TCDD’da ADIM ADIM ÖZELLEŞTİRME * TCDD İLE 40 MİLYON EUROLUK ANLAŞMA İMZALAYAN İS ADAMI TCDD’nin BAŞINA ATANDI

TCDD ile 40 milyon euroluk anlaşma imzalayan iş adamı TCDD’nin başına atandı

Yeniçağ – 5 Eylül 2021 Pazar (Kaynak: T24)


TCDD’nin başına atandı

Görevden alınan Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Genel Müdürü Ali İhsan Uygun’un yerine beş ay önce TCDD ile 40 milyon euroluk özelleştirme anlaşmasına imza atan Sun Group’un Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkerim Murat Atik atandı.


T24’ten Eray Görgülü’nün özel haberine göre, TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun görevinden alındı. Uygun’un yerine beş ay önce TCDD ile 40 milyon Euro’luk özelleştirme anlaşması imzalayan Sun Group’un Yönetim Kurulu Başkanı Murat Atik atandı. Atik’in şirketi şubat ayından itibaren Kapadokya Ekspresi ile Türkiye’nin ilk yataklı lüks tren turunu başlatacak.

İLK ÖZEL YOLCU TAŞIMA LİSANSINI ALDI

28 Aralık 2020 tarihinde Ulaştırma Bakanlığından demiryolları için Türkiye’nin ilk özel yolcu taşıma lisansını alan Sun Group’un Yönetim Kurulu Başkanı Atik’in, TCDD’nin özelleştirme çalışmalarını hızlandırması için kuruma atandığı iddia ediliyor.

TCDD İLE 40 MİLYON EUROLUK İHALE

Sun Group, 4 Nisan 2021 tarihinde TCDD ile 40 milyon Euro’luk sözleşme imzaladı. Şirket, global merkez ofisi Japonya’da bulunan HIS Türkiye ile birlikte Kapadokya Ekspresi’ni özelleştirecek ve Türkiye’nin ilk “Yataklı Lüks Tren Turu”nu düzenleyecek. İmza töreninde konuşan Atik, “Kapadokya Ekspresi ile başlayacağımız bu serüvende kullanacağımız araçlarımız birer 5 yıldızlı otel şeklinde olacak, hepsi yataklı vagonlardan oluşacak. Her bir kompartımanda 5 yıldızlı otel standartları olacak. İlk etaptaki yatırımla 200-250 kişilik istihdam sağlanacak. Sistem devreye girdikçe yatırım miktarı ve istihdam sayısı artacak. Proje ülkemizde ilk olacak ve güzel bir ürün geliştirdik” ifadelerini kullanmıştı.

AÇILIŞ 7’NCİ KEZ ERTELENDİ

Öte yandan TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun’un görevden alınmasında özelleştirme sürecinin yanı sıra Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren (YHT) Hattı’nın tamamlanamamasının da etkili olduğu öne sürüldü. Ali İhsan Uygun, 26 Temmuz’da Sivas hattında incelemelerde bulundu ve Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Anadolu’muzun kalbinde yepyeni bir hikayenin başlangıcını yapmak, yeni nesil ulaşım modunu insanımızla buluşturmak için gün sayıyoruz” dedi.

TCDD’nin 4 Eylül günü için planladığı açılış töreni, Cumhurbaşkanı’nın da taslak programına girdi. Ancak, Kayaş-Kırıkkale arasındaki 60 kilometrelik mesafede altyapı eksikliklerinin bulunduğunun anlaşılması üzerine Ankara-Sivas YHT açılış töreni 7’nci kez ertelendi. Söz konusu hattın tamamlanamaması önceki Bakan Cahit Turan’ın da görevden alınmasına sebep olmuştu.

This entry was posted in ÖZELLEŞTİRMELER, YOLSUZLUKLAR, YOZLAŞMA - AHLAKSIZLIK. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *