SİZE GÜNÜN EN GÜZEL HİKÂYESİNİ ANLATAYIM * Hangi ülkenin kaderine benziyor ?

 Najib bin Tun Abdul Razak – Recep Tayyip Erdoğan 

SİZE GÜNÜN EN GÜZEL HİKÂYESİNİ ANLATAYIM

2009’da Malezya’da seçimleri kazanan Erdoğan’ın ‘aile dostu ılımlı İslam’cı Najib Razak göreve gelince ilk iş olarak Başbakanlık dışında kendisini aynı zamanda Ekonomi Bakanı olarak atadı. ardından ;

Razak hem Başbakanlık hem de Ekonomi Bakanlığını yürütürken 2009 yılında; -“1MBD” (1MalaysiaDevelopment Bhd) adlı ‘Malezya Devlet Yatırım Fonu’ ve -“Khazanah Nasional Bhd” adlı ‘Milli Hazine Fonu’nu kurdu.

Her iki fona da kendisini CEO olarak atadı.

Rezzak bütün yetkileri elinde toplayıp devletin bütün fonlarını tek başına yönetirken yakın dostu Erdoğan’ın teşviki ile “Khazanah Nasional Bhd” fonu Türkiye’ye gelip; -Acıbadem Hastanelerini ve -Sabiha Gökçen Havalimanını da satın aldı…

Rezak Malezya’da iktidarın ve paranın gücüyle 2013 Genel seçimlerini ve bütün yerel seçimleri açık ara kazandı.

Medyayı ele geçirip muhalefeti susturup rakip partileri darmadağın etti.

2015’e kadar Rezak için herşey güllük gülistanlıktı.

Ta ki 2015’te Rezzak’ın kişisel hesabına yabancı bir hesaptan 681 milyon$ yatırıldığı ortaya çıkıncaya kadar.!

Açılan soruşturmada “1MDB fonundan 681 milyon$ hortumlamakla” suçlanan Rezak bu paranın ‘Suudi kraliyet ailesinden kişisel bağış olduğunu’ söyledi Najip Rezak’ın partisi Birleşik Malay Ulusal Örgütü (UMNO) ise Suudi Kralın gönderdiği 681 milyon$ bağışı 2013 seçimleri için kullandıklarını savundu.

Savcılık Rezak hakkında hukuki süreç başlattı.

Halk sokaklarda kitlesel gösteriler düzenleyerek istifa çağrısında bulundu.

Ancak tüm bu protestolara karşın Rezak medyayı baskı altına alarak hakkında çıkan haberleri dizginledi Soruşturma derinleştirilirken köşeye sıkışan Rezak savcısını görevden aldı.

Yeni atanan savcı ‘suç delili olmadığı’ gerekçesiyle dosyayı kapattı.

Halk ‘Yolsuzlukların üstü örtüldü’ diye tepki gösterdi.

Rezak baskı ve yolsuzluk iktidarını 2018’e kadar sürdürdü…

Mayıs 2018’deki Genel Seçimleri kaybeden Rezak görevden ayrılır ayrılmaz savcılık evine baskın yaptı. !

Baskında ele geçirilen 300 çantadaki on milyonlarca $ nakit para pırlanta/elmas için Rezak utanmadan “Damadımın hediyesi” dedi.

Evde ele geçirilen 300 çanta milyonlarca $ nakit para ile mücevheri ‘hediye ettiğini’ söylediği milyoner damadı da kim biliyor musunuz?

Kazakistan’ın aile boyu soyguncu diktatörü Nursultan Nazarbayev’in oğlu Daniyar. Hakkında açılan davaları nedeniyle köşeye sıkışan Rezak ülkeden kaçmaya çalıştı.

Fakat yurt dışına çıkma yasağı konularak 3 Temmuz 2018’da ‘Yolsuzluk ve zimmetine para geçirmek’ ile suçlanarak tutuklandı.! Duruşmalarda Rezzak suça parti yöneticilerini de ortak ederek “Suudi Kral’dan gelen 681 milyon$’dan sadece kendisinin değil ‘hepsinin’ faydalandığını harcamalardan ülkenin fayda gördüğünü” iddia etti.

Kabaca “Yolsuzluk yaptıysam ülkem için yaptım” dedi.

Savcılığın Başbakan Rezak’a yönelttiği suçlamalar şöyle:

1. Suudi Kral’dan gelen 681 milyon$’ı zimmetine geçirmek

2. Muhaliflere siyasi karalama kampanyası açıp tutuklatmak

3. Seçim öncesi tartışmalı seçim bölgesi ve yalan haber yasaları çıkartmak

4. Mektupla kullanılan oylarda usulsüzlük yaptırmak

5. Ölülerin seçmen listesine alınarak sahte oy kullanılmasını sağlamak Najip Rezak kendi kurduğu devlet fonu 1MDB’yi en az 4.5 milyar$ hortumlamakla suçlanınca “Aldatıldım” deyip sıyrılmak istedi.

1MDB fonuna kendi atadığı yönetim kurulu müdür ve danışmanlarının fonu “kendisinden habersiz hortumladığını” söyledi.

Rezak kendi atadığı müdür ve yöneticilerin her birinin kişisel hesaplarındaki yüz milyonlarca $’ın 1MDB’nin parası olduğunu ve devlete ait bu paraları- emlak yat mücevher tablo gibi- şahsi mal varlığı edinmek için kullandıklarını bilmediğini iddia etti.

Daha da ileri giden Rezak “Ben villalar partiler yatlar tablolar… gibi şeylere karşıyım .

Bu alımlardan haberim yoktu. Bunlar benim bilgim dışında yapılmış.

Haberim olsaydı devlet parasının harcanmasına asla izin vermezdim” diye adamlarını da SATTI. Başbakan Necip Rezak tarafından 2009’da kurulan 1MDB Devlet Yatırım Fonunun kötü yönetim sonucu yaklaşık 11 6 milyar dolar zarar ettiği ortaya çıktı.

İsviçre Savcılığı da 1MDB Fonu’ndan 7 milyar$’ın bazı kişisel hesaplara aktarıldığını bildirdi.

Malezya’da bu saçmalıklar olurken Türkiye’de bugün devlet yatırım fonu olan Varlık Fonuna Erdoğan aniden kendisini Başkan damadını da Başkan yardımcısı atayıverdi.

Malezya’da bu saçmalıklar olurken Rezzak’ın bir dönem CEO’luk yaptığı ve Türkiye’de Acibadem Hastanelerini ve Sabiha Gökçen Havalimanını satın alan “Khazanah Nasional Bhd” fonunun kıdemli Başkan Yardımcısı bizim Varlık Fonuna Genel Müdür atanıverdi.

Bakalım Varlık Fonu’nun Malezya Yatırım Fonu tecrübeli yeni yönetimi Atatürk Türkiye’sinden elimizde kalan ‘son varlıkları’ nasıl yönetip kaç milyar dolar kar’a geçirecek ya da “zarar ettik” deyip bu şirketleri yabancı fonlara rehin verecek mi?

http://orajpoyraz.blogspot.com/2018/09/gelin-size-gunun-en-guzel-hikayesini.html

This entry was posted in YOLSUZLUKLAR, YOZLAŞMA - AHLAKSIZLIK. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *