Dini eğitimi önemsemeyen arkadaşlarla ilişkileri sınırlı tut!

Cumhuriyet 01.03.2012
ERDOĞAN’IN ‘DİNDAR BİR GENÇLİK YETİŞTİRMEK İSTİYORUZ’ SÖZLERİ TARTIŞILIRKEN, AKP DİYARBAKIR TEŞKİLATI ‘DİNDAR NESİL’ RAPORU HAZIRLADI

‘Dini eğitimi önemsemeyen arkadaşlarla ilişkileri sınırlı tut!’

 

MAHMUT ORAL

DİYARBAKIR – Başbakan Tayyip Erdoğan’ın “Dindar bir gençlik yetiştirmek istiyoruz” sözleri tartışılırken, AKP Diyarbakır İl Başkanlığı ile DİYANET-SEN Şube Başkanlığı’nın hazırladığı “İmam Hatip Liseleri, Kuran Kursları ve Gençlik Merkezleri Durum ve Geliştirmeleri” başlıklı raporda öğrencilere, “Kuran ve dini eğitimi önemsemeyen arkadaş çevresiyle ilişkileri sınırlı tut”, ailelere ise “Günün belli saatlerinde haber saati gibi Kuran okuyun. Bunları yaparken ekonomik bunalımlarınız azalacak” önerisinde bulunuldu.

AKP Genel Merkezi’ne de gönderildiği belirtilen “Gizli” ibareli 20 sayfalık raporda, Kuran kurslarında Türkçe, matematik derslerinin verilmesi, kurslara akıllı tahtalar, projektör, bilgisayar ve benzeri altyapı olanakları sağlanması isteniyor. Raporun anne ve babalara düşen görevler bölümünde de ebeveynlerin yapması istenenler şöyle sıralanıyor:

‘Teşvik edici hediyeler verin’

“Gerek yazılı ve gerekse görsel medyaya duyduğumuz ilgi ve ayırdığımız vaktin bir kısmını, Kuran’ı okuyup öğrenmeye, anlamaya ve öğretmeye de ayırmalıyız. Aile fertlerimizle birlikte günün belli saatlerini tıpkı haber saatleri gibi Kuran saati olarak belirlemeliyiz. Eğitim ve öğretim hayatlarında çocuklarımızın başarılarından sonra teşvik edici hediyeler, sürprizler yaptığımız gibi dini eğitim alan çocuklarımızın veya Kuran kursunu alan çocuklarımızın da ellerinden tutup bizzat hocasına götürmeli ve derslerini takip etmeli, başarılarından sonra teşvik edici hediyeler veya sürprizler yapmalıyız. Bütün bunlar anlık olmayıp daimi olmalıdır. Bu süreç devam ettiği müddetçe evimizde bir bereketin olduğunu hepimiz hissedeceğiz. Ekonomik bunalımlarınız azalacak, Allah’ın rahmet ve bereketinin üzerimize sağanak halinde indiğini yaşayacağız.”

Raporun öğrencilerin yapması gereken görevleri başlığı altında da ilginç öneriler sıralanıyor. Raporda şu ifadelere yer veriliyor:

“Derslerde öğrendiklerini dini bilgileri ve davranışları evde, okulda, arkadaş ortamlarında uygulamaya çalışmaları gerekir (yemek duası yapmak, namaz kılmak, yaşlılara karşı saygı, komşu hakları gibi). Kuran ve dini eğitimi önemsemeyen arkadaş çevresiyle ilişkileri sınırlı tutmak. Onların etkisinde kalmamaya gayret etmek ve alternatif arkadaş ortamlarını sağlamaya çalışmak gerekir. Allah’a adanan bir hayatın boşa gitmeyeceğini hiçbir zaman unutmamak gerekir.”

This entry was posted in Haber and tagged . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *