DERİN YALNIZLIK POLİTİKALARININ ACINASI SONUCU *** Kırmızı fiyasko * Suriye politikasında her şey Türkiye’nin kırmızı çizgilerinin tersine gelişiyor.

cumhuriyet.com.tr
05 Şubat 2016 Cuma

Bağlantılı yazılar

Kırmızı fiyasko

Suriye politikasında her şey Türkiye’nin kırmızı çizgilerinin tersine gelişiyor.

Cenevre görüşmeleri sonuç alınmadan ertelendi. Esad güçlerince bombalanan Halep’ten kaçan 70 bin mülteci sınıra yürüyor. Ve AKP sözcüsü Ömer Çelik YPG’nin Fırat’ın batısına geçtiğini itiraf etti.

AKP Sözcüsü Çelik: YPG Fırat’ın batısına geçti

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, büyük bölümünü YPG’nin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) Fırat’ın batısına geçtiğinin tespit edildiğini söyledi. Çelik, YPG’nin Fırat’ın batısındaki ilerleyişini kabul etti.

Rusya Savunma Bakanlığı: Türkiye, Suriye’yi işgal edebilir

Türkiye’nin Suriye’ye askeri müdahaleye hazırlandığına inanmak için ciddi nedenleri olduğunu söyleyen Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü Konaşenkov, “TSK’nin gizli hazırlık içinde olduğunu gösteren işaretler artıyor” dedi

Erdoğan: Cenevre’de niye toplandınız?

Erdoğan, Cenevre görüşmelerinin ertelenmesini sert bir dille eleştirdi: “Siz niye toplanıyorsunuz? Dünyayı oyalamak için mi bir araya geliyorsunuz? Dünya sizden cevap bekliyor: Cenevre’de niçin bir araya geldiniz?

Davutoğlu: 70 bin mülteci Türkiye yolunda, felaket olabilir

Başbakan Davutoğlu, Esad rejimi tarafından bombalanan Halep’ten 70 bin mültecinin Türkiye’ye doğru harekete geçtiğini söyledi. Halep’e insani yardım koridorunun kesildiğini vurgulayan Davutoğlu “felaket yaşanabilir” uyarısı yaptı.

Binlerce insan Türkiye’ye doğru harekete geçti

Halep ve çevresinden kaçan binlerce Suriyeli, Kilis’teki Öncüpınar Sınır Kapısı’nın karşı tarafında yoğunluk oluşturdu. Başbakan Davutoğlu bugün 70 bin kişinin Türkiye’ye doğru hareket ettiğini açıklamıştı. Öte yandan, Kilis’te sınırdaki hareketlilik nedeniyle görevli asker ve polislerin izinleri ikinci bir karara kadar kaldırıldı.

Bölgede tansiyon yükseliyor

Hükümet güçleri, Nubbul ve Zehra’ya girmelerinin ardından, Türkiye sınırını kapatıp Halep ve İdlib’i almaya hazırlanıyor. Muhaliflerin Gözlemevi’ne göre ‘rejim 3 yılda yapamadığını 72 saatte yaptı’

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/475848/Kirmizi_fiyasko.html

This entry was posted in ABD - AB - EMPERYALIZM, Politika ve Gundem, YOZLAŞMA - AHLAKSIZLIK. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *