EMPERYALİZM – ABD – BOP – SURİYE *** Joseph Votel Türkiye’yi savaşa davet ediyor

Bülent ESİNOĞLU
bulentesinoglu@mail.com
30.01.2018

Joseph Votel Türkiye’yi savaşa davet ediyor

Amerika’nın Merkez Kuvvetler Komutanı Votel, “Membiç’ten çekilmeyiz” dedi.Membiç Askeri Konseyi yani PKK/PYD-YPG, Amerika’ya “bölgeden giderseniz bir daha bölgeye gelemezsiniz”

Amerika Türkiye’yi birkaç siyasi noktadan sıkıştırmak için Membiç’den çekilmeyecek. PYD ne kadar direnebilirse, o kadar direnmesini bekleyecek.

Bu taktiği şu sebepten uygulayacak; Fırat’ın Doğu’sunu güvenceye alabildiği kadar alabilmek için.Daha özet söylesek; direnebildiğin kadar Fırat’ın Batı’sında diren, sonra, bu süre zarfında, Doğudaki mevzileri tahkim edebildiğin kadar tahkim et.

ABD bu taktiği şu fırsatı değerlendirmek; Türkiye, Rusya, İran birlikteliğini ÖSO varlığı aracılığı ile bölüp bölemeyeceğini görmek için.

Meşru Suriye devletiyle, resmi ilişki kurabilmek, gelmiş “Katil Esed” ve ÖSO meselesine dayanmıştır.Rusya üzerinden Suriye ile görüşmek; Rusya ile görüşmektir. İran ve Suriye ile görüşmek değildir.

Suriye devletiyle Türkiye devletinin görüşmesi önceliği bölgenin kaderini belirleyecek önemdedir. Suriye devleti ile görüşmemek, eninde sonunda, bölgenin kaderini ABD ile görüşmek demektir.

Bir noktadan sonra, Türk ordusu ile Suriye ordusu Suriye topraklarında karşı karşıya gelirse, bunun anlamı Rusya ile Türkiye’nin karşı karşıya gelmesi demektir.

Zaten Suriye topraklarında Rusya ile karşı karşıya gelmek de, ABD’nin kucağına dönmek olur.Böyle bir durumda; ABD ve Türkiye Irak’ın kuzeyinde olduğu gibi, bir koridor da, Suriye’nin kuzeyinde kurmaya benzer.

Hem Türk halkına diyoruz ki; Suriye’nin kuzeyinde ABD Kürdistan kurmak için 12 üs kurdu. Öte yandan da biliyoruz ki bu işlere İncirlik ve Kürecik destek veriyor.

Elin adamı (Votel) silahı hem içerden (İncirlik) hem Membiç’ten Türkiye’ye çevirmiş, ama biz elimizdeki kozları yeterince kullanamıyoruz.

Neden?

ÖSO’ya Suriye’de bir federe devlet kurma çalışması yapıyormuş imajını veriyoruz. Hem Suriye’nin toprak bütünlüğü hem ÖSO. Nasıl şeyse…

Hadi biz anladık diyelim. ABD bu durumu kullanmaz mı? Zaten şu an onun yaptığı iş de budur.Suriye’nin toprak bütünlüğünü ve Türkiye’nin güvenliğini korumak, Suriye devletinin üniter yapısını korumaktan geçer.

30.1.2018

This entry was posted in ABD - AB - EMPERYALIZM, Bölücü KÜRTÇÜLÜK, BOP, BÜLENT ESİNOĞLU YAZILARI, DIŞ POLİTİKA, ORTADOĞU ÜLKELERİ, PKK TERÖRÜ. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *