Döndük dolaştık gene İdlib’e geldik!

Bülent Esinoğlu / 13.05.2019
bulentesinoglu@gmail.com

Döndük dolaştık gene İdlib’e geldik!


Dış siyasetimizin ana eksenini İdil’de ve Suriye’nin kuzeyinde bir şeriyad devleti kurmak olduğundan, Suriye sorununu çözmek el an mümkün olmuyor.

Suriye’de, Fırat’ın Batısı’nda, Şeriatristan kurmak amacımıza Amerika evet diyor. Lakin Fırat’ın Doğusunda kendisinin Kürdistan kurması şartını ileri sürüyor.

Bu minval üzere siyasi iktidar Amerika ve Rusya ile görüşmelerini sürdürdü. Bu geçtiğimiz bir buçuk yıl içerisinde pazarlıklar sürerken iç dinamiklerimizde çok büyük değişimler oldu.

AKP Türk halkından aldığı rızanın önemli bir kısmını kaybetti. Yani pazarlıkları sürdürecek mecali kalmadı. Ekonomi, iktidarı çok kötü teslim aldı. Yeniden sıcak para ekonomisine dönüş için AKP’nin kendi içinde oluşan oligarşiden tepkiler gelmeye başladı. Fabrika ayarlarını dönmeliyiz, aksi taktirde iktidarı kaybediyoruz çığlıkları yükseldi.

Borçlar ödenemeyecek kadar çok olduğundan, dış borç tedariki kaçınılmaz oldu. Siyasi iktidar da Amerikan Genlerine rücu etmeye başladı.

Aydınlık’ın Manşetinden söyleyelim. Amerika’nın
KALIN sesi İbrahim Kalın’dan ses geldi; Katil Esed

Katil Esed ifadesi Türkiye’nin dış siyasetinin ana sloganıdır. Suriye devlet Başkanın kendi azından Erdoğan ile görüşebiliriz açıklamasına karşı, Türk dış siyasetinden gelen ses, Katil Esed oldu.

İdlip, Soçi anlaşması gereğince, çatışmasızlık bölgesi ilan edilmişti. Bu bölgenin çatışmasızlığından Türkiye sorumlu olacaktı. Siyasi iktidarın asıl amacı; İdlib’de şeriatistan kurmak olduğundan bu işe pek yanaşmadı. Öte yandan, ABD ile Fırat’ın doğusunda birlikte çalışma kararı alındı. Yandaş basında Katil Esed çığlıkları yeniden yükseldi.

Suriye’nin içinde ABD ile birlikte çalışmak Suriye’de bir Kürdistan kurma işinden başka bir iş olmadığı herkesin malumudur.

Şimdi İdlib’de, Rusya uçakları ve Suriye kara kuvvetleri terörü temizlemek için faaliyete geçti. Temizleyeceklerinden de yüzde yüz eminim. Astana Süreci gibi çok kıymetli bir sürecin çok büyük yara aldığını söyleyebilirim.

İçimizdeki ve Siyasi iktidarın içindeki Amerikan kimlikliler ne yapıp ettiler Türkiye’yi yeniden ABD eksenine oturttular. FETO’cuların siyaset içindeki uzantılarının temizlenmemiş olmasının bu sonuçlarda büyük etkisi olduğunu düşünebiliriz.

İdlib’i temizleyecek olan Rusya, İran ve Suriye temizlikten sonra, bir süre bekleyip, Suriye’nin kuzeyinde kurulmak istenen Şeriatistana da müdahale edeceği kesindir. Zaten dananın kuyruğu da o zaman kopacaktır.

13 Mayıs 2019,

This entry was posted in BOP, BÜLENT ESİNOĞLU YAZILARI, ORTADOĞU ÜLKELERİ. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *