EMPERYALİZM – BOP – ORTADOĞU *** İran kilidini açmaya çalışanlar!

Bülent Esinoğlu
bulentesinoglu@gmail.com
19.03.2018

İran kilidini açmaya çalışanlar!

Önce size, bölgemizden bazı garip haberler vereyim.
Sonra “kilit meselesine” geleceğim.

Amerika Suriye’deki savaş masraflarına karşı Suudi Arabistan’dan dört milyar dolar talep etmiş. Haraç mı, yoksa yaptığı işe karlık para mı istiyor, gerisini siz yorumlayın.

İkinci haberim; Suriye’de, ÖSO Suriye devletinin bir Su 22 savaş uçağını düşürmüş. Eğer haber doğruysa, Astana Sürecine aykırı bir durum olduğu kesin.

Üçüncü haberim; Diyarbakır Belediyesi Diyarbakır’daki bir meydanın adını Şeyh Said olarak değiştirmiş ve Şeyh Said’in heykelini meydana dikmeye karar vermiş.

Son haberimiz Başdanışman İlnur Çevik’ten.

Amerika’nın muhtemel İran saldırısını kolaylaştırmak üzere, İlnur Bey kafa yormuş ve Amerikalı yöneticilere harika bir strateji sunmuş!

Stratejinin adı; İran Kilidini Açmak ;
Stratejiye dahil olan kuvvetler; Amerika, PKK, Türkiye ve İran

Eylem; Eğer Amerika PKK/PYD’ye verdiği çekerse, Türkiye de Amerika’nın planlarında, Amerika’nın yanında yer alır. Özetle, siz PKK’ya verdiğiniz desteği kesin, biz de İran’a karşı vereceğiniz muhtemel savaşta sizin yanınızda yer alalım. İslam coğrafyasını sadece Sünnilerden müteşekkil sanan anlayışın çıkarabileceği strateji, olsa olsa Şiileri düşman yerine koyan bir strateji olurdu.

Bölgede Müslümanları birbirine kırdırma aklı, aslında Amerikancılığın aklıdır. Akılları fikirleri; arkamızı ABD’ye dayayarak Şiileri nasıl alt ederiz-e işliyor. Bölgede, Şii Sünni savaşı çıkartılması, baştan beri Amerikan emperyalizminin planıdır. İsrail’in güvenlik planıdır.

Şii Sünni savaşından Kürdistan çıkarmak bu planın diğer yan amacıdır.Artık bölgede Amerikan planlarının işlemeyeceği bir sürece girdik. Amerika’nın bölgede var olabilmesi evet Türkiye’nin varlığı ile kaimdir.Ancak, İran kendisini Türkiye Amerika’nın yanındayken de var edebilmiş ve direnmesini halkına mal etmiştir.

Ancak bölge ülkelerinin bölgeye saldırana karşı olması bölge ülkelerinin çıkarınadır.Asıl tehlikeli olan; böyle bir mezhepçi anlayışın Cumhurbaşkanlığı danışmanlığı yapıyor olmasıdır.Amerikan çıkarları için kaygılanmak ve ABD çıkarlarından yana akıl yürütmek bu süreçte olacak iş değildir.

Kaldı ki İran Kilidini Açmak demek bölge ülkelerinin çıkarını ABD’ye açmak demektir. İlnur Çevik’in bilmediği bölgede iki kilidin varlığıdır. Rusya ve İran kilidi. Şimdi bu iki kilide Türkiye da katıldı.

19.3.2018

This entry was posted in ABD - AB - EMPERYALIZM, BÜLENT ESİNOĞLU YAZILARI. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *