PANDORANIN KUTUSU – BİR DEVLET NASIL ÇÖKERTİLİR ?

Naci Kaptan / 14.05.2019


Değerli okur ,

Devlet çökerken , çökertenler bizlere sürekli olarak
teldeki cambazı gösteriyorlar ve diyorlar ki ;


Bunların nedeni DIŞ GÜÇLERDİR , ÜST AKILDIR v.b.. Aslında cambazı gösteren işaret parmağını altında geriye bükülmüş olan üç parmak GERÇEK CAMBAZI göstermektedir.

Ülkeyi 17 yıldır yönetenlere göre ;
Çöken ekonominin , çöken hayvancılık ve tarımın, ve kendi iktidar katmanlarında görev almış hukukçu siyasetçileri savcı hakim yaparak çökertilen hukukun , Siyasallaştırılan Milli ordunun , dibi delinen parasız kalan hazinenin sorumlusu dış güçlerdir.

AKP’nin bir ABD PROJESİ olduğu bir çok yerde yazılmış ve söylenmiştir. Aslında Din söylemli siyaset yapan kurumların , oluşumların büyük çoğunluğu emperyalizmin araçlarıdır. AKP ‘de buna en güzel örneklerden birisidir. Temel amacı Türkiye’yi laik ve demokratik bir Cumhuriyet yönetiminden uzaklaştırarak MÜSLÜMAN KARDEŞLERİN yapısına ve tüzüğüne uygun şeriatçı bir islam devleti kurmaktır.

AKP’nin yönetim kadrolarında Devleti liyakatla yönetebilecek kişiler yoktur. Kamu kadrolarına yapılmış olan tüm atamalarda kişinin liyakat yerine BİAT etmesi ve DİN EĞİTİMİ ALMIŞ olması temel gereklerdir. Böyle bir kadrolaşma ile Türkiye gibi büyük bir devleti yönetmek olası değildir. Hatta çadır devletleri bile böyle yönetilmez..

HUKUK ve EKONOMİ çökmüştür. Üretim durmuştur ve üretim yapacak hiç bir fabrika ve tesisimiz kalmamış, hepsi satılmıştır . Tarım üretimi de bittiğinden ihraç ürünlerimiz kalmamıştır. Açlık , işsizlik ve yokluk kapıdadır.

İşte bu nedenlerle ülkemiz HUKUK – DEMOKRASİ – EĞİTİM – İNSAN HAKLARI – YOKSULLUK – BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ – MUTLULUK – EKONOMİK GELİŞMİŞLİK v.b. evrensel sıralamalarda Afrika ükelerinin arkasında yer almaktadır.

Din insanlara iyi ahlaklı olmayı , kul hakkı yememeyi , hırsızlık yapmamayı , kamu malına el uzatmamayı öğütler . Nerede ise tüm yöneticilerinin ve kamu görevlilerinin DİN EĞİTİMİ aldığı bir yönetim sisteminde Cumhuriyet tarihimizin en büyük yolsuzluklarının yapılıyor olması ne büyük bir çelişkidir. Ya din öğretilerinde ya da insanlarımızda bir yanlışlık var !!!

Kitap okumayan , entellektüel birikimi olmayan , dil bilmeyen , çağdaşlıktan uzak , demokrasiyi sevmeyen , Ülkelerine ve Devlete hizmet yerine siyaseti bir zenginleşme aracı olarak gören cahillerin yönettiği bir ülkede , aydın ve ahlaklı , bilge ve liyakatli insanların siyasete girmeleri gereklidir. Bunu başaramadıkça daha çok büyük kayıplara uğrarız.

Naci Kaptan


ŞİMDİ PANDORA’nın KUTUSUNU AÇALIM ;

DOSYA I

Arazi satışından ihaleye fesat iddiası
Pendik’teki arazi için kendi kontrolündeki
şirketleri devreye soktukları dosyada yer aldı

Canan Coşkun / Cumhuriyet / 14 Ocak 2014 Salı

17 Aralık rüşvet ve yolsuzluk operasyonunun 2. dalgası olarak bilinen ve Başbakan’ın oğlu Bilal Erdoğan’la Yasin El Kadı’nın da şüpheli olduğu soruşturma dosyasında yeni iddialar ortaya atıldı. İddialara göre, dosyanın şüphelilerinin, Halk Bankası’nın alacağı nedeniyle ipotekli olan Pendik ilçe sınırları içerisindeki bir araziyi Kadıköy 3. İcra İflas Müdürlüğü’nce satışı sonrasında kendi kontrolündeki şirketleri devreye sokarak ihaleye fesat karıştırdı.

Halk Bankası’nın bu şekilde zarara uğratılarak ihaleye fesat karıştırma suçunun işlendiği öne sürüldü. Halk Bankası yöneticisi S.A’nın yardımıyla bilirkişilerin 198 milyon TL değer biçtiği Pendik’teki arazinin 120 milyon TL bedelle pazarlık usulü ile satışa çıkartıldığı belirtildi. 30 Kasım 2012 günü yapılan ihaleye 2. yolsuzluk operasyonunun şüphelileri arasında yer alan işadamlarının kendi kontrollerindeki Akabe İnşaat ve Güven Enerji unvanlı firmalar ile girdiği öne sürüldü. Firmaların birinin diğerinin teklif ettiği rakamdan biraz fazla teklif vererek ihalenin düşük rakamla kendilerinde kalmasını sağladıkları iddialar arasında yer aldı. Ortaya atılan iddialar telefon tapelerine de yansıdı.

Halk Bankası’ndan destek

Telefon tapelerinde bir şüphelinin Halk Bankası yöneticisi S.A’dan kendilerine ihalenin peşin satışla pazarlık usulü şeklinde olmasıyla ilgili destek olmasını istediği dikkat çekti. Şüphelinin dosyanın bir başkan şüphelisi ile yaptığı telefon görüşmesinde de Belirlenen şirketlerin isimlerini söylediği belirlendi. Şüpheliler arasında yapılan telefon konuşmalarında da girilecek ihale ile ilgili hangi şirketin daha az teklifte bulunup hangisinin fazla teklifte bulunacağı detayları yer aldı. (1)


DOSYA II

Başbakanlık’ta şüphelilerle enerji pazarlığı
El Kadı’nın da aralarında bulunuğu şüpheliler enerji projeleri içi Erdoğan’dan onay almış.
2. dalga rüşvet ve yolsuzluk soruşturmasında isimleri şüpheli listesinde bulunan işadamlarının Başbakanlık resmi konutunda enerji projeleri için Başbakan Tayyip Erdoğan’dan onay aldıkları iddia edildi. Soruşturma dosyasında yer alan telefon tapelerinde şüphelilerin onayını aldıkları enerji projelerini daha sonra usulen Enerji Bakanı Taner Yıldız’a bilgi verdikleri öne sürüldü.

Savcı Muammer Akkaş’ın el çektirildiği 2. dalga soruşturmada yeni iddialar gündeme geldi. Şüpheliler arasında yer alan Usame Kutub’un, Hasan Pehlivan ve Bakan Yıldız arasıda geçen telefon konuşmalarına yer verilen fezlekenin dosyaya girdiği belirtildi. Kutub ile Yıldız arasıdaki görüşmelerde Kutub, Başbakan’a projeleriyle ilgili sunum yaptıklarını, Yıldız’a da sunum yapacağını söylüyor.

Soruşturma dosyasına giren fezlekede şu ifadelere yer verildi: “Örgüt üyelerinin enerji konusu ile ilgili Başbakan’dan onay aldıkları, Bakan Yıldız’a bir şey sormadıkları sadece bilgisi olsun diye sunum yapacakları anlaşılmıştır.”

Konuya ilişkin H.D. isimli kişi ile Kutub arasıdaki telefon görüşmesinde, ‘amca’ diye tanımlanan Yasin el Kadı, Kutub, Abdulkerim Çay ve Muaz Kadıoğlu’nun konutta enerji ihalesiyle ilgili sunuma katılacakları, toplantıya Bilal Erdoğan’ın da katılabileceği belirtiliyor. Görüşmede, Yasin el Kadı’nın Başbakan’la görüşmesinde MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın da olması istemesi dikkat çekti.

Konuyla ilgili yine Kutub ile H.P’nin görüşmelerine ilişkin bilgi notunda şu ifadelere yer verildi: “9 Ekim 2013’te Başbakanlık resmi konutundaki toplantılarda Başbakan’ın Yasin el Kadı’ya ‘Çok ciddi acele etmeniz gerekiyor’ dediği, H.P’nin müsteşar ile yaptıkları toplantıda konu ile ilgili hazırlanan tablolardan Merkez Bankası rakamlarının kaldırılarak kendi istdikleri rakamları kabul ettirdiklerini anlaşılmıştır.” (2)


DOSYA III

İşte o davetiyeyle ifadeye çağırılanların tam listesi
Yolsuzluk Operasyonu’nun 2. dalgasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan ile birlikte 45 kişinin yakalama kararı kaldırıldı.

Bilal Erdoğan hakkında verilen yakalama kararı, İstanbul Adliyesi’nde deprem niteliğindeki değişikliklerden sonra geldi. Bu karara tepkiler çığ gibi büyürken, yakalama kararı kaldırılanlar arasında Bilal Erdoğan ile bizzat görüşen ve teknik takibe takılan isimlerin de yeralması dikkat çekti.Yakalama kararı bulunan Yasin el Kadı, Usame Kutub’un Başbakanlık konutunda enerji ihalesiyle ilgili toplantıya katıldığı Enerji Bakanı Taner Yıldız ve Bilal Erdoğan ile yaptıkları telefon görüşmelerinde dinlemeye takılmıştı. Başbakanlık’ta şüphelilerle enerji pazarlığı

Latif Topbaş’ın da, Başbakan Erdoğan ile yaptığı telefon görüşmesi de “yüzde 6” pazarlığı olarak manşetlere yansımıştı. Şimdi bu isimler hakkındaki tüm yakalama ve gözaltı kararları kalktı. Şimdi de Erdoğan’ın ses kaydı çıktı

Davetiyeyle ifadeye çağırılan o isimler;

Bilal Erdoğan
Yasin El Kadı
M. Latif Topbaş
M. Fatih Saraç
Abdullah Tivnikli
Avni Çelik
Usame Kutub
Muaz Kadıoğlu
Cengiz Aktürk
Abdulkerim Çay
SemihDemirci
Orhan Cemal Kalyoncu
Ömer Faruk Kalyoncu
Kenan Avis
Gökhan Özdemir
Selcan Zeliha Özkök
Aynur Uluğtekin
Mehmet Cengiz
Celal Koloğlu
Nihat Özdemir
Sezai Bacaksız
İbrahim Çeçen
Hayrettin Özaltın
Dilek Cengiz
Adnan Çebil
Medet Nebi Yanık
Adnan Şişman
Ahmet Ergun
Kadri Tunç Peker
Murathan Kiraz
Mustafa Bayraktar
Gaffar Yıldırım Er
Şener Ünsal
Oğuzhan Boyacı
Abdullah Kavukçu
Hakan Aslan
İbrahim Erdoğan Gözel
Hasan dağcı
Esat Özkazanç
Orhan Nurduhan
Nurcan Çatalpınar
Şefik Gül (3)


DOSYA IV

Kirli kaset savaşları tüm hızıyla sürüyor. Geçtiğimiz akşam Fethullah Gülen’e ait ses kayıtlarının yayınlanmasının ardından bugün de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a ait olduğu öne sürülen ‘tape’ler yayınlandı.

Yolsuzluk iddialarıyla yürütülen operasyon kapsamında Başbakan Tayyip Erdoğan’ın da telefonları takibe alınan kişilerle konuşması sırasında dinlemeye takıldığı ortaya çıktı.

Gazetemiz yazarı Can Dündar’ın Artı 1 TV’de yayımlanan Canlı Gaste programına katılan Artı 1 TV Genel Yayın Yönetmeni Yavuz Oğhan, “Polis Başbakan’ı dinliyor. Bir ülkede bundan büyük ne haber olabilir ki? Erdoğan’ın dinlendiğini, takip edildiğini net olarak anlıyoruz. Bu kayıtlar bir sene bekletilmiş” dedi.

BAŞBAKANLIK’TA YOLSUZLUK ŞÜPHELİLERİ İLE ENERJİ PAZARLIĞI! İŞTE ŞOKE EDEN İDDİALAR!

Programda Başbakan Erdoğan ile ikinci yolsuzluk soruşturmasında adı geçen işadamı L.T. arasında geçtiği iddia edilen ses kaydı yayımlandı. Kayıtlarda L.T’nin Erdoğan’a “Abi bu şey çıkacak mı? Yüzde 6 meselesi diyordunuz… İhtimali var mı onun?” sorusun yöneltiği, Erdoğan’ın da “Tabii tabii” diye yanıt vererek konu hakkında başka bilgiler verdiği iddia ediliyor.

FETHULLAH GÜLEN’İN DE KASEDİ ÇIKTI!

Polis fezlekesinde yer alan bu diyalogların özel orman arazilerindeki yapılaşmayla ilgili olduğu bildiriliyor. Kanuna göre özel orman arazilerinde yapılaşma oranı en fazla yüzde 6. Ancak bu Yargıtay tarafından “100 dönümlük bir arazide 6 dönümde inşaat yapabilirsin, 94 dönüme dokunamazsın” olarak yorumlanmıştı. O arazilerde projesi olanlarsa yüzde 6’nın yüz dönümün tümüne dağılmasını istiyordu.

‘Yasa değişecek arazi alın…’

Öte yandan, büyük bir inşaat şirketinin sahibi ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı bir şirketin genel müdürü arasında geçtiği iddia edilen bir görüşme de programda yayımlandı. Kayıtlarda, ikilinin özel orman arazilerinde yapılaşma biçiminin değiştirilmesi için çıkarılacak kanun hakkında konuştukları belirtiliyor. Kayıtlarda genel müdürün, yasa için Başbakan Erdoğan’dan garanti alındığını ve işadamına arazi alması konusunda tavsiyede bulunduğu iddia edildi. Konuşmanın yer aldığı tapelere ilişkin polis fezlekesinde ise “Beykoz’da yapılaşma için Danıştay engelinin yasa ile aşılacağı bilgisi üzerine bölgeden 500 dönüm gibi büyük arazilerin kanundan önce alınabilmesi için çete üyeleri arasında görüşme trafiği başlıyor, görüşmelerde ‘Kanun çıkarıyoruz abi kanun, bu torba yasaya giriyor’ şeklinde müjdelerin verildiği görünüyor” denildiği iddia ediliyor.(4)


DOSYA V

cumhuriyet.com.tr
30 Aralık 2015 Çarşamba

‘Yolsuzluğun kuryesi’ Damat Albayrak’a danışman oldu

17 aralık skandalında ‘para taşıyan adam’ olarak tanınan Medet Nebi Yanık, Berat Albayrak’a danışman oldu. Sözcü’nün haberine göre, 17 Aralık 2013 günü yaşanan telefon trafiğinde Medet Yanık’ın ismi ayrı bir yer tutuyor. Ses kayıtlarındaki iddialara göre; Yanık, damat Berat Albayrak’tan aldığı talimatla Kısıklı’dan paraları taşıyor. Yanık, hem Faruk Kalyoncu’ya hem de Sabah-ATV’ye para taşıyan kişi olarak biliniyor.

İşte o davetiyeyle ifadeye çağırılanların tam listesi

2. dalga sır perdesi oldu

17 Aralık günü Berat Albayrak, evrakları yok etmek istediğinde öğütücü almaya Medet Yanık’ı gönderiyor. Çin malı öğütücüden kazık yediğini anlatan Albayrak, Yanık’a “Orada dolanma ora 5 para etmez. Ben ona niye para vereyim bir daha. Adam gibi büyük bir şey al. Yabancı marka büyük bir şey al. Büyük bir şey al yani” diyor.

Medet Nebi Yanık, AKP’li Güneysu eski belediye başkanı Ahmet Minder’in kızı Handenur ile evli. Kayınpeder Minder, 2014’te başkanlıktan ayrıldı. Başbakanlık Müşaviri olarak atandı. Erdoğan, Cumhurbaşkanı seçilince de Saray’a transfer oldu. Ahmet Minder, Cumhurbaşkanlığı Personel Daire Başkanlığı’na getirildi.(5)


KAYNAKLAR

(1) http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/29039/Arazi_satisindan_ihaleye_fesat_iddiasi.html
(2) http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/29369/Basbakanlik_ta_suphelilerle_enerji_pazarligi.html
(3) http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/30375/iste_o_davetiyeyle_ifadeye_cagirilanlarin_tam_listesi.html
(4) http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/29975/Simdi_de_Erdogan_in_ses_kaydi_cikti_.html
(5) http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/ekonomi/456425/_Yolsuzlugun_kuryesi__Damat_Albayrak_a_danisman_oldu.html
This entry was posted in PANDORA'nın KUTUSU, YANDAŞ - ÇIKARCI - YAĞCILAR, YOLSUZLUKLAR, YOZLAŞMA - AHLAKSIZLIK. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *