SUUDİ ARABİSTAN’a ÖZENENLERE * Şeriat Ülkesinde Kadın Olmak,

Zekiye Yüksel
27 Kasım 2013 Çarşamba

Şeriat Ülkesinde Kadın Olmak,

Zekiye Yüksel Kimdir?

Zekiye Yüksel, Cumhuriyet’in yetiştirdiği öğretmenlerden biridir. Aynı zamanda insanı ve yaşamı önceleyen duyarlı bir şairdir. Fakat Zekiye Yüksel aynı zamanda Suudi Arabistan’daki Türk okulunda üç buçuk yıl öğretmenlik yapmış bir öğretmendir!
Bu üç buçuk senelik dönemde tuttuğu günlüklerden oluşan kitabı ise, “Şeriat Ülkesinde Kadın Olmak” adıyla Cumhuriyet Kitapları’ndan yayınlanmıştır. Yüksel kitabın yayınlanma nedenini ise şöyle açıklıyor;

“şeriat, sokaktan, insandan, kısaca yaşamdan soyutlayınca, kendime yabancılaşmamak, kendimle olmak için mavi kaplı defterime sarıldım. Öfke ve tepkilerimi, umarsızlığımı, yalnızlığın verdiği koyu ve derin hüznü, kederlerimi, çoğu kez de öğrencilerimin bana yaşattığı sevinç ve coşkularımı ileride yayınlanacağını düşünmeden başladım yazmaya, mavi kaplı defterime…”

Kitabı okumanızı şiddetle tavsiye ederim. Özellikle erkeklerin okumasını! Çünkü bu dünyada kadını yalnız bırakan erkektir ve erkek hegemonyası bunca şeye sebep olarak, kadını aşağıda görmüştür. Her zaman dedim ve hep diyeceğim kadın ve erkekler bir elmanın iki yarısıdır. Bunu asla unutmayın!

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Hayır günü idi. Ve bazı okurlarım mail atmış, “niçin bu günle ilgili yazı yazmadın” diye… Ben geçen sene 25 Kasım’da bu konu ile ilgili bir yazı yazdım. Ve orada anlatmak istediklerimi anlattım. En çok kızdığım şey ise, bu bir yıl dönümü değil, bu bir zafer günü değil, bu bir şeyin kutlaması değil, böyle saçma fikirler beni daha da çok çıldırtıyor. Sen kadına şiddeti tek günle sınırlayamazsın tüm yaşamına yaymalı ve ona göre davranmalısın… Ben 25 Kasım’ı kadının kendi kendini aşağıladığı bir gün olarak görüyorum. Nasıl ki “Sevgililer günü, Anneler günü, Babalar günü” saçma sapan bir gün ise, 25 Kasım’da benim için aynı özelliklerde bir gündür!

Mektup (Suudi Arabistan da Kadın Olmak)

2002-2006 yılları arasında kadın öğretmen olarak Riyad Uluslararası Türk Okulu’nda çalıştım… Orada yaşamayan, orada yaşananları asla hayal edemez. Tek başına bir kadın olduğunuz için, 200 metre ilerideki bakkala ya da markete gidemezsiniz. Şeriat mahkemelerinde, tecavüz ve cinsel tacize uğrayan kadın, hem iffetini koruyamamış, hem de koruyamadığını açıklamış olmakla suçlanır. Yabancı kadınlar, her an kaçırılma tehlikesiyle karşı karşıyadır. Suudi Arabistan’da kaldığım sürece bir kez olsun tek başıma sokağa çıkamadım. Duvarlar arasına kıstırılmışlığın şiddetini, travmasını; balkonsuz binalarda buzlu camlı, demir parmaklıklı pencerenin ardında mahpus Suudi kadınının nasıl bir cehennemde yaşatıldığını gördüm, o cehennemi ben de yaşadım. Suudi şeriat, ulema fetvalarıyla yorumlanır, 10 bin polisle uygulanır. Mutavva denilen dini ahlak polisi, kadınları hayatın her alanında gölge gibi izleyip şeriata uygun davranıp davranmadıklarını denetlemektedir.

Kadın, abeye denilen dış giysiyle tepeden tırnağa örtünmek ve peçe takmak zorundadır. Görevi, evde kalıp çocuklarına bakmak ve kocasını efendi bilip, kulluk kölelik etmektir. İtaatkâr, minnettar, fedakâr, suskun, kaderine boyun eğen kadın, iyi kadındır. Sadece ticaret odaları seçimlerinin serbest olduğu bu ülkede, Suudi kadını oy kullanamaz. Kral tarafından atanan Şûra (danışma meclisi) erkeklerden oluşur. Mahkemelerde iki kadının tanıklığı bir erkeğinkine eşdeğerdir. Çoğu zaman tecavüz olaylarında bile kadınların tanıklığı geçerli olmaz.

Suudi Arabistan, cinsiyet ayrımcılığını, kadını aşağılamayı kurumsallaştırıp, içselleştirmiştir. Kadınların siyasal hakları inkâr edilir. Erkeklerin vesayeti ve velayeti altındadır. Kadının yetersiz ve aklının kısa olduğu yolundaki görüş şeriat hükmüne dayandırılır. Şehirlerarası ve milletlerarası yolculuklara tek başına çıkması yasak olan kadınların otellerde tek başına kalmaları da ahlaka aykırıdır. Baba, ağabey, kocanın yazılı onayı olmadan yurtdışına çıkamaz. Bir erkeğin izni olmadan tedavi için hastaneye bile gidemez. Sokakta trafik kazası geçirmiş ya da hastalanmış bir kadına eşi, oğlu ve babası dışında hiçbir erkek yardım edemez. Birinci dereceden akraba olmayan karşı cinsler bir araya gelirse zina yapmış olurlar. Dil, ayak, göz, kulak, el zinası gibi… Ezan makamsız okunur, Suudi Arabistan’da, kadın hocanın sesine âşık olmasın diye! Fotoğraf çektirmek yasak olduğu için kadınlara kimlik verilmemiştir 2007’ye kadar. Çokeşlilik yasal, haftalık, aylık muta nikâh, yani geçici evlilik yaygındır. Bu da fuhuşun yasallaştırılmış şeklidir. Ama kürtaj yasaktır.

Kız ve erkek çocuklar ayrıştırıldığı için, gençler arasında aynı cinse özenti yaygındır. Sokaklarda kız erkek el ele dolaşamaz, ama el ele dolaşan erkekler görebilirsiniz, gaylik hat safhadadır. Kız öğrenciler eğitimlerinin hiçbir aşamasında erkeklerle aynı sınıfta okuyamazlar. Kadının siyasete atılması, Suudi ulemasına göre şeytan işidir. Suudiler, İslam’ın içinden ortaya çıkmış tüm mezhepleri reddederler. Kendi mezheplerinden olmayan Müslümanları kâfir görürler. Sanata ve felsefeye düşmandırlar. Yapılar, kişiliksiz görkemiyle krallığın gücünü simgeler. Suudi Arabistan’da geçirdiğim süreç, benden çok şey götürdü, ancak düşünmemi de sağladı. Kadın sorunları üzerinde daha çok düşündüm, kafa yordum. Laikliğin geçerli olmadığı bir ülkede demokrasiden söz etmenin mümkün olamayacağını öğrendim. Şeriatla yönetilen İslam ülkelerinde, kadın yaşamının işkenceye eşit olmadığını bana kimse söyleyemez!

Zekiye Yüksel

This entry was posted in DİN-İNANÇ, İrtica, ŞERİAT - İRTİCA - KARANLIĞIN AYAK SESLERİ, YOBAZLIK - GERİCİLİK. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *