Özbek gazeteci Tacımurat: “Nadira tecavüz edilerek öldürüldü”

04 Ekim 2019 Cuma

Özbek gazeteci Tacımurat:
“Nadira tecavüz edilerek öldürüldü”


Özbek Gazeteci Fahrettin Tacımurat, Şirin Ünal’ın evinde vurulan Nadira’nın evinin ablukaya alındığını, ailesinin tehdit edildiğini anlattı ve şok bilgiler verdi.


AKP İstanbul Milletvekili Şirin Ünal’ın Ankara’daki evinde, Ünal’a ait silahtan çıkan kurşunla hayatını kaybeden 23 yaşındaki Özbekistan vatandaşı Nadira Kadirova’nın ölümünün ardından sıcak bir gelişme daha yaşandı. Can güvenliği gerekçesiyle isminin gizli kalmasını isteyen Kadirova ailesinin bir üyesi, önemli iddialarda bulundu.Özbek Nadira Kadirova’nın ailesi, “Yukarıdan gelen bir karar” denilerek tehdit edildi: “Size bir şey olmasın istemiyorsanız kimseyle konuşmayacaksınız!”

KORUMASI DA GİTTİ

İsmail Arı’nın BirGün’de yazdığı habere göre, cenazenin Özbekistan’a uçak ile götürüldüğü ve Kadirova’nın abisi Muhammet Kadirova’ya AKP’li Ünal’ın koruması veya şoförü olduğu iddia edilen bir çalışanının eşlik ettiği bildirildi. Muhammet Kadirova’ya yaşananları birine anlattığı takdirde cenazenin kendisine verilmeyeceğinin söylendiği de iddialar arasında yer aldı.

Aile üyesi, Muhammet Kadirova’nın Taşkent Havaalanı’nda Özbek polisleri tarafından karşılandığını, bir odaya alındığını ve evraklar imzalatıldığını belirtti. Ünal’ın çalışanı ise cenaze defnedilene kadar ailenin yanında ayrılmadı.

Özbekistan’da bulunulan otopsi talebi ise “Kadirova’nın iç organlarının Türkiye’deki otopsi sırasında alındığı vücudunun büyük bir bölümünde dikiş olduğu” gerekçesi ile reddedildi. Cenazeyi define hazırlayan kadınların aileye aktardığı bilgiye göre de Kadirova’nın vücudunda çenesinin alt kısmından kasığına kadar uzun bir dikiş izi bulunduğu ve Türkiye’deki otopside Kadirova’nın bedenine zarar verildiği için Özbekistan’da otopsi yapılamadığı belirtildi. Kadirova’nın bacaklarındaki hafif dereceli şişlikler ve morluklar da “darp edildiği” iddialarını kuvvetlendirdi.

FAHRETTİN TACIMURAT: “KESİNLİKLE İNANIYORUM Kİ TECAVÜZ EDİLEREK ÖLDÜRÜLDÜ”

Kanadalı Özbekler ve Yurttaşlık Derneği Başkanı Gazeteci Fahrettin Tacımurat, Özbekistan’da yaşananlarla ilgili edindiği bilgileri kamuoyuyla paylaştı. Tacımurat şunları söyledi:

“Kadirova ailesinin kapısında iki polis bekliyor. ‘Duanızı okuyup çıkın’ diyorlar. Aileye ‘ölen öldü size bir şey olmasın istemiyorsanız kimseyle konuşmayacaksınız’ dediler. Aile bir karar almış ve kimseyle konuşmak istemiyorlar. Kadirova ailesinin üyeleri telefonlarını kapatmış ve kimseyle konuşmaya ikna olmuyorlar. Abi Muhammet kendinde değil ve aile psikolojik destek almayı düşünüyor. Abiyi, ‘Türkiye’ye geri gelme’ diye tembihlemişler. Olayın üstünün kapatılmaya çalışılması nedeniyle kesinlikle inanıyorum ki tecavüz edilerek öldürüldü.”

“AİLE KİMSEYLE KONUŞMASIN DİYE KAPISINA POLİS DİKTİLER”

Tacımurat, Kanada’daki dernek aracılığıyla bu şüpheli ölümü uluslararası kuruluşlara taşıyarak aydınlatılması için çaba sarf edeceklerini belirtti. “Kapıda oturan polislere arkadaşlarımız neden burada oturuyorsunuz diye sorulduğunda, ‘Yukarıdan gelen bir karar’ denildi. Aileye Türkiye ile Özbekistan’ın iyi ilişkilerinin olduğu ve bu ilişkilerin bozulmaması gerektiğinin ima edildiğini öğrendik” dedi.

Ailenin, kızlarına atılan iftira nedeniyle çok üzgün olduklarını aktaran Tacımurat, “Cenazenin yeniden incelenmesinin ve mezarın açılması gerektiği ısrarla vurguluyoruz” ifadelerini kullandı.

Nadira’nın göğüs kısmındaki iki mermi girişinin etrafında yanık izi olmadığı, bu nedenle silahın uzaktan ateşlendiği ortaya çıkmıştı.

http://www.turkhane.com/gundem/ozbek-gazeteci-tacimurat-nadira-tecavuz-edilerek-olduruldu-1050260/
This entry was posted in HABER GÜNDEM, YOZLAŞMA - AHLAKSIZLIK. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *