ANAYASA MAHKEMESİ * İşte AYM’nin Can Dündar ve Erdem Gül için gerekçeli kararı:

09 Mart 2016 Çarşamba

İşte AYM’nin Can Dündar ve Erdem Gül için gerekçeli kararı:
İfade özgürlüğü şoke edebilir

Anayasa Mahkemesi (AYM) Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül hakkında verilen kararın gerekçesini açıkladı.

Anayasa Mahkemesi, Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül hakkında verdiği kararın gerekçesini açıkladı.

“İfade özgürlüğü demokratik bir toplumun temel taşlarından biridir” denilen gerekçeli kararda, Dündar ve Gül’e yöneltilen suçlamalar için, “Kişinin özgürlüğünden yoksun bırakılması için mevcut delil durumu yeterli değil. Dündar ve Gül’ün tutuklanmaları dışında anılan haber dışında herhangi bir somut delil yoktur. Siyasi casusluk yaptıklarına ilişkin somut bilgi yoktur” denildi.

AYM’nin gerekçeli kararında, “İfade özgürlüğü, aynı zamanda devleti veya toplumun herhangi bir kesimini inciten, şoke eden veya rahatsız eden düşünceler için de geçerlidir” tespitine vurgu yapıldı.

ANAYASA MAHKEMESİ’NİN GEREKÇELİ KARARININ TAM METNİ İÇİN TIKLAYIN

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/494545/iste_AYM_nin_Can_Dundar_ve_Erdem_Gul_icin_gerekceli_karari__ifade_ozgurlugu_soke_edebilir.html

This entry was posted in ANAYASA, HUKUK-YARGI-ADALET. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *