107 YAŞINDA ULU BİR ÇINAR * Sümerolog, bilim insanı, tarihçi Muazzez İlmiye Çığ bugün 107 yaşını kutluyor. Peki dünyaca ünlü Muazzez İlmiye Çığ kimdir?

20 Haziran 1914 doğan Atatürk’ün kızlarından Muazzez İlmiye Çığ 107 yaşına girdi.
”Çocukluğumu dün gibi hatırlıyorum. Hayatım boyunca ne istediysem başardım, yapamadığım hiçbir şey yok. Atatürk’ün dediğini yaptım, halen yapıyorum. Çalıştım, Çalışmaktan hiç bıkmadım” sözleriyle yaşamını özetleyen Sümerolog, bilim insanı, tarihçi Muazzez İlmiye Çığ’a sağlıklı ömürler dileriz.

Muazzez İlmiye Çığ kimdir?
Kız Muallim Mektebi’ne 1926 yılında girdi.
1931 yılında mezun olan Eskişehir’e tayin oldu.
1940 yılında mezun olan Çığ, İstanbul Arkeoloji Müzesi‘ne tayin edildi. Burada, dünya için çok büyük önem taşıyan bir işe imza attı ve Sümer, Akad ve Hitit dillerinde yazışan çivi yazılı belgeler arşivini oluşturdu ve katalog haline getirdi.
Filedelfiye (Philadelphia) Üniversitesi Müzesi Tabletler Bölümü Başkanı Prof. Kramer ile yaptığı çalışmalar ile Sümer edebiyatına yeni konular kazandırıldı, eksik olanlar tamamlandı. 1972 yılında Arkeoloji bölümünden emekliye ayrıldı. Ama çalışmalarına ve araştırmalarına devam etti.
Prof. Dr. S. N. Kramer’in History Begins at Sumer(Tarih Sümerle Başlar) adlı kitabını çevirdi. Muazzez İlmiye Çığ 2000 yılında Fahri Doktor ünvanına layık görüldü. Sümer ve Hitit kültürlerinin en önemli araştırmacılarından olan Muazzez İlmiye Çığ,  on üç kitap ve birçok bilimsel makale yazdı. Bir çok ödül alan Sümerolog çalışmalarına halen devam etmektedir.

ESERLERİ:
Kur’an İncil ve Tevrat’ın Sümer’deki Kökeni (1995), Sümerli Ludingirra- Zaman Tüneliyle Yolculuk (1996), İbrahim Peygamber – Sümer Yazılarına ve Arkeolojik Buluntulara Göre (1997), İnanna’nın Aşkı / Sümer’de İnanç ve Kutsal Evlenme (1998), Zaman Tüneliyle Sümer’e Yolculuk (1998), Hititler ve Hattuşa / İştar’ın Kaleminden(2000), Gılgameş / Tarihte İlk Kral Kahraman (2000), Ortadoğu Uygarlık Mirası (2002), Ortadoğu Uygarlık Mirası 2 (2003), Sümer Hayvan Masalları (2003), Bereket Kültü ve Mabet Fahişeliği (2004), Vatandaşlık Tepkilerim (2004), Atatürk Düşünüyor (2005), Sümerlilerde Tufan / Tufan’da Türkler (2008) (*)
( * )https://www.ntv.com.tr/sanat/unlu-sumerolog-muazzez-ilmiye-cig-107-yasina-girdi-muazzez-ilmiye-cig-kimdir,rj4CSmqC002SGBSUQDFGug
This entry was posted in Bilim ve Teknoloji, CUMHURİYET - DEMOKRASİ - ÇAĞDAŞLIK, TARİHE - AYDINLANMAYA - CUMHURİYETE NOT DÜŞENLER. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *