Kürecik’te NATO bayrağı — AKP’nin yalanını Amerika açıkladı!

Cumhuriyet 01.03.2012

Füze kalkanının kurulduğu beldeye 50’nin üzerinde asker sevk edildi. Bölgede yoğun güvenlik önlemleri alındı.

 

Kürecik’te NATO bayrağı

SELAHATTİN GÖKATALAY

 

KÜRECİK – Malatya’nın Kürecik beldesine kurulan füze kalkanı savunma sistemi için bölgeye Amerikan askerlerinin yerleştirilmeye başlanması yöre halkını ayağa kaldırdı. Adana plakalı araçlarla bir grup sivil giyimli Amerikan askeri dün bölgeye gitti. ABD Avrupa Ordusu ve Yedinci Ordu Komutanı Korgeneral Mark Hertling, geçen günlerde Malatya’nın Kürecik beldesine bulunan füze kalkanı savunma sistemi için bölgeye asker yerleştirmeye başladıklarını açıkladı.

Üsse şimdiye kadar 50’nin üzerinde Amerikan askeri yerleştirildiği belirtilirken üsse NATO bayrağı çekildi. ABD’li askerlerin üsse gelişleri ve bölgeye gazetecilerin akın etmesi üzerine üs çevresindeki güvenlik önlemleri arttırıldı. Füze kalkanının bulunduğu 2300 rakımlı tepede ağır kış şartlarına karşın, araçlar sürekli kar temizliği yaptı. İçinde Amerikalı sivil giyimli askerlerin bulunduğu 01 plakalı bir jip dün üsse gitti. Askerlerin, Adana’da bulunan İncirlik Üssü’nden Kürecik’e sevk edildikleri bildirildi.

Halen Malatya kent merkezindeki otellerde kalan çok sayıda ABD’li asker ve teknik personel için hava koşullarının düzelmesi ile birlikte üs bölgesine yakın Gürkaynak köyü mera alanına lojman ve sosyal tesisler yapılacağı öğrenildi.

Ayrıca aynı bölgede radar üssüne hizmet vereceği belirtilen yeni helikopter pistlerinin yapımı için de hazırlıklara başlandığı bildirildi.

AKP’nin yalanını Amerika açıkladı!
19 Şubat 2012 Pazar
Amerikan Füze Savunma Teşkilatı’nın 2013 bütçe raporu, Malatya’daki füze kalkanıyla İsrail’deki füze kalkanı sistemi arasındaki bağlantıyı ortaya çıkardı. Amerikan Füze Savunma Teşkilatı, 2011 yılı başarıları arasında Türkiye’ye yerleştirdiği Amerikan radarını da saydı. Ayrıca yakın zamanda testi gerçekleştirilen İsrail’le işbirliği programına kararlılıkla devam edileceğini belirtti.
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun Malatya’daki füze kalkanından İsrail’le bilgi paylaşımı yapıldığı haberlerine tepkisi “NATO çerçevesinde Bilgi paylaşımı yok” şekilde olmuştu. Davutoğlu’nun “NATO kapsamı” vurgusu dikkat çekti. Bu vurgu akıllara “NATO bünyesi dışında İsrail’le bilgi paylaşımı mümkün mü?” sorusunu getirdi.
Çünkü Hükümetin NATO’ya ait dediği füze kalkanı sistemi aslında hala Amerika’ya bağlı çalışıyor. Kürecik’teki füze kalkanı da Mayıs ayındaki NATO Chigago Zirvesi’ne kadar Amerikan Füze Savunma Teşkilatı’na bağlı çalışacak.
Bu durum Amerikan Füze Savunma Teşkilatı’nın 2013 bütçe raporuna da yansıdı. Raporun 2011 başarıları bölümünde Malatya/Kürecik’e yerleştirilen füze kalkanı radarı sayıldı.2012 ve 2013 yılı boyunca radarın operasyon masrafları da bütçede gösterildi. Buna göre Kürecik’teki radarın Japonya’daki benzeriyle birlikte Amerika’ya iki yıllık maliyeti yaklaşık 650 milyon dolar.
Füze Savunma Teşkilatı’nın raporunda, İsrail’le işbirliği programlarına katılımın kararlılıkla sürdürüleceği kaydedildi. “Davud’un Ağı” adlı İsrail füze savunma sistemine bilgi gönderilmeye devam edileceği belirtildi.
Amerikan Füze Savunma Teşkilatı’nın bu raporu, Malatya Kürecik’teki radarın Amerika üzerinden İsrail’e bağlandığını ortaya koydu. Böylece NATO üzerinden bilgi paylaşımı sağlanmadığı görüntüsü korunmuş oldu.
İsrail ve Amerika Ocak ayında “Davud’un Ağı” adlı füze savunma sistemini deneyen ortak tatbikat gerçekleştirmişti. İsrail basınında tatbikatta Malatya Kürecik’teki radarın da kullanıldığı haberleri yer almıştı.
ulusalkanal.com.tr

 

This entry was posted in Haber and tagged , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *