15 Temmuz’un kontrollu darbe olduğu hakkındaki mantıklı savlar *** HDP’den darbe raporuna şerh: Erdoğan’ın girişimi ne zaman ve nasıl öğrendiği hâlâ muamma

cumhuriyet.com.tr
12 Haziran 2017 Pazartesi

HDP’den darbe raporuna şerh:
Erdoğan’ın girişimi ne zaman ve nasıl öğrendiği hâlâ muamma

HDP, komisyon tarafından hazırlanan rapora muhalefet şerhi düştü. Muhalefet şerhi HDP Mardin Milletvekili ve Darbe Komisyonu Üyesi Prof. Mithat Sancar tarafından hazırlandı.

HDP Mardin Milletvekili ve Darbe Komisyonu Üyesi Prof. Mithat Sancar tarafından hazırlanan muhalefet şerhinde “Cumhurbaşkanı’nın darbe girişimini ne zaman ve nasıl öğrendiği hala muammadır. Bu kadar kritik bir güne ilişkin hemen her açıklamasının çelişkili olması da kafalarda soru işaretleri uyandırmaktadır” denildi. Şerhte, operasyonla kurtarıldığı açıklanan Hulusi Akar’la ilgili duruma da yer verilerek, Akar’ın Dişli’nin ateş edilmesin diye helikoptere bindiğini söylemesi, Dişli’nin helikopterde telefon görüşmeleri yapmış olması pazarlık ve müzakereler sonucu darbe girişiminin farklı bir yöne evrildiği yönünde bir emare olarak değerlendirilebilir” denildi.

“Cumhurbaşkanı’nın darbe girişimini ne zaman ve nasıl öğrendiği hâlâ muammadır”

T24’ten Hülya Karabağlı’nın haberine göre, HDP, komisyon tarafından hazırlanan rapora muhalefet şerhi düştü. HDP’nin şerhinde “ İfadelerdeki Çelişkiler ve Aydınlatılmayan Sorular” bölümü şöyle:

Darbe girişimine dair istihbaratın MİT’ten Genelkurmaya iletilmesi saat 18.00 civarında gerçekleşmiştir. Her ne kadar MİT’in verdiği bilgilerde Cumhurbaşkanı’nın koruma müdürüyle görüşüldüğü yazılıysa da, bu denli ciddi bir ihbarın bizzat Cumhurbaşkanı’na neden iletilmediğine dair bir açıklama yoktur. Aynı şekilde gerek MİT, gerekse Genelkurmay Başkanlığı tarafından Başbakan ve İçişleri Bakanı’nın haberdar edilmemesi de anlaşılır gibi değildir.

Cumhurbaşkanı’nın darbe girişimini ne zaman ve nasıl öğrendiği hala muammadır. Bu kadar kritik bir güne ilişkin hemen her açıklamasının çelişkili olması da kafalarda soru işaretleri uyandırmaktadır.

“Komutanların düğüne giderek programa devam etme nedeni belgelerde yer almıyor”

İstihbaratın Genelkurmay ve MİT tarafından saat 18.00 de değerlendirilmesi ve ciddiye alınması üzerine, ihbar hava yoluyla yapılacak bir saldırı içermesine rağmen Hava Kuvvetleri Komutanı’nın haberdar edilmemesi, Komutan’ın düğüne giderek programına devam etmesinin nedeni, Komisyon’a sunulan belgelerde yer almamaktadır.

Aynı şekilde Akar’ın “Bilginin geldiği makam itibarıyla ciddiye aldık. Ben, Yaşar Paşa ve Kara Kuvvetleri Komutanı Salih Zeki Çolak ile acilen alınacak tedbirleri tartışmaya başladık.” sözleriyle ihbarın ciddiyetinde fikir birliğine vardıkları anlaşılmaktadır. Buna rağmen MİT Müsteşarı da programını bozmayarak saat 20.30’da MİT Karargahı’nda Suriye Ulusal Koalisyonu eski Başkanı Muaz Hatip ile görüşmek için Genelkurmay’dan ayrılmıştır.

“Akar’ın makamında subaylar tarafından gözaltına alınması açıklanması gereken husustur”

Böyle üst düzey ve ciddi bir görüşmenin ardından, MİT Müsteşarı’nın programında değişiklik yapmaması da izaha muhtaçtır. Aynı şekilde ihbarın ciddi olduğunu değerlendiren Genelkurmay Başkanı’nın her şeyden önce kendi güvenliğini de hesaba katması gerekirken, makamında subaylar tarafından gözaltına alınması da açıklanması gereken önemli bir noktadır.

İhbarı Genelkurmay Başkanı’ndan önce MİT’ten alan Genelkurmay 2. Başkanı’nın da akıbeti benzer olmuştur. Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Yaşar Güler de yakın ekibinden bir subay tarafından silah zoruyla rehin alınmış, karargahtaki generaller de darbeye destek verenler tarafından tutulmuştur. Değerlendirilip önlem alınan bir ihbara rağmen bu güvenlik zafiyetinin yaşanması da izaha muhtaçtır.

“Dişli’nin helikopterde telefon görüşmeleri yapması”

Bu çelişki ve boşluklar, bizi gerek Genelkurmay Başkanı’nın, gerekse MİT Müsteşarı’nın darbe gecesindeki konumunu yeniden düşünmeye sevk etmektedir. Keza operasyonla kurtarıldığı açıklanan Akar’ın başarısız olduklarını anlayan darbecilerin Akıncılar Üssü’nde bulunan bir helikopteri vermesiyle Çankaya Köşkü’ne gittiği anlaşılmıştır. Akar’ın Dişli’nin ateş edilmesin diye helikoptere bindiğini söylemesi, Dişli’nin helikopterde telefon görüşmeleri yapmış olması pazarlık ve müzakereler sonucu darbe girişiminin farklı bir yöne evrildiği yönünde bir emare olarak değerlendirilebilir.

Genelkurmay Başkanlığı ve Akıncı Üssü’nün güvenlik kameralarının görüntüleri ne kamuoyuyla ne de komisyonla paylaşılmıştır.

Hem Erdoğan, hem de Yıldırım, darbe girişiminin başladığı 21.30’dan sonra MİT Müsteşarı Hakan Fidan’a ulaşamadıklarını ifade etmişlerdir. Bunun nedeni de hala belirsizdir.

Gerek Mehmet Şanver ve Abidin Ünal’ın ifadelerinde yer alan konuşmalarda gerekse Akın Öztürk’ün ifadelerinde, Genelkurmay Başkanı’nın her yere gönderdiği söylenen uçuş yasağı emrinden bahsetmemişlerdir. Şanver, dönemin İçişleri Bakanı Ala’nın uçağını hedef alan iki uçağın kalkışına engel olduğunu ifade etmiştir. Şanver’in bir telefonla engel olabildiği uçak kalkışına Genelkurmay Başkanı’nın emrinin yeterli olmaması da açıklamaya muhtaçtır.

Darbe girişimine katılan ve cemaatçi olmayan askerlerin siyasi aidiyetleri de ele alınmamıştır. Darbe girişiminin bir ittifak neticesinde gerçekleşmiş olduğu fikri Komisyon çalışmalarında da ciddiyetle değerlendirilmemiştir.

This entry was posted in FAŞİZM, TSK. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *