Sahibini arayan Tank-Palet mektubu!

Necati DOĞRU
11 Şubat 2019

Sahibini arayan Tank-Palet mektubu!

Savaş sanayi “imtiyazlı üretimdir” ve dünyanın her yerinde böyledir. Yerli ve milli tank üretimi kararı alan devletler, gerekli ön araştırma geliştirme masrafını şirkete öder. Bir ülkenin ordusuna tank yapmak için kurulmuş şirketin zarar etme ihtimali sıfırdır. Çünkü maliyetinin üzerine kârını koyar, tankı devlete satar.

Tank ile palet!
Et ile tırnak gibidir!

Tank, palet üzerinde gider. Sakarya’da devletin elinde hazır bir palet fabrikası varken bizde yerli ve milli tank üretmek için ne oldu?
İlginçtir:

BMC batmıştı, zorunlu olarak devletin (TMSF’nin) elinde kalmıştı. Satışa çıkarıldı. BMC’yi özel sektörden iktidar yanlısı Ethem Sancak’a satan devlet, aynı zamanda “Altay Tankı” adında yerli ve milli tank geliştirme eski projesini da hızlandırdı. Özel sektörden Koç Holding Firması Otokar’a devletten 50 milyon dolar ödendi. Koç Holding, 50 milyon doları aldı, tank projesini geliştirdi. Altay Tankı yapma ihalesi, Koç alacak diye beklenirken Ethem Sancak’ın BMC şirketine verildi.

Sonra şu oldu:
Sakarya’da devletin Tank Palet Fabrikası’nın işletme hakkı da
Ethem Sancak’ın Katar ortaklı BMC firmasına transfer edildi.

Neden böyle yapıldı?
Niçin böyle yapıldı?
Hangi ölçüler gözetildi?

Bu sorulara cevap veren olmadı. Savunma sanayinde milli şirket ROKETSAN var. Devlet şirketi. Çok başarılı. ASELSAN var. O da devlet şirketi. O da çok başarılı. TAI var. O da devlet şirketi. O da çok başarılı. TANK PALET var. O da devlet şirketi. O da çok başarılı. Bu başarılı örneklere bakarak devlet, söz gelimi “TANKSAN” adıyla bir yeni şirket modeli geliştirebilirdi.

Sakarya’daki Tank Palet Fabrikası’nın teknolojik bilgi birikimi ile eğitimli işçi emeği TANKSAN’ın içinde eritilebilirdi. Devlet başarılı, verimli, muhtemelen daha düşük maliyetle tank yapan bir sanayi savunma devine böylece sahip olabilirdi.Bunu yapmadı.Devlet desteğiyle yeni bir özel savunma sanayi devi yaratmak için Katarlı ortağı olan BMC’yi seçti.

Sonra şu oldu:
Geçen hafta perşembe günü Katar ortaklı BMC, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a üzerinde Cumhurbaşkanlığı forsu bulunan otobüs hediye etti. Anadolu Ajansı’nın haberine göre Cumhurbaşkanı, hediye edilen otobüsü inceledi ve otobüsün özellikleri hakkında BMC Yönetim Kurulu üyeleri Talip Öztürk ve Taha Yasin Öztürk’ten bilgi aldı. Otobüsü hediye eden BMC hisselerinin yüzde 25.1’i Öztürk Ailesi’nin, yüzde 25’i Ethem Sancak’ın, yüzde 49.9’u da Katar Silahlı Kuvvetleri’nin. Katar Emiri de daha önce Cumhurbaşkanı Erdoğan’a VIP donanımlı Boeing 747-8 tipi özel uçak hediye etmişti.

KALEMİN GÖR DEDİĞİ

İş Bankası’ndan milli tank projesine yerli destek!

Milli ve yerli tanklara takılacak periskop camlarını milli devlet şirketi ASELSAN geliştirecek. ASELSAN ile İş Bankası’nın şirketi olan Şişecam arasında “iş birliği anlaşması” imzalandı.

Ekonomi gazetesi Dünya’da yer alan habere göre Şişecam, ASELSAN’ın savunma sanayilerine yönelik projelerinde kullanılacak standartlarda malzeme temin edecek. Bunun yanı sıra ürün kompozisyonları ve optimizasyonu konularında da çözümler geliştirecek. Şişecam’ın geliştireceği malzemeler, kullanılacak teçhizatın ihtiyacına göre termik şoka dayanıklı, mukavemeti yüksek ve konvansiyonel camlardan farklı optik performanslara sahip olacak.

https://www.sozcu.com.tr/2019/yazarlar/necati-dogru/sahibini-arayan-tank-palet-mektubu-3472312/
This entry was posted in Ekonomi, ÖZELLEŞTİRMELER, YOLSUZLUKLAR, YOZLAŞMA - AHLAKSIZLIK. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *