İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği DUYURUSU * LAİKLİK

Nazan Moroglu
nazan.moroglu@gmail.com
Sunday, February 04, 2018 1:22 AM

LAİKLİK

İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği

Basın Bülteni

Laiklik İlkesinin Anayasa’da Yer Almasının
81. YILDÖNÜMÜ

5 Şubat 1937 tarihinde, laiklik ilkesine 1924 Anayasasında yapılan değişiklikle Cumhuriyetimizin temel nitelikleri arasında yer verilmiştir.

Laiklik, din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılmasını öngören bir ilke olmasının yanında, laiklik aynı zamanda barış içinde birlikte yaşamamızın, din ve vicdan özgürlüğünün, özgür düşüncenin temelidir.

Laiklik İlkesi Kadın Hakların Güvencesi

Hukuk birliğinin ve demokrasinin olmazsa olmaz koşulu olan laiklik, kadının insan haklarının da güvencesidir.

Kadınlar, ancak laik hukuk devrimi ile ailede, eğitimde, istihdamda, kamuda ve siyasette erkeklerle eşit bireyler olarak haklara sahip olmuşlardır.

İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği olarak, toplumun temeli olan aile başta olmak üzere, eğitimde ve sosyal yaşamda iktidarın dine dayalı bir düzen yerleştirme girişimleri karşısında laikliğin korunmasına bugün her zamandan çok ihtiyaç olduğunun farkındayız.

Çocuklarımızın ve ülkemizin aydınlık geleceği için laik ve bilimsel eğitime, eşit yurttaşlık hakkının temeli olan Medeni Kanunumuza sahip çıkmamız gerektiğini kamuoyuyla paylaşıyoruz.

Unutmayalım ki, laiklik ve onun sağladığı eşitlik, özgürlük ve adalet en çok biz kadınlara lazımdır. VE YARIN ÇOK GEÇ OLABİLİR..

İKKB: Koordinatör Nazan Moroğlu

Kadın Araştırmaları Derneği; İstanbul Barosu Kadın Hakları Merkezi; Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği; Türkiye Soroptimist Kulüpleri Federasyonu; Notre Dame De Sion’lular Derneği; Kadın Haklarını Koruma Derneği; Boğaziçi Soroptimist Klubü; Çağdaş Anneler Derneği; Üniversiteliler Eğitim ve Kültür Vakfı; VATEV; Uluslararası Kadınlar Dayanışma Derneği İstanbul Şb.; Florence Nightingale Hemş. Yüksek Okulu Mez. Der.; KADER Kadıköy; Çocuk Gelinlere Son Grubu; CHP Kadın Kolları; Kadıköy Kent Konseyi Kadın Meclisi; Bakırköy Kent Konseyi Kadın Meclisi.

DUYURU HAKKINDA YORUM ;

Prof.Dr.Coşkun Özdemir
prof.coskunozdemir@gmail.com
Sunday, February 04, 2018

NAZAN HANIM

LAİKLİK İLKESİNİN BİR ÜLKE VE DEMOKRAS İÇİN YAŞAMSAL ÖNEMİNİ BU HALKA ANLATMADILAR ÖĞRETMEDİLER.BU YÜZDEN BU HALKIN ÇOĞUNLUĞU LAİKLİK KARŞITLARINA OY VERİYOR.BÖYLECE DEFALARCA SEÇİM KAYBEDEN CHP DEĞİL AYDILANMADAN UZAK BIRAKILMIŞ BU HALK OLUYOR. AMA BU GERÇEK SÖYLENMİYOR.CHP BAŞKANLIĞINA YENİDEN SEÇİLEN KEMAL KILIÇDAROĞLU BİR AKADEMİSYEN GRUBU İLE BİRLİKTE İKEN BENİM SORUMA KARŞILIK “HOCAM BİZİM HALKIMIZ LAİKLİĞİ DİNSİZLİK SANIYOR. BİZİ DE DİNSİZ PARTİ DİYE DAMGALIYOR. O YÜZDEN LAİKLİK SAVUNMASI YAPAMIYORUZ “ DEDİ. İŞTE SİZİN GİBİ SAAT 1.30 LARDA LAİKLİĞİ SAVUNAN YURTSEVERLER DE DEFALARCA KAYBA UĞRUYOR CUMHURİYET LAİKLİK KARŞITLARI ÜLKESİNİ SEVMEYİ ÖĞRENMEMİŞ HALKTAN ALDIKLARI OYLARLA ÖVÜNÜYORLAR.AMA KİMSE BU GERÇEKLERİ 40 LARDA ATATÜRKÜN ÖLÜMÜNDEN SONRA BAŞLAYIP SÜREGELEN KARŞI DEVRİMİ VE AYDINLANMACI CUMHURİYETÇİLERİN BU YÜZDEN DEFALARCA SEÇİM KAYBETTİĞİNİ ANLATMIYOR.

SİZİ VE NECLA ARATLA BİRLİKTEKİ ÇABALARINIZI ÖVGÜ İLE ANIYORUM.

Prof.Dr.Coşkun Özdemir

This entry was posted in CUMHURİYET - DEMOKRASİ - ÇAĞDAŞLIK, DUYURULAR, Politika ve Gundem. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *