Afrin Operasyonunda altıncı gün… TSK’den yeni açıklama

DHA/Cumhuriyet
25 Ocak 2018 Perşembe

Bağlantılı yazılar

Afrin Operasyonunda altıncı gün…
TSK’den yeni açıklama

TSK tarafından Suriye’nin Afrin bölgesindeki PYD-YPG’yi etkisiz hale getirmek için başlatılan ‘Zeytin Dalı Harekatı’, 6’ncı gününe girdi.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin cumartesi günü saat 17.00’de 72 savaş uçağının havalanması ile başlattığı ‘Zeytin Dalı Harekatı’nda bugüne kadar 287 YPG militanının etkisiz hale getirilirdiği açıklanırken 3 asker de şehit düştü. Afrin’deki PYD-YPG’lilerin Hatay ve Kilis’e attığı roketlerle ise Reyhanlı’da 1 Suriyeli, Kırıkhan’da EnerjiSa çalışanı Şahin Elitaş yaşamını yitirirken dün akşam saatlerinde Kilis’te tarihi Çalık Camii ile bir eve isabet eden roketli saldırıda ise 3 çocuk babası Muzaffer Aydemir ile Suriyeli 3 çocuk babası Tarık Tabak yaşamını kaybetti.

Gece boyunca ise TSK’nin Suriye’ye geçiş yaptığı Kilis ile Hatay’ın Hassa, Kırıkhan, Kumlu ve Reyhanlı ilçelerinde top atışları duyuldu. Askerler ile ÖSO birliklerinin yoğun yağış ve sise rağmen Afrin’e ilerleyişi sürüyor, Türkiye sınırı ile Afrin arasındaki birçok köyün ise kontrolü sağlandı.

TSK’den son açıklama

TSK’den yapılan son açıklamada, “14 uçakla 25 hedef imha edildi. En az 306 terörist etkisiz hale getirildi.” denildi.

TSK’den yapılan açıklama şöyle:

” Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından, hudutlarımızda ve bölgede güvenlik ve istikrarı sağlamak maksadıyla, Suriye’nin kuzeybatısında Afrin bölgesinde, PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ’a mensup teröristleri etkisiz hale getirmek ve dost ve kardeş bölge halkını bunların baskı ve zulmünden kurtarmak üzere, 20 Ocak 2018 saat 17.00’den itibaren “Zeytin Dalı Harekâtı” başlatılmıştır. Harekat, ülkemizin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları, BMGK’nin terörle mücadeleye yönelik özellikle 1624 (2005), 2170 (2014) ve 2178 (2014) sayılı kararları ve BM sözleşmesinin 51’inci maddesinde yer alan Meşru Müdafaa Hakkı çerçevesinde, Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygılı olarak icra edilmektedir.

Harekatın planlama ve icrasında sadece teröristler ve bunlara ait barınak, sığınak, mevzii, silah, araç ve gereçler hedef alınmakta olup, sivil/masum kişilerin zarar görmemesi için her türlü dikkat ve hassasiyet gösterilmektedir. Hava Kuvvetleri tarafından gün içerisinde gerçekleştirilen hava harekâtı ile PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütlerine ait sığınak, barınak, mühimmat deposu ve silah mevzii olarak kullanılan toplam 25 hedef imha edilmiştir. Harekâta katılan 14 uçak emniyetle üslerine dönmüşlerdir. “Zeytin Dalı Harekâtı” kapsamında şu ana kadar bölgeden elde edilen bilgilere göre; en az 306 PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütü mensubunun etkisiz hale getirildiği tespit edilmiştir. “Zeytin Dalı Harekâtı” planlandığı şekilde başarıyla devam etmektedir.”

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/912834/

This entry was posted in ABD - AB - EMPERYALIZM, Bölücü KÜRTÇÜLÜK, BOP, ORTADOĞU ÜLKELERİ, PKK TERÖRÜ, TSK. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *