Güneydoğuda ABD ile satranç oyunu * ABD TÜRKİYE’Yİ BOP’a İTİYOR *** İran’ın önüne Türkiye alındı * Muhtemel savaşta ABD askeri yerine PYD/PKK ön cephede * ABD perde arkasından Türkiye’ye savaş açıyor * Sınırdaki hareketlilik sürüyor… Hawk füzeleri oraya döndü

 

Sınırdaki hareketlilik sürüyor…
Hawk füzeleri oraya döndü

Hürriyet Haber
15.01.2018

http://www.hurriyet.com.tr/video/idlib-kim-icin-neden-onemli-40710491

Suriye sınırındaki birliklere takviye amaçlı gönderilen zırhlı personel taşıyıcıları ve sinyal kesici askeri araçlar Hatay’a ulaştı. Hatay Kırıkhan’da konuşlu bulunan 40 kilometre menzilli Hawk füzelerinin yönü ise Afrin ve ilçelerine çevrildi.Sınırdaki hareketlilik sürüyor… Hawk füzeleri oraya döndü

Afrin operasyonu öncesinde Türk Silahlı Kuvvetlerinin sınırın sıfır noktasında bulunan 40 kilometre menzilli Hawk füze bataryaları, Afrin’in ilçelerine döndürüldü. Afrin operasyonu kapsamında Hatay’ın sınır ilçeleri Hassa, Kırıkhan ve Reyhanlı’daki birliklere zırhlı askeri araç sevkıyatı devam ederken, sınır karakollarında ise alt yapı ve savunma sistemleri en üst düzeye çıkartıldı.

Afrin’e sınır komşusu olan Kırıkhan ilçesindeki 12. Hawk Batarya Komutanlığında bulunan çok sayıda Hawk füze bataryasının da namluları Afrin’in Qude, Ma’mal Üshangi ve Sate ilçelerine doğrultulmuş pozisyonda.

Hava savunma sistemleri arasında önemli bir yeri olan Hawk füzelerinin 40 kilometre menzili bulunuyor. – İHA

BÜYÜK SEVKIYAT

Türkiye’deki çeşitli birliklerden tırlar üzerinde gönderilen 24 zırhlı personel taşıyıcı ve sinyal kesici askeri araç Hatay’ın Reyhanlı ilçesine geldi.Güvenlik önlemleri altında Suriye sınırındaki birliklere sevk edilen araçların, takviye amaçlı gönderildiği öğrenildi.
Öte yandan, hudut birliklerinin Afrin sınırında, 24 saat zırhlı araçlarla sık sık devriye attığı ve kulelerden termal kameralarla sınır hattını izlediği öğrenilirken, sınıra yakın bazı noktalara beton bloklarla mevzi yapıldığı görüldü.

DUMANLARIN YÜKSELDİĞİ GÖRÜLDÜ

Kırıkhan ilçesi karşısındaki terör örgütü PYD/PKK kontrolünde yer alan Afrin’e bağlı Nesreyieh bölgesi yakınlarındaki birkaç noktada yoğun dumanların yükseldiği görüldü.

Sınırdaki hareketlilik sürüyor… Hawk füzeleri oraya döndü

AFRİN’E SÜPÜRME VURUŞLARI

Dün, Suriye’de terör örgütü PYD/PKK’nın kontrolündeki Afrin’den Türkiye’ye yönelik taciz atışlarına Fırtına obüsleri ve roketatarlarla karşılık verilmişti. Askeri kaynaklara göre bu atışlarla PYD/PKK mevzilerine yönelik bir anlamda ön temizlik yapılıyor.

Hürriyet muhabiri Uğur Ergan, sınırda dün yaşananları şöyle aktarmıştı:

Sınır hattında konuşlu Türk topçu birlikleri son üç gündür belirli aralıklarla Afrin’i vuruyor. Afrin karşısındaki sınır hattına yönelik sevkiyatın artması da dikkat çekiyor.

FIRTINA’LAR DÜN DE ATEŞLENDİ

Cumartesiyi pazara bağlayan gece de aynı bölgeden taciz atışları devam edince Türk topçu birlikleri yine misliyle karşılık verdi. Türk topçusunun yoğun bombardımanı sonucu kesilen taciz atışları dün öğle saatlerinde yeniden başlayınca Mehmetçik yine Fırtına obüsleri ile çok namlulu roketatarları (ÇNRA) ateşledi.

Sınırdaki hareketlilik sürüyor… Hawk füzeleri oraya döndü

40’DAN FAZLA ATIŞ

Bu kez Hatay’ın Hassa ilçesindeki Suriye sınırında bulunan Gökhan Hudut Karakolu ile Kırıkhan’da konuşlu Fırtına obüsleri, Afrin’in Basufan, Cindere, Memelan, Meskenli ve Raco bölgelerine 40’tan fazla atış yaptı. Birbiri ardına yapılan atışlar sınırın Türkiye tarafındaki yerleşim yerlerinden de duyuldu. Afrin’den yapılan taciz atışlarında ölen ya da yaralanan olmadı.

Aralık ayı başından bu yana Afrin’in karşısındaki sınır hattına yönelik asker ve zırhlı araç sevkıyatı son 48 saatte yeniden hızlandı. TSK’nın önceki gün tank, değişik tip zırhlı araç ve kamyonlarla yaptığı sevkıyat dün de devam etti. Zırhlı askeri araç ve askeri kamyonların bulunduğu konvoy, Reyhanlı’dan geçiş yaptı. Aralarında mühimmat yüklü araçların da bulunduğu askeri konvoy, Oğulpınar Sınır Karakolu’na gitti.

ÖN TEMİZLİK GİBİ

Askeri uzmanlar, Türkiye’de siyasilerin Afrin’le ilgili kararlılık mesajı verdikçe, terör örgütünün bilinçli olarak taciz atışı yaptığını söyledi. Askeri kaynaklar da, Türk topçusunun taciz atışı yapılan yerleri radarlarla belirlediğini, teröristlerin bulundukları yerlerde hareket kabiliyetleri de dikkate alınarak ona göre atışlar yapıldığını, bu nedenle PYD/PKK güçlerinin zayiat verme ihtimalinin yüksek olduğunu söylediler. Kaynaklar, bu atışlarla terör örgütü mevzilerine yönelik bir anlamda ön temizlik yapılmış olduğunu da değerlendiriyor. *1*

ABD’nin YPG kararına uzmanlar ne diyor?

Hürriyet Haber
14.01.2018

ABD liderliğinde koalisyonun Suriye’de terör örgütü YPG öncülüğünde kurulan SDG komutası altında 30 bin kişilik bir sınır koruma gücü kurmak için çalıştığını açıklaması gündeme bomba gibi düştü. Peki uzmanlar ne diyor?

hurriyet.com.tr’ye konuşan emekli büyükelçi Uluç Özülker, Türkiye sınırında oluşturulacak Sınır Koruma Gücü’yle ABD’nin Suriye ve Irak’ta kalıcı olduğunu ilan ettiğini söylüyor.

Özülker, “Suriye’nin kuzeyinde 40 bin milis, paramiliter güçlerin de hesaba katılmasıyla 70 bin kişi olduğu söyleniyor. ABD bunları düzenli orduya çevirmek istemektedir. ABD Savunma Bakanlığı’nın bir mensubu kısa süre önce ABD’nin Suriye ve Irak’tan çekilmek gibi bir niyeti olmadığını söylemişti. Bu karar, Suriye ve Irak’ta ABD’nin kalıcı olacağının ilan edilmesidir. Ancak ABD bu konuda bize ikircikli davranıyor” yorumunda bulundu.

Özülker, Rusya’nın İdlib’de oluşturulan çatışmasızlık bölgesindeki Esad rejimi saldırılarına sessiz kaldığını çünkü Esad’ı müzakere masasına daha güçlü taşımak istediğini söylerken, ABD’nin Kürtleri müzakere masasına taşımanın yollarını aradığını aktardı. Türkiye, İran ve Rusya’nın anlaşmaya vardığı çatışmasızlık durumunda İdlib’in içindeki gözetimin Türkiye’ye, dışındaki gözetimin ise Rusya’ya bırakıldığını söyleyen Özülker, Rusya’nın Afrin’deki YPG varlığı konusunda sorunun asıl kaynağı olduğunu söyledi. (İlker SEZER – hurriyet.com.tr)

NTV canlı yayına katılan uzmanlar ise şu görüşleri dile getirdi:

ABDULLAH AĞAR (Güvenlik uzmanı)

ABD böyle davranarak bir müttefikini kaybetme konusunda bir hamle yapmış durumda. Hem YPG’yi hem Türkiye’yi idare ederim düşüncesinde olabilir. Çok sıkıntılı bir fotoğraf var coğrafya açısından. Afrin veya olası diğer bölgelerde yapılacak harekatlar kendilerine özgü karakterler taşıyacak.

BORA BAYRAKTAR (Kültür Üniversitesi Öğretim Üyesi)

Rusya’nın tavrı burada önemli. Eğer bir denge, güç paylaşımı değerlendirmesi yapılmadıysa Rusya’nın sıcak bakacağı düşünülmemeli. Rusya’nın tavrı etkili ve belirleyici olacak.

Ciddi bir kriz kapıda gibi görülüyor. Türkiye bunu kolay kolay kabul edecek diye düşünmemek lazım. Afrin’de yapılacak operasyon başarılı olursa Fırat’ın doğusunda da bir takım operasyonlar söz konusu olabilir. Ama 5-10 yıllık bir çatışma ortamında sürüklenilmesi tehlikesi de söz konusu olabilir.

BURHANETTİN DURAN – (SETA genel koordinatörü)

ABD’nin YPG’ye desteği yeni bir aşamaya geçiyor. Bunun da Türkiye’nin terör koridoru olarak gördüğü bölgeyi bir devlete çevirmeye çalıştığını görüyoruz. Bugünlerde Afrin operasyonu konuşulurken ABD’nin bu ileri kararı almış olması yeni krizleri bekleme ihtimali yaratıyor. *2*

*1* http://www.hurriyet.com.tr/sinirdaki-hareketlilik-suruyor-40710699?utm_source=email&utm_medium=newsletter&utm_channel=Mail&utm_content=manset_gorsel
*2* http://www.hurriyet.com.tr/abdnin-ypg-kararina-uzmanlar-ne-diyor-40709801
This entry was posted in ABD - AB - EMPERYALIZM, Bölücü KÜRTÇÜLÜK, BOP, DIŞ POLİTİKA, ORTADOĞU ÜLKELERİ, PKK TERÖRÜ. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *