BİLİM TEKNOLOJİ * Çinli elektronik ticaret devi Alibaba grubunun yapay zeka otelinde hizmet robotlara emanet

ÇİN – Rahmi Gunduz • 23/01/2019

Çinli elektronik ticaret devi Alibaba grubunun
yapay zeka otelinde hizmet robotlara emanet

Çinli elektronik ticaret devi Alibaba grubunun geçen ay açtığı FlyZoo Oteli, robot çalışanlarıyla müşterilerini hayretlere düşürürken, yapay zeka ile bu sektörde gelecekte ne türlü atılımlar yapılabileceğini de açıkça gözler önüne seriyor.

Alibaba grubunun merkezinin de bulunduğu Çin’in Hangzhou kentindeki yaklaşık 300 odalı bir otelde, kayıt işlemleri, ışıkların kontrolü ve oda servisi gibi bir çok hizmeti robotlar gerçekleştiriyor.

Otelin katlarında ve odalarında lazer kameraların yardımı ile dolaşabilen 1 metre yüksekliğindeki robotlar, müşterilere havlu dağıtırken, yemek, kahve servisi ile içki kokteylleri yapabiliyor.

Alibaba’nın yeni otelinin yöneticisi Andy Wang’a göre, müşteriler akıllı robotlardan ve yapay zeka hizmetinden oldukça mutlu.

Otel masrafları düşüyor

Alibaba grubu yönetimi, yapay zeka ürünü robotlar sayesinde oteldeki maliyetin önemli ölçüde düşürüldüğü ve hizmet kalitesinin arttığı görüşünde.Yapay zekaya dayalı otel hizmetleri, müşterilere vakitten kazanma olanağı verirken, otel çalışanlarını da tekrar tekrar aynı işleri yapmaktan kurtarıyor.

Bu otele giren müşteriler yüzlerini elektronik ortamda tarattırarak kayıt yaptırabiliyor. Otele yerleştirilen yüz tanıma sistemi, müşterilerin yüzlerini kapıları açmak ve diğer otel hizmetlerinden yararlanmak üzere anahtar gibi kullanmasına izin veriyor.

Kullanıcılar ayrıca sesle çalışan dijital yardımcı aracılığıyla odanın ışıklarını, televizyonu, perdeleri açıp kapatabiliyor. Otel rezervasyonu ve otelden çıkış işlemleri de cep telefonundaki bir uygulama kullanılarak yapılabiliyor.

Alibaba grubu, deneme platformu olarak gördüğü bu otelin ardından Çinli teknoloji şirketlerinin desteğiyle konaklama sektöründe ağırlığını artırmak istiyor.

Geceliği 205 dolar

Bu otelde kalmak için müşterilerin en az 205 doları gözden çıkarması gerekiyor.

Otelde çalışanların tamamı robot değil. Aşçılar, temizlikçiler ve resepsiyon görevlileri ve idari personel de yine otelin robotlarla birlikte çalışanların arasında.

Alibaba grubu, deneme platformu olarak gördüğü bu girişimin ardından Çinli teknoloji şirketlerinin desteğiyle konaklama sektöründe ağırlığını artırmak istiyor.

Alibaba ilk olarak, bu otelin ardından özellikle şirket çalışanlarının konaklaması için Pekin ve Şanghay’da bu tür bir oteli hizmete açmayı planlıyor.

https://tr.euronews.com/2019/01/23/cinli-elektronik-ticaret-devi-alibaba-grubunun-yapay-zeka-otelinde-hizmet-robotlara-emanet
This entry was posted in Bilim ve Teknoloji, Uncategorized. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *