PERDE ARKASI * ORGANİZE İŞLER * ŞEHİR HASTAHANELERİ * Bir yıllık kirayla Afrika’da ülke alınır

Cumhuriyet gazetesi yazarı Tuncay Mollaveisoğlu, şehir hastaneleri için devletin ödediği astronomik kira bedellerini köşesine taşıdı. Mollaveisoğlu, “Ankara Bilkent Şehir Hastanesi, 289 milyon TL yıllık bedelle devlete kiralandı. Hastanenin bugün ulaştığı yıllık kira 1 milyar 103 milyon 885 bin TL” dedi.

Cumhuriyet gazetesi yazarı Tuncay Mollaveisoğlu, şehir hastaneleri için devletin müteahhit firmalara ödediği kira bedellerini köşesine taşıdı. Prof. Dr. Duran Bülbül’ün Sayıştay raporlarından yola çıkarak yaptığı analizleri köşesine taşıyan Mollaveisoğlu, kira bedellerinin üç ayda bir kur farkının yansıması ile birlikte astronomik bedellere ulaştığını vurguladı.


Tuncay Molleveisoğlu’nun “Şehir hastanelerindeki sır rakamları açıklıyoruz…” başlıklı yazısının ilgili bölümü şöyle:
“Şehir hastaneleri ile ilgili “ulaşılması imkânsız” bir başka konu, bu hastanelere devletin yıllık ne kira ödediği ile ilgili…Prof. Dr. Duran Bülbül, Sayıştay raporları, mali analizler, yatırım programları, bütçe ödemelerinden yola çıkarak, iğne ile kuyu kazar gibi bir inceleme raporu hazırladı. Bu raporda yer alan ilk kira bedelleri ile kur farkının yansıtılmasının ardından bugün gerçekleşen kira bedelleri arasında devasa uçurumlar var!
Örneğin: “Ankara Etlik Şehir Hastanesi, devlete 319 milyon TL yıllık bedelle kiralandı. Sözleşmelere göre üç ayda bir kur farkı kiraya yansıtılıyor. Mayıs ayı kur hesabı ile hastanenin yıllık kiralama bedeli 1 milyar 376 milyon liraya ulaştı!
Ankara Bilkent Şehir Hastanesi, 289 milyon TL yıllık bedelle devlete kiralandı. Hastanenin bugün ulaştığı yıllık kira 1 milyar 103 milyon 885 bin TL.
Elazığ Şehir Hastanesi, 94 milyon 837 bin TL bedelle yıllık olarak kiralandı. Bugün kiranın ulaştığı rakam 374 milyon 526 bin TL…
Adana Şehir Hastanesi’nin, 137 milyon TL yıllık kira bedeli, bugün 535 milyon 251 bin TL’ye ulaştı.
Yozgat Şehir Hastanesi, 44 milyon TL bedelle kiralandı, bugün kur farkı yansıtılarak kiranın ulaştığı rakam 168 milyon 931 bin TL…
İzmir Bayraklı Şehir Hastanesi… 242 milyon yıllık kiralama bedeli mayıs ayı itibari ile 940 milyon TL!
Hastanelerin bir kısmı faal, bazılarının yapımı sürüyor. Şehir hastanelerine ödenen yıllık kira bedelleri ile devletin kendi hastanelerini yapabileceğini daha önce açıklamıştık.
Devlet kendisi hastane yapmak yerine neden müteahhitlere bu alanı Devretti. Şehir hastanelerine yer açmak için devlet hastaneleri neden kapatıldı?Müteahhitlere ayrıcalıklı, fahiş kiralama hizmetleri neden ve nasıl sunuldu?
25 yıl boyunca ticari alanlar ve görüntüleme, yemek, temizlik gibi birçok hizmeti müteahhitlere veren hükümet, neden bu faturaları denetlemiyor? Aynı iş ve hizmetler neden farklı fahiş fiyatlarla fatura ediliyor?
Tüm alt hizmetlerde verilen garantiler, bu hastanelerin hasta garantili olarak ihale edildiğini gösteriyor. Neden? Kamunun, vergi verenin, devletin, şehir hastaneleri ile kazancı nedir?
Devlet neden kendi hastanelerini kapatıp özel şirketlere kiracı duruma düşürüldü?
Müteahhitlere sunulan ayrıcalıkları ve gazetemizde 3 haftadır gündeme getirdiğimiz soruları yanıtlamanızı bekliyoruz. “
https://www.yenicaggazetesi.com.tr/mollaveisoglu-sehir-hastaneleri-gercegini-yazdi-bir-yillik-kirayla-afrikada-ulke-ali-279085h.htm
This entry was posted in ORGANİZE İŞLER, PERDE ARKASI, YOLSUZLUKLAR, YOZLAŞMA - AHLAKSIZLIK. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *