DİKTATÖRÜN GİZLİ BİLGİLERİ * Gizli bilgiler, telefon konuşmaları: Belaruslu hackerlar Lukaşenko yönetiminin kayıtlarını yayınladı

Gizli bilgiler, telefon konuşmaları: Belaruslu hackerlar
Lukaşenko yönetiminin kayıtlarını yayınladı

euronews • 15/09/2021


Belarus’ta Devlet Başkanı Aleksander Lukaşenko’nun sürdürdüğü baskı rejimine karşı mücadele eden ve kendini siber aktivist olarak tanıtan bir grup hacker, hükümetin ve istihbaratın en hassas verilerini ele geçirmeyi başardı.

“Belarus Siber Partizanları” olarak tanınan hacker grubu, amacının, “Belaruslu yetkililer tarafından işlenen suçların kanıtlarını yayınlayarak 1994’ten beri ülkenin başındaki Lukaşenko rejimini zayıflatmak olduğunu” söylüyor.

Euronews’e konuşan grup, Temmuz ayında hükümetin bilgisayarlarına sızarak beş terabayttan fazla veri elde ettiğini ve şimdiye kadar çalınan verilerin yüzde 0,01’ini bile yayınlamadığını söyledi.

Zaman içinde hackerler, Lukaşenko’nun ülkedeki muhalefeti ezmesine yardım eden her bir kişi hakkındaki bilgileri paylaşmayı planladıklarını söyledi.
Paylaşılan dosyalarda neler var?

Hackerlar, ülkenin en gizli bilgilerinin bazı bölümlerini yayınladılar. Söz konusu belgelerde, polis muhbirlerinin listeleri, üst düzey hükümet yetkilileri ve casuslar hakkında kişisel bilgiler bulunuyor.

Ayrıca dosyada, polis tarafından yönetilen insansız hava araçlarından ve gözaltı merkezlerinden video görüntüleri ve bir hükümet telefon dinleme sisteminden gelen gizli telefon görüşmelerinin kayıtları yer alıyor.

Üstelik, devlete ait olduğu iddia edilen bu belgelerde, hükümetin kamuya açıkladığından daha fazla binlerce kişinin Covid-19’dan öldüğünü gösteren ölüm istatistikleri de yer alıyor.

Hackerler gözaltı merkezlerinin görüntülerini ele geçirdi – Belarusian Cyber Partisans

Siber aktivist grubunun sözcüsü, ülkeyi hukukun üstünlüğüne geri döndürmek ve rejimin nüfus üzerinde uyguladığı şiddeti durdurmak istediğini söyledi. Grup, ülkenin startup’larından yaklaşık 15 Bilgi Teknolojisi uzmanından oluşuyor. Ancak grubun üyelerinden sadece dördü bilgisayar korsanlığı operasyonlarını yönetiyor, diğerleri verileri sıralama ve analiz etme çalışmalarında yer alıyor.

İçeriden önemli bilgiler sızdırılıyor

Hackerlerın bu kadar başarılı olmalarının asıl sebebi, bakanlıklarda çalışan ve Lukaşenko karşıtı olan yetkililerin bilgi sızdırmasından kaynaklanıyor.

Polis ve istihbarat görevlilerinin yanı sıra, görevdeki veya sürgündeki üst düzey devlet görevlileri BYPO adlı bir grup oluşturdu ve bu grup hackerlere veri toplamalarında yardımcı oluyor.

On binlerce kişiye tutuklama, muhaliflere işkence

Belarus’ta, geçen yıl yapılan tartışmalı seçimlerden sonra aylarca süren protestolarda yüz binlerce gösterici Belaruslu liderin istifasını istedi.

Eylemlerin kontrolden çıkmasından endişelenen Belarus makamları, protestolarda 35 binden fazla kişiyi tutuklattı. Ayrıca birçok muhalif, gözaltı sırasında ciddi boyutta işkence uygulandığını ileri sürdü. Muhalefetin önde gelen isimleri hapse atıldı ya da ülkeyi terk etmeye zorlandı.

Lukaşenko, muhaliflerini yabancı ajan olmakla, ABD ve müttefiklerini de hükümeti devirmek için komplo kurmakla suçladı.

Yetkililer, son aylarda yüzlerce baskınla bağımsız gazetecileri ve demokrasi eylemcilerini hedef alarak muhaliflere yönelik baskılarını artırdı.


https://tr.euronews.com/2021/09/15/gizli-bilgiler-telefon-konusmalar-belaruslu-hackerlar-lukasenko-yonetiminin-kay-tlar-n-yay

This entry was posted in BİLİŞİM - İNTERNET -, İSTİHBARAT KURUMLARI. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *