumhuriyet Şenliği’ndeki konuşmasından övgü ile söz etti. Kamil Amca, “Boş laf karın doyurmaz” diyerek geçiştirdi. Hıdır Amca, Hüseyin’den yakındı: “Nuri Efendi, bu çocuk batıracak beni. Dükkânı beş dakika emanet edip bir yere gidemiyorum. Alışverişe gelen Dallıkavak’ın, Tavla’nın, Çağşak’ın, Ördekli’nin çulsuz köylülerine parasız mal vermesi yetmiyormuş gibi, bir de doktor, ilaç masraflarını kasadan karşılıyor.” Hüseyin, dayımın yanında tartışmaya girmek istemedi. Yemekten sonra odasına çekilirken beni de çağırdı. Henüz lisede okumasına karşın, odası yerden tavana dek kitaplarla kaplıydı. İçeriklerini bilmesem de raflardaki, masanın üzerindeki kitaplara dokundum, şaşkınlıkla,“Bunların hepsini okudun mu” diye sordum; yine gülümsedi…

Resimli kitaplardan birine dalmışken dayım, “Kalk, gidiyoruz!” dedi. Zülfü Teyze, o gece evlerinde konuk kalmamız için zorladı. Gitme zamanıydı. Akşam oluyordu. Veyve Ninem, davarla, malla başa çıkamazdı. Köyün yolunu tuttuk. Yol boyunca Hüseyin’in odasını düşündüm, ben de onun gibi odamı kitaplarla dolduracak, çok çok okuyacaktım… Ertesi gün, derste Cumhuriyet Şenliği’ni anlatırken, tıpkı Hüseyin gibi, sesimi yükseltiyor, elimi, kolumu sallayarak konuşuyordum:

“Şimdicik, bizim orada bir de akrabamız vardı, adı da Hüseyin İnan… O da konuştu orada… Yani, bu Hüseyin İnan, bizim akrabamız olur, biliyonuz mu?” Anlatırken yan gözle beni kıskanan okul arkadaşlarıma bakıyordum. Her yılın mayıs, haziran ayları, Tufanbeyli, Sarız, Göksun yöresinde “mezar ayları”dır. Geleneklere göre, sonbaharda ve kışın ölenlerin gömütlerine bu aylarda mezar taşı dikilir. Gömüt törenlerine bütün akrabalar davet edilir. Baba tarafımdan dedem Haççe Ali o kış ölmüş, haziran ayındaki gömüt törenine Zülfü Teyze de çağrılmıştı. Hüseyin’le birlikte geldi. Elimde bir kuş sapanıyla yanlarına gittim; Hüseyin, “Kuşları vurma, yavrulama mevsimidir şimdi, analarını vurursan, yavruları yuvada acından ölür” dedi. O gittikten sonra sapanı kırıp attım, bir daha hiç elime almadım. Hüseyin’le son görüşmemizdi o, bir daha hiç karşılaşmadık.

12 Mart darbesinden sonra, Deniz Gezmiş ve Yusuf Aslan’la birlikte idam edildikleri yıl, Ankara Atatürk Lisesi’nin ikinci sınıfına gidiyordum. Onu, lisede okurken tanımıştım, ben lisedeyken o idam edildi. Türkiye Cumhuriyeti, 50. yılını kutlamaya hazırlanırken 7- 8 yıl önceki törenlerde kendisine övgüler düzen, okullarında iftihar listelerine giren Hüseyin İnan ve iki arkadaşının boynuna yağlı ipi geçirivermişti! İdam edildiklerinde Hüseyin 23, Deniz ve Yusuf 25 yaşındaydı. 6 Mayıs 1972 günü, idam haberini sabah erkenden radyodan öğrendim. Hava kapalı, kurşun gibi ağırdı. O gün okula gitmedim. Sıhhiye’de, Orduevi’nin yanındaki küçük parkta oturdum, için için ağladım. Sınıf arkadaşım Mürsel de yanımdaydı, elini omzuma koyarak beni sakinleştirmeye çalıştı. Baktı olmuyor, az ilerideki Orduevi’ni göstererek kızdı: “Ağlayacak başka bir yer bulamadın mı? Ağlama! Ağlayacaksan da git, başka yerde ağla!” dedi…

alinergis@yahoo.se

Cumhuriyet 13.05.2012

This entry was posted in Gundem, Haber. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *