Askerlikten atılınca kaçan 300 FETÖ’cü Güney Afrika’da ne yapıyor? Neden silah fabrikası aldılar

Askerlikten atılınca kaçan 300 FETÖ'cü Güney Afrika'da ne yapıyor? Neden silah fabrikası aldılar

Askerlikten atılınca kaçan 300 FETÖ’cü
Güney Afrika’da ne yapıyor? Neden silah fabrikası aldılar

YENİÇAĞ – 17 Mart 2022

Bir dönem Fethullah Gülen’in sağ kolu olan Nurettin Veren FETÖ’nün Güney Afrika yapılanmasına ilişkin önemli bilgiler verdi. İşte ayrıntılar…
Nurettin Veren, “15 Temmuz’daki darbe girişiminden sonra 3 bin FETÖ’cü Güney Afrika’ya kaçtı. Bunlardan en alt rütbesi binbaşı olmak üzere üç yüz FETÖ’cü asker Güney Afrika’da yaşıyor. Şu anda orada aldıkları Milkor silah fabrikası sayesinde güçlenmeye devam ediyorlar” diye konuştu.
“ÖNEMLİ BİLGİ VERMİYORLAR”
Mahkemelerde yargılanan FETÖ’cülerin itirafçı olmasına da değinen Nurettin Veren, etkin pişmanlıktan yararlanma sürecini FETÖ’nün taktik olarak kullandığını belirterek, “FETÖ eli kanlı bir terör örgütü. Bu örgütte önemli görevler almış insanlar itirafçı olarak hiçbir ceza almadan serbest kalıyor. Bu itirafçılara bakıldığında örgütle ilgili de çok önemli bir bilgi paylaşımında bulunmuyor. Bu süreç FETÖ ile mücadeleye zarar veriyor” dedi.
15 BİNE YAKIN FETÖ’CÜ BIRAKILDI
Nurettin Veren 2022 yılının ilk üç ayında 15 bine yakın kişinin serbest bırakıldığının altını çizerek, “Mahkemelerce FETÖ’den 7 yıl 6 ay ceza alanlar serbest bırakılıyor. Bu yılın ilk üç ayında 15 bine yakın kişi tahliye edildi. Bunun devamı da gelecek” diye ifade etti.
KODA ADI: MUSTAFA
Öte yandan, 28 Şubat sürecinde binbaşı rütbesindeyken “Gülen cemaatine mensup olma” gerekçesiyle TSK’dan atılan Ceyhun Cesur’un tutuklu yargılandığı davada tanık olarak dinleneceğini açıklayan Nurettin Veren, şöyle konuştu:
“Ceyhun Cesur’u ben askeri öğrenciliğinden tanırım. Kod adı Mustafa’dır. Hava Kuvvetleri’nden atıldı. Bunlar FETÖ’nün TSK’daki ilk çekirdeğidir. O yüzden örgüt açısından önemli adamlardır. Bunun gibi kişilerin de ‘itirafçı oldu’ denilerek serbest bırakılmaması gerekiyor. Yarın (17 Mart’ta) Ceyhun Cesur’un yargılandığı mahkemede tanık olarak dinleneceğim. Ceyhun Cesur’un ismini ben daha önce devletin çetişli makamlarına zaten vermiştim.”
Ceyhun Cesur 28 Şubat sürecinde TSK’dan atıldıktan sonra dönemin Refah Partili İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde çalışmaya başlamıştı.
Ceyhun Cesur gibi Orhan Sipahioğlu da Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’dan binbaşı rütbesindeyken ihraç edilmiş ve Refah Partili İBB’de çalışmaya başlamıştı. Sipahioğlu daha sonra Gebze Belediye Başkan Yardımcılığı görevinde de bulunmuştu.
Orhan Sipahioğlu “Deniz Kuvvetleri İmamı” olduğu gerekçesiyle 15 Temmuz darbe girişimi sonrası tutuklanmıştı.
Odatv / Masum Gök
This entry was posted in Fetullah Gülen. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *