CHP GENEL BAŞKANI KILIÇDAROĞLU’nu İYİ PARTİ İLE İŞBİRLİĞİ YAPARAK AKP-MHP TARAFINDAN KURULAN SEÇİM TUZAĞINI BOŞA ÇIKARTMASINI KUTLUYORUM * Tek adam rejiminden kurtulmak , demokrasi ve parlamenter rejimi geri getirmek için muhalefet cephesini daha da büyüterek güçlendirmek gereklidir.

Halktv.com
22.04.2018

CHP’li 15 vekilin partisine geçmesine
ilişkin Meral Akşener’den açıklama

CHP’li 15 milletvekilinin İYİ Parti’ye geçmesine ilişkin açıklama yapan Meral Akşener, “Ortak tuzak kurdular, boşa çıkarıldı. Kılıçdaroğlu’nun adımı her türlü takdirin üzerinde.” dedi.

CHP’li 15 milletvekili İYİ Parti’ye geçti. CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Kılıçdaroğlu’nun talimatıyla İYİ Parti’ye geçen 15 milletvekilini basın toplantısı ile duyurdu.

CHP’li heyet saat 16.00’da Akşener’i ziyaret etti. Ziyaretin ardından Akşener yazılı bir açıklama yaptı.

Akşener, “Demokrasi bir ahlak rejimidir, bir hukuk rejimidir, erdemliler rejimidiri. Hukukun üstüne basmak, çiğnemek, tanımamak en büyük ahlak yoksunluğudur. Demokrasiyi çiğnemek, adaleti emre amade kılmak kabul edilemez. Kanunların çok açıkı hükümlerine rağmen hak gasbı kabul edilemez.

Siyasi iktidar muhalifleri yargıya hükmederek yargı organları üzerinden engelleme bir gelenek haline getirmiştir. İYİ Parti’yi seçimlere sokmama teşebbüsü, demokrasiye saldırıdır. Ülkeyi korkutarak yönetmeye çalışanlar, bir büyük tuzak hazırlığı içerisine girdiler. ”

Akşener sözlerine şöyle devam etti: CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun koyduğu tavır her türlü takdirin üzerinde. Tarihi demokratik tavır. Siyasi demokrasi tarihimizde övgüyle yerini alacaktır dedi.

***

CHP’den İYİ Parti’yle ittifak açıklaması

CHP’li vekiller TBMM’de bir araya gelerek İYİ Parti’yle yapılan ittifakla ilgili bilgilendirme açıklaması yaptı. Duyuruyu parti adına CHP Grup Başkanvekili Engin Altay yaptı.

İYİ Parti’nin seçimlere katılabilmesi için, 15 CHP’li milletvekili CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun talimatıyla istifa ederek İYİ Parti’ye katıldı.

CHP heyeti, TBMM’de basın toplantısı düzenleyerek 15 milletvekilinin isimleri tek tek açıklandı.

Konuya ilişkin açıklama yapan CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, beraberinde İYİ Parti’ye geçen 15 vekille birlikte TBMM’de basın toplantısı düzenledi.

Altay, şu açıklamalarda bulundu:

“Türkiye’nin bu demokrasi ayıbından kurtulması lazım katılabilecek partilerin standartları bellidir. Demokrasimizin daha fazla tahrip edilmesini doğru bulmuyoruz. Biz yok edilen adaleti yeniden inşa edeceğiz. YSK’nın Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan partilerin seçim gerekliliklerini tamamlayıp tamamlamadıklarına ilişkin istediği görüşün İYİ Parti açısında olumlu olmasına rağmen YSK’da İYİ Parti adına olumlu bir yaklaşım olmasını siyasi bir karardır.

Dolu dizgin seçimlere giden bir parti için bu durum doğru olamaz. Biz bu demokrasi ayıbıyla mücadele edeceğiz. YSK’nın bu ayıba zorlanmasıyla mücadele edeceğiz.Demokrasi bizin için değil herkes için deriz biz. Bu sebeple yargının bu siyasi tasarrufunu ortadan kaldırılması için CHP’ye mensup 15 vekil bugün partimizden istifa edip İYİ Parti’ye geçmişlerdir.”

***

YSK İYİ Parti kararını verdi
YSK, 24 Haziran’da yapılacak seçime AK Parti, BTP, BBP, CHP, DP, HDP, İYİ Parti, MHP, Saadet Partisi ve Vatan Partisi’nin girebileceğine karar verdi.

http://halktv.com.tr/chpden-iyi-partiyle-ittifak-aciklamasi-318439

This entry was posted in Politika ve Gundem, SEÇİM - SEÇSİS, SİYASİ PARTİLER. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *