DOSTMODERN DARBE * YARGITAY CUMHURİYET BAŞSAVCISI NEREDE ? * CUMHURBAŞKANI , HÜKÜMETE DARBE YAPARAK BAŞBAKANI GÖREVDEN ALDI !!! ***

cumhuriyet.com.tr

05.05.2016

#4 Mayıs Saray darbesi

1- Davutoğlu gidiyor

2- 20 günde kongre

3- Sürpriz aday Bekir Bozdağ

4- Kongreden sonra seçim

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Başbakan Ahmet Davutoğlu arasında uzun süredir yaşanan, MKYK’de Davutoğlu’nun yetkilerinin alınmasından sonra tırmanan kriz, dün Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndaki görüşmede aşılamadı. Erdoğan, olağanüstü kongre kararıyla AKP Genel Başkanı’nı değiştirme kararı aldı. Bugün MYK toplantısının ardından olağanüstü kongre takvimini açıklaması beklenen Davutoğlu’nun, kongreye kadar genel başkanlık ve başbakanlık görevini sürdüreceği belirtiliyor. Davutoğlu’nun başbakanlığı 21 ay sürdü.

Kongre haberinin ardından dolar uçuşa geçti

AKP’nin olağanüstü kongreye gidişine sosyal medyadan tepki yağıyor: Savcı hükümete darbe diye soruş…

Abdulkadir Selvi: Davutoğlu aday olmayacak

MKYK’de yetkilerinin alınmasından sonra “Her makamı elimin tersiyle iterim” diyerek istifa sinyali veren, MYK’de de istifa konusunda “Henüz karar vermedim” diyen Başbakan Davutoğlu ile Erdoğan arasında bugün yapılması gereken olağan görüşme, bir gün öne çekilerek Çarşamba günü gerçekleştirildi. Hem Başbakanlık hem de Cumhurbaşkanlığı tarafından saat 18.00 olarak açıklanan görüşme saati, 40 dakika geç başladı. Davutoğlu ile Erdoğan arasında önceki gece de bir telefon görüşmesi yaptıkları belirtildi.

Uzlaşma çıkmadı

Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda 1 saat 40 dakika süren görüşme sonrasında bir açıklama yapılmadı. Başbakanlık, Davutoğlu’nun bugün saat 11.00’de MYK’yi toplayacağı, arkasından da bir basın toplantısı yapacağını duyurdu. Davutoğlu’nun MYK’nin ardından olağanüstü kongre takvimini açıklaması bekleniyor.

Kongre mayıs sonu

Partinin olağanüstü kongresinin en geç Ramazan ayına başlanmadan yapılması bekleniyor. AKP, TBMM Genel Kurulu’nda dokunulmazlıklarla ilgili anayasa değişikliğinin ilk tur oylamasını 16 Mayıs, ikinci tur oylamasını ise 18 Mayıs’ta yapılmasını planlıyor. Kongrenin tarihinin de anayasa görüşmelerinden sonra 21-28 Mayıs ya da en geç 4 Haziran günlerinde yapılabileceği belirtiliyor.

Kongreye kadar başkan

AKP kulislerinde, Davutoğlu’nun uzlaşmaya varılamaması üzerine istifasını sunduğu, Erdoğan’ın da olağanüstü kongreye kadar genel başkanlık görevini sürdürmesini istediği belirtiliyor. Aday olmayacak olan Davutoğlu’nun kongre bitimine kadar başbakanlık görevini de sürdürmesi bekleniyor. Davutoğlu’nun yeni genel başkana görevi devrettikten sonra Saray’a çıkarak hükümetin istifasını sunacağı, Erdoğan’ın yeni genel başkanı hükümeti kurmakla görevlendireceği kaydediliyor.

Adaylık yarışı

Erdoğan, Cumhurbaşkanı seçildikten sonra parti içinde yapılan istişare toplantılarında aday olarak ismi Davutoğlu ile birlikte çıkan Binali Yıldırım ile Bekir Bozdağ’ın adları yeni genel başkanı adayı olarak dile getiriliyor. Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak’ın adı da konuşulmasına karşın, bu seçeneğe çok olasılık tanınmıyor. Diğer isimler İçişleri Bakanı Efkan Ala, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ve TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Mustafa Şentop.

3 koltukta da o var

Erdoğan’ın genel başkan adayı olarak kimi işaret ederse etsin, sık sık kriz yaşadığı Davutoğlu’na zaman zaman ayar vermesi, son olarak da MKYK’de yetkilerini aldırmasının bundan sonraki süreçte de hem parti hem de hükümet politikalarında tek belirleyici olacağını ortaya koyduğu belirtiliyor. Yeni seçilecek genel başkanın, Erdoğan’ın her istediğini yapmayı, sözünden çıkmamayı, parti ve hükümetin alacağı her kararda mutlaka onayını almayı da baştan kabul edeceğine işaret ediliyor. Yeni genel başkanın seçilmesiyle fiili olarak başkan gibi davranan Erdoğan, bundan sonra fiili olarak hem parti genel başkanı hem de başbakan da olacak.

Erdoğan ekibi memnun

Bir süredir Erdoğan’ın, Davutoğlu’nun kendisiyle istişare yapmadan kararlar almasından rahatsız olduğunu dile getiren yakın çevresi, görüşmeden uzlaşma çıkmaması ve olağanüstü kongre kararından memnun gözüküyor. Parti kulislerinde, “Macun tüpten çıktı. Partinin geleceği açısından yapılması gereken buydu” görüşü dile getiriliyor.

Vekillerle buluşuyor

Erdoğan, periyodik olarak yaptığı TBMM’deki komisyon üyeleriyle görüşme programı çerçevesinde bugün İnsan Haklarını İnceleme, Dilekçe ve Çevre komisyonlarının AKP’li üyeleriyle Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda bir araya gelecek.

cumhuriyet.com.tr

Davutoğlu, Erdoğan’ı yalanlayıp gitti: Tercih değil, zaruret

AKP Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu dün akşam Saray’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la görüşmüş, görüşmeden “AKP’de olağanüstü kongre” kararı çıkmıştı.

Bu görüşmenin ardından Davutoğlu, bugün AKP Genel Merkezi’nde MYK’yi topladı. Önceki görüşmelere göre kısa süren MYK’nin ardından gazetecilerin karşısına geçen Davutoğlu’nun heyecanlı olduğu ve konuşurken teklediği görüldü.

Davutoğlu’nun vedasında kimi uyurken kimi ağladı – VİDEO

Davutoğlu, konuşmasına “başarılarını” sıralayarak başladı. “Bugüne kadar canla başla çalıştığımı düşünüyorum bunun şahidinin de milletimiz olduğunu düşünüyorum” diyen Davutoğlu, “Karizmatik liderden sonra bir boşluk doğar ve kan kaybı başlar. Benim genel başkan olduğum AK Parti’de tek bir istifa yaşanmamış, partimiz omurgasından hiç bir şey kaybetmemiştir. Bu konuda bana katkıda bulunan bütün arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

https://i0.wp.com/www.cumhuriyet.com.tr/Archive/2016/5/5/528142_cover_horizontal.jpeg?w=640

MKYK’YE GÖNDERME

Davutoğlu’nun konuşmasında dikkat çeken bölüm, MKYK’ye gönderdiği mesajlardan oluştu. Partinin il ve ilçe başkanlarını atama yetkisini kendisinden alan MKYK üyelerine seslenen Davutoğlu, “Ben yola çıktığımın arkadaşlarımın benimle olduğundan emin olmak istedim. Benimle olmadıkları an da bana söylemelerini isterim. MKYK’da alınan kararı refik olmakla bağdaştıramadım” dedi.

ERDOĞAN’I YALANLADI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Davutoğlu’nun basın toplantısı öncesinde yaptığı açıklamada “Başbakan’ın kararı” demişti. Davutoğlu, bu sözlere aksi yönde ifadeler kullandı. Davutoğlu, “4 yıllık sürenin daha kısa sürmesi benim tercihim değildir. Zarurettir” dedi.

Davutoğlu’nun konuşmalarından satırbaşları şöyle:

– Bugüne kadar canla başla çalıştığımı düşünüyorum, bunun şahidinin de milletimiz olduğunu düşünüyorum. Bugün gelecek perspektifimizi paylaşmam gerekiyor. Birinci dönemin en önemli meydan okuması, kurucu ve karizmatik liderden sonra AK Parti’nin geleceğe hazırlanmasıydı. Karizmatik liderden sonra bir boşluk doğar ve kan kaybı başlar. Benim genel başkan olduğum AK Parti’de tek bir istifa yaşanmamış, partimiz omurgasından da hiç bir şey kaybetmemiştir. Bu konuda bana katkıda bulunan bütün arkadadşlarıma teşekkür ediyorum.

– 62. hükümet zamanında hedefim ülkeyi huzurlu bir şekilde seçime götürmekti. Kaos senaryoları söz konusuydu.Ülke güvenliği bağlamında daha Başbakan olduğum zamandan itibaren bir meydan okuma vardı. Hem bu olayların üstesinden gelmek, hem de daha büyük terör saldırısıyla karşı karşıya kaldığımızda neler yapabileceğimizi planlamaktı.

– Devam eden yatırmların eksiksiz bir şekilde tamamlanması da bizim en temel görevimizdi. Hiç bir yatırımın takviminde bir şaşma yaşanmamıştır.

“TÜRKİYE CUMHURİYETİ VATANDAŞI OLARAK…”

– İkinci dönemimiz en kritik dönemdi. Sadece AK Parti itibariyle değil, Türk tarihinin en kritik dönemlerinden birisiydi. 7 Haziran – 1 Kasım arası. Puslu havayı seven çakallar ortaya çıkmıştı. Partimizde hüzün vardı acaba ne olacak kaygısı vardı. Geriliyor muyuz kaygısı vardı. 7 Haziran’da şunu söyledim; başınızı dik tutun.

– Huzurunuzda hesap makamında olan bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak; üç ayda bütün vaatlerimizi yerine getirmenin huzuru içindeyim.

– Önümüzdeki 4 yılı tamamlayacak güçlü AK Parti hükümetleri devam edecektir.

– Her cephede üzerimize düşeni yapmaya gayret ettik. Sayın Cumhurbaşkanımız “Emanetçi bir başbakan istemiyoruz” demişti, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık koltuğunun hakkını vermek için gece gündüz çalıştım.

– Ben partimizin geleneklerinin yaşatılmasını, asli unsur olarak gördüm. Adımımı basmadığım viyaletimiz kalmadı. Bazı vilayetlerimize 7, 8, 9 kere gittim.

“KONGRE KARARI ALDIM…”

– Değerli basın mensupları, vatandaşlar, AK Parti mensupları. Partimiz yeni bir dönemin eşiğindedir. Yaptığımız istişarelerle 22 Mayıs 2016 günü tüzüğün 70. maddesi gereğince partimizin olağanüstü kongresine gitme kararı aldım.

NEDEN BIRAKTIM?

– Benim bu kararı almamda bir başarızlık duygusu da pişmanlık da yok.

– Yaptığım görevi hakkıyla yaptım. Peki neden böyle bir karar aldım; hayat insana bir çok şey öğretiyor. Hiç terk etmediğim prensiplerim var. Hiç bir zaman makam talep etmedim.

– Mutabakatın olmadığı yerde genel başkan adayı olmayı düşünmem.

– Ben yola çıktığımın arkadaşlarımın bizimle olduğundan emin olmak istedim. Benimle olmadıkları an da bana söylemelerini isterim. MKYK’da alınan kararı refik olmakla bağdaştıramadım.

– AK Parti’nin birliği beraberliği için genel başkan değişiminin daha doğru olacağı bende hasıl oldu. Bu bağlamda önümüzdeki olağanüstü kongrede aday olmayı düşünmüyorum.

– Pazarlık esasına dayalı makam kabul etmem.

– 4 yıllık sürenin daha kısa sürmesi inanın benim tercihim değildir, zaruretin neticesidir

– Aday değilim ama mücadeleyi AK Parti neferi olarak sürdüreceğim.

–  Kimseye sitem, öfke, kırgınlık taşımıyorum, hakkımı helal ediyorum.

Davutoğlu, ne yaptıysa olmadı… – VİDEO

This entry was posted in FAŞİZM, Politika ve Gundem. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *