Muhalefet, Orman ve Tarım Bakanı Pakdemirli`yi derhal istifaya zorlamalıdır!

Muhalefet, Orman ve Tarım Bakanı
Pakdemirli`yi derhal istifaya zorlamalıdır!

Prof. Dr. Hakkı Keskin, Siyaset Bilimci –  30.7.2021

Türkiye`de söndürülemeyen Orman Yangınlarının sorumlusu, Türk Hava Kurumu (THK) uçaklarını kullandırtmayan ve dört yıldır bu görevi yürüten Pakdemirli`dir. Binlerce dönüm ormanlık alan Manavgat, Adana, Antalya, Mersin, Muğla, Osmaniye, Kayseri ve Kütahya, olmak üzere 7 il ve 20 noktada alevlere teslim oldu.

Ormanlar ve burada yaşayan canlılar yok edilir ve insanlar yaşamını yitirirken, evleri, hayvanları yanarken, THK’nın elinde bulunan uçmaya hazır uçaklar hangarda tutuluyor. Orman Bakanı Pakdemirli, 3 yıldır bu konuda milletvekillerinin yönelttiği 14 soru önergesine ve basından gelen sorulara, “yerli ve milli imkânlıları neden değerlendirilmiyor, THK uçaklarını neden kullanılmıyor” sorularını, bir türlü açıklamıyor, açıklayamıyor. Oysa Orman yangınlarında komşu ülkelerden bile gerektiğinde yardım istenebilmektedir.

Çıkar gözetildiği anlaşılan bir ihale şartnamesiyle, Türk Hava Kurumu uçakları devre dışı bırakılmış durumdadır.  Çünkü 2020 ve 2021 yıllarında ihale şartnamesine kasıtlı olarak konduğu açık olan bir koşulla, uçakların ihaleye girebilmeleri için en az 5 bin litre su taşır kapasiteliye sahip olmaları gerekiyor. Oysa Türk Hava Kurumu uçakları 4900 litre su kapasitesiyle böylece devre dişi bırakıldı. Burada amacın THK uçaklarını ihale dışı tutarak, Rusya’dan günlüğü tam 1,3 milyon lira verilerek kiralanan 3 uçağın gelmesi istenmiştir.

Naci Kaptan 29.7.2021 tarihli açıklamasında şu bilgiyi veriyor:

YANGIN SÖNDÜRME UÇAKLARIYLA İLGİLİ İHALE
ÖNCESİ DURUM AŞAĞI YUKARI ŞÖYLE GERÇEKLEŞTİ;

“Üst düzey yetkili Orman yangınlarına karşı yangın söndürme uçakları ihalesi için ihale komisyonu başkanını arayarak şöyle dedi; Atatürk’ün kurmuş olduğu THK’na karşı derin bir alerji vardır. Bu kurumu tasfiye etmeye başladık. Başına kayyum atadık, tecrübeli pilotlarını görevden aldık. (…)  Bu nedenle THK’nun ihaleye girmesini engelleyecek önlemleri almanız emredildi!!!” İhale komisyonu başkanı: „“Emredersiniz beyefendi, bu konuda gereken önlemler alındı.“ (Cumhuriyetdede@NaciKaptan.com).


“Orman Bakanlığı Türk Hava Kurumu’nun sahip olduğu bakımları yapılmış, 6-7 yıl yedek parça garantisi alınmış ve tüm dünyada, gelişmiş ülkelerde kullanılan Bombardier CL-215 model 6 uçağı kullanmamakta direniyor.” (Yusuf Demir, Haberler Gündem, 29.6.2021).

THK uçakları ve deneyimli pilotları, on yıllarca orman yangınlarının en kısa sürede söndürülmesinde nedenli başarılı olduklarını kanıtlamış bulunuyorlar. Özellikle bu uçaklar suyu yangın anında ağaçlara en yakın mesafede boşalta bilme ve daha etkin sonuç alabilme yeteneğine sahiptirler.

Muhalefet Partileri, en önemli ulusal değerlerimizden olan ormanların yok olmasına kaygısız kalan sorumlu bu bakanın, derhal istifa etmesini ısrarla istemeli ve bunu kamuoyuyla sürekli gündemde tutarak sağlamalıdır. Bu konu bir anlık eleştiriyle geçiştirilmemeli ve sonuç alıncaya değin üzerinde durulmalıdır!

This entry was posted in DOĞA - ÇEVRE, Doga - Cevre - Ekoloji - Tarim, DOĞAL YAŞAM, ÖZELLEŞTİRMELER, YOLSUZLUKLAR, YOZLAŞMA - AHLAKSIZLIK. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *