POLİTİKA GÜNDEM * CHP’den ilk açıklama: Binali Yıldırım bir hafta önce kimi aradı?

19.05.2016

CHP’den ilk açıklama:

Binali Yıldırım bir hafta önce kimi aradı?

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, Binali Yıldırım’ın AKP Genel Başkan adayı olarak duyurulmasını yorumladı. Yarkadaş, “Binali Yıldırım, bir hafta önce İstanbul’daki yeğenlerini aramış ve (Pazar günü benim için çok büyük bir konvoy hazırlayın, Başbakan olarak atanacağım) demişti. Atanması benim için sürpriz olmadı” ifadesini kullandı.

“EN DÜŞÜK PROFİLLİ BAŞBAKAN”Binali Yıldırım’ın “AKP’nin en düşük profilli adayı” olduğunun altını çizen Yarkadaş, “Cumhurbaşkanı Danışmanı Aydın Ünal, yeni Başbakan adayının düşük profilli olacağını söylemişti. Demek ki; en düşük profillisini bulmuşlar” dedi.

Binali Yıldırım’ın Saray tarafından AKP ve Başbakanlık’a ”kayyım” olarak atandığını belirten Yarkadaş, şöyle konuştu:

“Ahmet Davutoğlu’na yapılan darbe sonrası, bazı yandaşlar, (Davutoğlu Başbakanlık yapmaya çalıştı, bu yüzden gönderildi) demişlerdi. Belli ki; kayyım olarak atanan Binali Yıldırım, Başbakanlık değil, Saray’ın Özel Kalem Müdürlüğü görevini üstlenecek. Zaten Recep Tayyip Erdoğan, Başbakanlık makamını ve parlamentoyu anlamsızlaştırmak, silikleştirmek istiyor. Yıldırım tam da buna göre bir isim… Kendisi Erdoğan’ın sır küpü… Ama Erdoğan’a ne kadar dayanır, onu bilmiyorum… Çünkü; hiç kimse Erdoğan’ın sınırsız isteklerine sonuna kadar dayanabilecek güce sahip değil…”

”19 MAYIS’I GÖLGELEMEK İÇİN…”

AKP’nin Başbakan ve Genel Başkan Adayı açıklama programını iki gün öne çekmesini de yorumlayan Yarkadaş, şöyle konuştu:

“Başbakan adayı açıklamasını aslında cumartesi sabahı yapacaklardı. Ancak, bundan son anda vazgeçtiler. Bugünkü 19 Mayıs kutlamalarını gölgede bırakmak ve gündemi değiştirmek için, açıklamayı bugün saat 14.00’te yapacaklarını açıkladılar. Biz Ankara’da elli binin üstünde yurttaşımızla yürümeye başlayınca, panikleri daha da arttı. Açıklama bu kez saat 13.00’e çekildi. Böylece tüm TV ve internet sitelerinin gündemi değiştirilmek istendi. Ellerindeki medya gücünü kullanarak, 19 Mayıs’ı gölgede bırakmak istediler.”

”KATILIMI ENGELLEYEMEDİLER”

Yarkadaş, sözlerine şöyle devam etti:  “Ancak buna rağmen, halkın coşkun akan selini durduramadılar, önünü kesemediler. Ellerindeki medyadan, yürüyüşün yasaklandığını duyurarak, katılımı azaltmaya, yurttaşlarımızın gözünü korkutmaya çalıştılar. Yürüyüşe ilişkin herhangi bir engel olmamasına rağmen, dün gece boyunca yürüyüşün yasaklandığına ilişkin yayınlar yaptılar. Ama yine de elli binin üstünde yurttaşımızla yürüdük.”

”GENÇLERİN VE GENÇ KALANLARIN BAYRAMI…”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun gençlerle alana girdiğini ve yürüyüşü gençlerle gerçekleştirdiğine vurgu yapan Yarkadaş, “Bu bayram, gençlerin ve genç kalanlarındır… Bugün, bayramımızı kutlamak için, Atatürkmüzün posterleriyle, bayrağımızla, flamalarımızla yürüdük” dedi.

”SARAY’A DERS OLSUN…”

CHP milletvekilleri ile parti yöneticilerinin, Kılıçdaroğlu’nun talimatı üzerine kortejin en sonunda yer aldığını belirten Yarkadaş, “Bugün gençlerin bayramı olduğu için, en önde gençler, en arkada ise bizler yürüdük. Saray ve çevresi, milli mücadele ruhunu zayıflatmaya çalışsa da onlara hiçbir koşulda başarılı olamayacaklarını gösterdik” ifadesini kullandı.

This entry was posted in Politika ve Gundem, SİYASİ PARTİLER. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *