50 bakan yardımcısına 21.810 TL maaş ve dayalı döşeli konut

cumhuriyet.com.tr 8 Şubat 2019

50 bakan yardımcısına özel konut

Genellikle AKP’li eski milletvekillerinin atandığı bakan yardımcıları da artık bütün giderleri devlet tarafından karşılanan “özel tahsisli konutlarda” oturacak. Bakan yardımcılarına ayrıca aylık net 21 bin 811 lira maaş ödeniyor.

Kamu konutları yönetmeliğinde yapılan değişiklikle, makam itibarıyla kendisine özel konut tahsis edilecek kamu görevlileri listesine bakan yardımcıları da eklendi. Ayrıca Emniyet Genel Müdürü’ne özel tahsisli konut verilmesi için gerekli olan “vali kökenli olma” şartı da kaldırıldı. Emniyet genel müdürlerine de valilik yapıp yapmadığına bakılmaksızın konut tahsis edilecek.

Sözcü’den Erdoğan Süzer’in haberine göre yeni düzenleme, halen görevde bulunan ya da atanacak tüm bakan yardımcıları için yeni bir hak doğurdu. Halen 16 bakanlık bünyesinde toplam 50 bakan yardımcısı görev yapıyor. Bakan yardımcılarından 10’u geçmişte AKP milletvekilliği yapmış isimlerden oluşuyor.

DAYANIP DÖŞENECEK

Yeni düzenlemeyle birlikte 50 bakan yardımcısı için 50 ayrı konut tahsis edilecek. Konutların tamamı, bakanlık bütçesinden karşılanmak üzere bakan yardımcılarının isteğine göre dayanıp döşenecek. Ayrıca konutların tamamında ısınma, aydınlatma, elektrik, su, gaz, temizlik, telefon, kapıcı, ahçı, kaloriferci, bahçıvan ve benzeri giderler ile her türlü işletme, bakım ve onarım giderleri de görev yaptıkları bakanlıkça ödenecek.

Özel konut tahsis edilecek makamlar şöyle:

– Cumhurbaşkanı
– Başbakan
– Yurtdışındaki büyükelçiler, daimi delegeler, maslahatgüzarlar, askeri temsil heyetleri başkanları ve başkonsoloslar
– Bakanlar
– Yüksek Yargı Organları
– Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı ile Danıştay Başsavcısı
– Yüksek Öğretim Kurulu Başkanı
– Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreteri
– Bakan yardımcıları
– Müsteşarlar
– Diyanet İşleri Başkanı, Merkez Bankası Başkanı
– Valiler, Emniyet Genel Müdürü
– Kaymakamlar.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1237226/

This entry was posted in Ekonomi, YOZLAŞMA - AHLAKSIZLIK. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *