BELEDİYELER KENTLERİ NASIL PEŞ-KEŞ ÇEKİYORLAR *** CHP’li Gürsel Tekin: 18 arsayı FETÖ’ye tahsis eden Başkan yapıldı

cumhuriyet.com.tr
25 Ekim 2017 Çarşamba

CHP’li Gürsel Tekin:
18 arsayı FETÖ’ye tahsis eden Başkan yapıldı

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin’den Erdoğan’In “İstanbul’a ihanet ettik” açıklamasına gönderme ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal hakkında çok konuşulacak bir iddia: 8 yılda 18 arsa FETÖ’ye tahsis edildi.

8 yıl içinde İstanbul Başakşehir’de 18 arsanın FETÖ’ye tahsis edildiğini belirten CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, “Baktım şu anda İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olan Başkan 9 yıldır orada Belediye Başkanı. TOKİ Başakşehir’de yeni yer yapmış, iki tane FETÖ’ye okul tahsis etmiş. Kim etti? Bunlarla ilgili bir soruşturma var mı?” diye sordu.

CHP’li Tekin, TBMM’de basın toplantısı düzenledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı İstanbul’a ilişkin yaptığı, “Biz bu şehrin kıymetini bilmedik, biz bu şehre ihanet ettik, hala da ihanet ediyoruz, ben de bundan sorumluyum” açıklamasının üzerine imar rantı ve FETÖ’ye tahsis edilen araziler hakkında açıklamalarda bulunan CHP’li Tekin, yargı kararlarının çeşitli bakanlıklar eliyle by-pass edildiğini belirterek, “İstanbul Sayın Erdoğan’ın deyimiyle -biz o cesaretle söyleyemedik- ihanete teslim edildi” dedi.

“YÜZDE 95’İ ÖZELLİKLE SON 10 YIL İÇİNDE TAHSİS EDİLMİŞ”

15 Temmuz Darbe Girişimi’nin ardından herkesten hesap sorulduğunu söyleyen Tekin, “İstifa eden Belediye Başkanlarıyla ilgili önce İstanbul’da başlayalım, 165 tane yurt-okul-AVM-hastane-postane ve aklınıza gelebilecek birçok alan var. Ne zaman tahsis edilmiş? Bunun yüzde 95’i özellikle son 10 yıl içinde tahsis edilmiş. Şimdi siz haklı olarak darbeden sonra FETÖ ile mücadele ederken bu okullarda hizmet görevi yapan, temizlikçilik yapan, öğretmen olan buraya çocuğunu gönderenden hesap sorarken bu arsaları tahsis edenlerle ilgili herhangi bir soruşturma açıldı mı?” diye konuştu.

“ARINÇ’IN DA DEDİĞİ GİBİ ‘PARSEL PARSEL”

”Ankara’da FETÖ’ye tahsis edildiği önü sürülen arsalar hakkında konuşan Tekin, “Sayın Arınç’ın da dediği gibi ‘parsel parsel’ birçok kurumlar, sadece belediyeler de değil. Aklınıza gelebilecek birçok bakanlıklar ve birçok kurumların tahsislerini görebilirsiniz” dedi.

“HADİ BİR CİDDİYETİNİZİ GÖRELİM”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarının ardından “Zararın neresinden dönülse kardır” sözünü anımsatan CHP’li Tekin, “İstanbul sayın Erdoğan’ın deyimiyle ihanete teslim edildi. Hiçbir gerekçe göstermeden belediye başkanları istifa ediyorsa bunun mutlaka bir anlamı olması gerekir. Elimdeki belgelere göre Türkiye nin 81 ilinde FETÖ’ye teslim edilmiş bir çok kurum ve kuruluşun arsalarının devlete ait olacağını göreceksiniz.

İstanbul’da durum, şurada görüldüğü gibi, 165 tane yurt, avm, pastane, hastane, postane aklınıza gelebilecek bir çok alan var. Bunun yüzde 95’i son on yıl içinde tahsis edilmiş. Bu arsaları tahsis edenlerle ilgili herhangi bir soruşturma açıldı mı? Bu arsalar aynı zamanda kamu alanları. Yani İstanbul halkının ortak malı. deprem alanları. Yani İstanbul da deprem toplama alanını FETÖ’ye tahsis ettiler.

Bunu tahsis eden kim, bakanlık. bakanlıkla ilgili soruşturma var mı? İmar uygulamasını yapan belediye başkanıyla ilgili soruşturma var mı, yok.Yani giden belediye başkanlarına biz kardeşim hangi gerekçelerle verdin diye sormayacak mıyız.?

Nihayet en son Sayın Erdoğan İstanbul’daki katliama.. doğal olarak o da isyan etmek zorunda kaldı. Biz İstanbul’a ihanet ettik, ben de buna dahilim dedi. Çünkü baktığınızda adeta suç ortaklığı oluşmuş. İmar uygulamalarında, arsa tahsislerinde olmayan kimse yok, herkes var. Madem ki Sayın Erdoğan bu işi ciddiye almış, Sayın bakan bütün bu söylemlerinize rağmen Küçük Çekmece Marmara Üniversitesi yeri, 1 Milyon metrekare alan ihalede şu anda.

Koskoca Bakırköy’de havalanı hariç nefes alabileceğiniz bir tek yer var mezarlıklar. Florya şu anda ihalede. Bakırköy Devlet Hastanesinin yeri, şu anda imar uygulaması yapılıyor. El insaf edin Sayın Erdoğan, hiç olmazsa bunları durdurun. Sizden rica ediyorum şu anda özellikle kamuya ait çok büyük bir arazi var. bina yapılmadan durdurun, hiç olmazsa Fikirtepe nefes alsın. İstanbul’ da askeri alanlar çok büyük alanlar ve bakanlıklara devrediliyor. Bunların korunması ve İstanbul halkına açılabilmesi için siyasi partilere teklif götüreceğiz ve çevreyi koruyan üst kurul oluşturmak için çalışıcağız.

Bu belgeler benim değil. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı darbe girişiminden sonra 1140 vatan toprağına el koyduk dedi. Bunu sayın Erdoğan’ a da bakana da göndereceğim. Daha önce rant haritasını gönderdiğim gibi. Derhal millete gideceksiniz millet kendi kararını verecektir. Aksi takdirde derme çatma, metal yorgunluğu diyerek bu sorunlar çözülemez. Millet iradesi her şeyi çözer.” değerlendirmesinde bulundu.

“TOKİ BAŞAKŞEHİR’DE YENİ YER YAPMIŞ İKİ TANE FETÖ’YE OKUL TAHSİS ETMİŞ”

İstanbul Başakşehir’de 18 alanın FETÖ’ye verildiğini aktaran Tekin, “Ne zaman verilmiş? Son sekiz yıl içinde verilmiş. Hani zaman zaman FETÖ’cülüğü İsmet Paşa dönemine götürüyorlar ya, sekiz yıl içerisinde. Baktım şu anda İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olan Başkan 9 yıldır orada Belediye Başkanı. TOKİ Başakşehir’de yeni yer yapmış, iki tane FETÖ’ye okul tahsis etmiş. Kim etti? Bunlarla ilgili bir soruşturma var mı?” diye sordu.

“SAYIN ERDOĞAN SİZDEN RİCA EDİYORUM”

Fikirtepe, Eğitim Mahallesi Dumlupınar mevkiinin on yıldır perişanlık yaşadığını belirten CHP’li Tekin, “Sayın Erdoğan sizden rica ediyorum şu anda özellikle kamuya ait çok büyük bir arsa var. Buranın hızlı dönüşebilmesi için çocuk esirgeme kurumu şu anda yapılaşmaya açılmadı her ne kadar ihaleyle peşkeş çekilmiş, satılmış olsa da bina yapılmadan burayı da iptal edin. Hiç olmazsa Fikirtepe, Eğitim Mahallesi Dumlupınar burada bir nefes alsın” dedi.

“2010 REFERANDUMUNDAN SONRA”

Birçok vakfın eğitim ile ilgili arsa tahsisi taleplerinin reddedildiğinin altını çizen Tekin, FETÖ’nün taleplerinin ise kabul edildiğini vurgulayarak, “Ne zamandan sonra hızla büyümüş? 2010 referandumundan sonra. Yani bu çete yargıyı ele geçirdikten sonra Belediyelerin tamamını da, Bakanlıkların tamamını da ele geçirmiş” ifadelerini kullandı.

“SAYIN MECLİS BAŞKANI ÇOK KÖTÜ SINAV VERMİŞTİR”

CHP’li Tekin açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın görevini bırakacağı iddiaları hakkında sorulan soruyu yanıtlayan Tekin, “Sayın Meclis Başkanı çok kötü sınav vermiştir. Mesela çok merak ediyorum, bir önceki Meclis Başkanlarına beğenirsiniz, beğenmezsiniz. Tutuklu milletvekilleri ile ilgili çok sayıda Meclis Başkanlarını demeçleri, konuşmaları var. Parlamentoda çok sayıda milletvekili tutukluyken, herkes konuşurken TBMM Başkanı’nın tek cümle söylememesi, hele hele bir hukukçu kimliğiyle bir şey söylememesi ne kadar başarısız olduğunu söylemiyor mu?” açıklamasında bulundu.

“DERHAL HEMEN BİR ERKEN SEÇİM ŞART”

Meral Akşener’in parti kurma çalışmalarını nasıl yorumladığı sorulan Tekin, “Bizi ilgilendiren bir mesele değil, hayırlı olsun kendilerine” dedi. CHP’li Tekin, CHP Genle Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun erken yerel seçim çağrısına ilişkin şu açıklamada bulundu:“Erken seçime gelince şimdi belli ki Sayın Erdoğan dün söyledi, büyük olasılıkla İstanbul’da kulislerde de konuşuluyor, çok sayıda ilçe başkaları ve çeşitli il belediye başkanları var.

İki, 101 tane muhalefet belediye başkanı şu anda ne yazık ki kayyumla yönetiliyor. Bunu kabul etmek mümkün değil, seçime götüreceksiniz. 101, 9 tane FETÖ’cü AK Parti’de Belediye Başkanı vardı görevden alınmıştı. Orada da baktığınızda birine başka bir hukuk sistemi işletiyorsunuz birine bir başka hukuk sistemi işletiyorsunuz. Yani birine kayyum atıyorsunuz, birine de istifa ettiriyorsunuz içeride seçim yaptırıyorsunuz. Bu kadar sorunların yaşandığı yerde derhal hemen bir erken seçimin bir şart olduğunu millet iradesiyle yeniden yapılanmanın bir temel ihtiyaç olduğunun da altını çizerek söylemek istiyorum.”

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/852485/CHP_li_Gursel_Tekin___18_arsayi_FETO_ye_tahsis_eden_Baskan_yapildi.html
This entry was posted in YOLSUZLUKLAR, YOZLAŞMA - AHLAKSIZLIK. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *