Tüm askeri hakim ve savcılar hakkında soruşturma açıldı


[Haber görseli]

20.07.2016

Tüm askeri hakim ve savcılar hakkında soruşturma açıldı

Başarısızlıkla sonuçlanan 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Türkiye genelindeki operasyonlar sürüyor.Milli Savunma Bakanlığınca askeri yargıda görevli tüm askeri hakim ve savcılar hakkında soruşturma başlatıldı, bu kapsamda 262 askeri hakim ve savcı görevden uzaklaştırıldı.

ERGENEKON DAVASI’NIN MAHKEME BAŞKANI ÖZESE DE TUTUKLANDI 

Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında Sakarya Adliyesi’nde görev yapan 24 hakim ve savcı adliyeye sevk edildi. Sabaha kadar süren sorgulama sonrasında Ergenekon Davası’na bakan dönemin İstanbul 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Hasan Hüseyin Özese, hakimler Tarık Çağlayan ile Muhammet Tokalı tutuklandı. 18 hakim ve savcı ise adli kontrol ile serbest bırakıldı. Mahkeme 3 hakim ve savcıyı ise serbest bıraktı.

İSTANBUL

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından önceki geceden bu yana sorgusu yapılan hakim ve savcılardan 25’i tutuklanırken 13’ü serbest bırakıldı.

Mahkeme, iki kadın hakimi  “Annenin bakım ve gözetimine muhtaç çocuklarının bulunması, bu şüphelilerin eşleri hakkında tutuklama tedbirinin uygulanmasına karar verildiği nazara alındığında, bu aşamada adli kontrol tedbiri ile tutuklamadan beklenen amaca ulaşılabileceği kanaatine varıldığını” gerekçe göstererek serbest bıraktı.

Tutuklanan savcılardan Nevin Özkan, Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’ne, erkek hakim ve savcılar da Silivri Cezaevi’ne gönderildiler.

Soruşturma sırasında şimdiye kadar, 2 bin 843 hakim ve savcı, 2 Anayasa Mahkemesi Üyesi, 140 Yargıtay Üyesi ve 48 Danıştay üyesi hakkında işlem yapıldı. Hakim ve savcıların 979’u gözaltına alındı ve 632’si gözaltına alındı. 180 hakim ve savcı hakkında da adli kontrol kararı verildi.

İl bazında gözaltına alınan şüphelilerin sayısı şöyle;

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının başlattığı soruşturma kapsamında gözaltına alınan Anayasa Mahkemesi üyeleri Alparslan Altan, Erdal Tercan, HSYK üyeleri Ahmet Berberoğlu, Mahmut Şen, Şaban Işık, Mustafa Kemal Özçelik ile Danıştay ve Yargıtay üyesi toplam 113 şüpheli, tutuklama talebiyle nöbetçi sulh ceza hakimliğine sevk edildi. Gözaltına alınan HSYK ve yüksek yargı üyesi sayısı 83’e yükseldi.

İzmir‘de, HSYK kararı doğrultusunda gözaltına alınan 5 savcı ve 19 hakim tutuklandı.

Mardin’de darbe girişimiyle ilgili başlatılan soruşturma kapsamında görevden uzaklaştırılan Mardin Adliyesinde 10 adli ve 10 idari hakim, Midyat’ta 5 adli, Derik’te 2 adli ve Nusaybin’de de 2 adli hakimin emniyetteki işlemleri tamamlandı. Adliyeye sevk edilen ve mahkemeye çıkarılan 29 hakimden 15’i tutuklandı, 14’ü serbest bırakıldı.

Adana’da, darbe girişimiyle ilgili soruşturma kapsamında, eski Adana İl Emniyet Müdürü Mehmet Avcı’nın da arasında olduğu 28 kişi gözaltına alındı. Soruşturma kapsamında, Adana’da haklarında gözaltı kararı bulunan 70 hakim ve savcıdan 10’unun adliyeye giderek teslim olmasıyla gözaltına alınan kentteki hakim ve savcı sayısı 52’ye ulaştı. 42 hakim ve savcıdan 34’ü tutuklanırken 8’i ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Bolu’da Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) kararıyla açığa alındıktan sonra haklarında soruşturma izni verilen ve Bolu Cumhuriyet Başsavcılığının soruşturması kapsamında gözaltına alınan 17 hakim ve savcının adliyedeki işlemleri tamamlandı. Mahkemeye çıkartılan 17 hakim ve savcıdan 14’ü çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı, bir savcı ve iki hakim ise adli kontrol ve yurt dışı çıkış yasağı şartıyla serbest bırakıldı.

Kırklareli‘nde darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında gözaltına alınan 21 hakim ve savcıdan 18’i tutuklandı.

Aksaray‘da 4 hakim ve savcı daha gözaltına alınmasıyla, gözaltındaki hakim ve savcı sayısı 15’e yükseldi. Adliyeye sevk edilen 8 hakim ve savcıdan 7’si tutuklandı 1’i adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Mersin‘de açığa alınan 6 vali yardımcısından 4’ü gözaltına alındı

Bursa‘da, gözaltına alınan 33 hakim ve savcıdan 24’ü tutuklandı.

Çorum‘da darbe girişimiyle ilgili adliyeye sevk edilen 25 hakim ve savcıdan 11’i tutuklandı, 4’ü adli kontrol kararıyla serbest bırakıldı.

Tunceli‘de gözaltına alınan alınan 7 hakim, 3 savcı ile Burdur’da izinde olan bir hakimin tutuklandığı bildirildi.

Sakarya‘da darbe girişimiyle ilgili başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alınan hakim ve savcı sayısı 24’e ulaştı.

Van‘da gözaltına alınan 30 hakim ve savcıdan 14’ü tutuklandı, 4 hakim adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Edirne‘de haklarında tutuklama kararı çıkartılan 2 savcı ve hakim adliyedeki işlemlerinin ardından tutuklandı. Ayrıca 17 hakim ve savcıdan 3’ü daha polis ekipleri tarafından yakalanarak Edirne Adliyesi’ne getirildi.

Kilis‘te darbe girişimiyle ilgili başlatılan soruşturma kapsamında 8 hakim ve savcı gözaltına alındı.

Antalya‘nın Alanya ilçesinde devam eden darbe soruşturmasında, gözaltına alınan 11 hakim ve savcının gözaltı süresinin devam ettiği, bir hakim ve savcının ise arandığı belirtildi.

Samsun‘da gözaltına alınan 38 hakim ve savcıdan 23’ü tutuklandı, 15’i ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Amasya‘da gözaltına alınan hakim ve savcı sayısı 10’a yükseldi.

Çankırı‘da darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında adliyeye sevk edilen 2 savcı tutuklandı.

Tekirdağ’da darbe girişimiyle ilgili başlatılan soruşturma kapsamında il genelinde hakkında yakalama ve gözaltı kararı çıkan 34 hakim ve savcıdan 21’i gözaltına alındı. İl merkezindeki ve ilçelerdeki adliyeye sevk edilen 8 hakim ve savcı tutuklandı, 13’ü serbest bırakıldı. Çorlu İlçe Emniyet Müdürlüğünde görevli 7 emniyet personeli de gözaltına alındı.

Şanlıurfa‘da, gözaltına alınan 42 hakim ve savcıdan 35’i tutuklandı.

This entry was posted in HUKUK-YARGI-ADALET, Politika ve Gundem, TSK. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *