KÖY ENSTİTÜLERİNİN ÇAĞDAŞ MODELİ İZMİR BELEDİYESİ TARAFINDAN KURULUYOR

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından
Urla Bademler’de bir Tarım Lisesi kuracak.


İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in, Seferihisar Belediye Başkanlığı döneminden bu yana tarıma, çiftçiye, köylüye farklı bir bakış açısı var.
“Başka bir tarım mümkün” sloganıyla yola çıkan Soyer, “Tarım lisesi kurmak gibi bir düşüncemiz var” sözünü yaklaşık 2 yıl önce dile getirdi. Geçen 2 yıllık süreçte bu düşünce olgunlaştı ve projeye dönüştü. Büyükşehir, Urla Bademler’de Tarım Lisesi kurmak için resmen düğmeye bastı. Projenin detaylarına ulaştım, hemen paylaşalım.
Bademler’de 40 dönümlük arazinin 21 bin 133 metrekaresine okul kuracak. Çiftçi ailelerin çocukları okulda ücretsiz eğitim görecek. Projenin yapımı belediyenin şirketi BAYSAN A.Ş üstlenecek.
* Yatılı olması düşünülen okulda, çiftçi ailelerinin çocukları ücretsiz olarak okuyacak.
* Bademler köyünde Kurulacak
* Yaklaşık 40 dönümlük tarım arazisine sahip olacak şekilde niteliğini belediye hizmet alanına çevirmek için harekete geçilip, 1/1000 ölçekli uygulama imar planı yapıldı.
* Tarımda genç istihdamın giderek azaldığı bu dönemde, Tarım Okulu’nun eğitim sınıfları, atölyeleri ve uygulama alanlarında vereceği nitelikli eğitimlerle mezunlarını, yurtiçi ve yurtdışında ve tarım sektöründe, ara eleman değil, aranan eleman haline getirmesi amaçlanıyor.
% 100 burslu olarak eğitim verecek lisenin 2023/2024 Eğitim Öğretim yılında açılması planlanıyor.* Hazırlanan projeye göre toplam inşaat alanı 21.133 m² olacak.
Araziye; derslik ve yönetim binalarının yanı sıra Müzik, Resim, Görsel Sanatlar, Metal ve Ahşap İşleri, Bilim ve Teknoloji, Pişirme Teknikleri, Endüstriyel Bitkiler, Sebzecilik ve Meyvecilik, Tahıllar, Kesme Çiçek ve Düzenleme, Bitki Koruma, Peyzaj, Tarım Alet ve Makineleri, Büyükbaş ve Küçükbaş Hayvancılık, Kanatlı Hayvanlar, Hayvan Yetiştiriciliği ve Sağlığı, Süt, Et ve Hububat İşleme Atölyeleri, Tarım ve Gıda Teknolojileri, Hayvan Yetiştiriciliği ve Sağlığı olmak üzere üç ayrı alanda eğitim verecek olan okul 20 derslikli ve toplam olarak 400 öğrenci kapasiteli olacak.
Ayrıca sera, Kütüphane, Amfi Tiyatro, Kapalı Spor Salonu ile yurtlar da inşa edilecek. Tarım lisesi bünyesinde gıda, klinik ve cerrahi uygulamalar Laboratuvarı, Kız ve erkek öğrenciler için 250 kişilik yurtlar olacak…
Bir çeşit, “Köy Enstitüsü”
Tebrikler değerli başkan Tunç SOYER.
This entry was posted in Doga - Cevre - Ekoloji - Tarim, DOĞAL YAŞAM, EĞİTİM, KÖY ENSTİTÜLERİ. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *