İsmail abi işini yaptı !!! *** CHP’den çok sert İsmail Kahraman açıklaması: Hedef net, amaç çok açık! *

Bağlantılı yazılar

cumhuriyet.com.tr
27 Nisan 2016 Çarşamba

CHP’den çok sert İsmail Kahraman açıklaması: Hedef net, amaç çok açık!

“Yeni anayasada laiklik olmamalı” diyen TBMM Başkanı İsmail Kahraman için CHP’den çok sert bir açıklama geldi. CHP Parti Sözcüsü Selin Sayek Böke, Kahraman’ı istifaya çağırıp “Tek bir CHP’li hayatta kalana kadar savunacağımız tek şey laikliktir” dedi.

CHP Parti Sözcüsü Selin Sayek Böke, “Yeni anayasada laiklik olmamalı” diyen TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ı istifaya çağırdı. AKP’ye de bir çağrıda bulunan Böke, “AKP bu sözleri kabul etmiyorsa o koltuğa oturan Meclis Başkanı’nı istifaya çağırmalı” dedi.

Böke’nin sözleri şöyle:

Bu haftaya da TBMM’nin Meclis Başkanı’nın kabul edilemez sözlerinin tartışmalarıyla karşınızdayız. Utanmadan laikliğe, inanç özgürlüğüne açıktan bir saldırı yapmıştır. Öylesine sözler değildir. Yanlışlıkla söylenmiş sözler değildir. Yazılı metine dökmüş, hazırlığını yapmış.

Bu sözler TBMM Başkanı’nın kendisinin üzerine yemin ettiği Anayasa’da laikliğe karşı bilinçlice söylenmiş sözler. Fiili bir durumun açıkça ifade edildiği ve gerçeğe dönüştürüldüğü sözler.

AKP’nin iki ileri bir geri siyaseti bizi şaşırtmıyor. Bu cümleler düşünülerek kuruldu. Herkesin cephesi belli. AKP’nin siyasi pozisyonu belli. Demokrasiye nasıl baktıkları belli. Bu sözler inanç özgürlüğüne, bir arada yaşama kültürüne nasıl baktığını gösteren sözler.

Hedef net, amaç açık. Laiklik kırmız çizgidir. Tek bir CHP’li hayatta kalana kadar arkasında duracağımız laiklik davamız var. Bu bizim kırmızı çizgimiz. Bu sözleri asla kabul etmeyeceğiz. Saldırı yapılmasına izin  vermeyeceğiz.

Eğer bu sözler AKP tarafından kabul ediliyorsa laikliği ortadan kaldırmak istiyordur. Kabul etmiyorsa  istifaya çağırması gereken de AKP’nin kendisidir. TBMM Başkanı acilen istifa etmelidir. Herkes bu istifa çağrısına ortak olmak zorundadır. Biz CHP olarak açıkça söylüyoruz. İsmail Kahraman TBMM  Başkanlığı’ndan derhal gitmelidir.
 
Radikal zihniyetten dolayı resmi ve gizli olmayan belegelerde IŞİD’e katılımlar oluyor. IŞİD Türkiye’nin yaşam alanı olmuş durumda. Türkiye her gün roketlerin sınırt ötesinden Türkiye’nin şehrine Kilis’e  atıldığı ve sonucunda canlarımızı kaybettiğimiz gerçekle karşı karşıyayız.

Füzeler düşmüyor, atılıyorlar. Hükümet, Türkiye’yi de vatandaşlarını da koruyamıyor. Hükümet,  vatandaşına ses çıkartıyor o roketlerin atılmasına ses çıkarmıyor. Cihatçılara destek vererek can güvenliği kalmamasına sebep oluyor. Kilis’te insanlarımızın ölüyor olmasının mezhepçi ve radikal olarak tasarlanan Suriye politikasıdır. Vatandaşlarım korumakla yükümlü bir hükümet var. Hükümete görevini hatırlatıyoruz.

İki ileri bir geri siyasetinin bir örneği de Cumhurbaşkanı’nın Dolmabahçe açıklaması. Dolmabahçe’de çekilen fotoğrafta Başbakan Yardımcınız, İçişleri Bakanınız, Grup başkanvekiliniz var mıydı? Vardı.

Bu fotoğrafı yok sayıyorlar. Kürt sorununun güvenlikçi, kapılar kapılar ardında, şeffaf omayan süreçlerle çözmesi mümkün değil. Üçüncü yol mümkün. Meclis’te, parlamenter zeminde, meşru aktörlerle şeffaf süreçle bir sorunu çözebiliriz. Toplumsal mutabakat komisyonu ilk adımdır. Ortak akıl heyetleri kuralım. CHP’nin teklifi çok açık ve net.

İki ileri bir geri bununla kalmıyor. Ensar’ı korumak için yok sayılan çocuklar var.

Emine Kaplan

 27 Nisan 2016 Çarşamba

Meclis Başkanlığına getirilmesinin sırrı ortaya çıktı

AKP’nin asıl amacının, anayasanın ikinci maddesinde yer alan laiklik tanımıyla oynayarak ‘Atatürk milliyetçiliğine bağlı’ ifadesini çıkartmak olduğu belirtiliyor.

TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın “Laiklik yeni anayasada olmamalıdır” sözüne karşın AKP, yeni anayasa çalışmalarında bu konunun tartışma konusu bile olmadığını, anayasanın 2. maddesinin “Türkiye Cumhuriyeti, insan haklarına dayanan demokratik, laik, sosyal bir hukuk devletidir” biçiminde düzenleneceğini açıkladı. Laiklik tartışmasıyla anayasaya göre değiştirilmesi teklif dahi edilemeyecek ilk 3 maddeyi “laikliğe karşı ilk 3 madde” stratejisiyle değiştirmeyi planlayan AKP, Cumhuriyetin niteliklerini düzenleyen 2. maddedeki “Atatürk milliyetçiliğine bağlı” ifadesini kaldırmak istiyor.

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı AKP’li Mustafa Şentop, anayasanın 2. maddesiyle ilgili olarak 2012 yılı önerilerindeki düzenlemenin “Türkiye Cumhuriyeti, insan haklarına dayanan demokratik, laik, sosyal bir hukuk devletidir” biçiminde olduğunu söyledi. Şentop, “Biz laiklik ilkesinin metinden çıkarılıp çıkarılmamasını tartışmış bile değiliz. Sunduğumuz önceki metinlerde de var, şimdi hazırlanacak metinde de olacak” dedi.

Anayasa’nın ilk 3. maddesiyle ilgili olarak 4. maddede “Anayasanın 1. maddesindeki devletinin şeklinin Cumhuriyet olduğu hakkındaki hüküm ile, 2. maddesindeki Cumhuriyetin nitelikleri ve 3. maddesindeki hükümleri değiştirilemez ve değiştirilmesi teklif edilemez” hükmü yer alıyor. AKP’nin laiklik tartışmaları üzerinden “değiştirilemeyecek hükümler” tartışmasını geri plana atarak “Laikliğe dokunmayalım, ama ilk 3 maddeyi değiştirelim” stratejisi izlediği belirtiliyor.

[Haber görseli]

AKP, ilk 3 maddede yapmayı planladığı değişiklikle “Cumhuriyetin niteliklerini” düzenleyen 2. maddeki “Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan” ifadesini kaldırmak istiyor. Anayasanın başlangıç bölümündeki “Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, ölümsüz önder ve eşsiz kahraman Atatürk’ün belirlediği milliyetçilik anlayışı ve O’nun inkılap ve ilkeleri” ifadelerinin de AKP’nin yazacağı başlangıç bölümünde yer almayacağı belirtiliyor. AKP, 3. maddedeki “Dili Türkçedir” ifadesini de “Resmi dili Türkçedir” olarak değiştirmek istiyor.

This entry was posted in ANAYASA, CUMHURİYET - DEMOKRASİ - ÇAĞDAŞLIK, İrtica, YOBAZLIK - GERİCİLİK. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *