Kaygı duruşu * Kayseri, Rize, Antalya, Bursa, Konya stadyumlarındaki “Atatürk” ismi neden silindi? Bu ülke hiç utanmıyor mu “Atatürk”ün ismini silmeye? Milli forma ne renktir? Kırmızı-beyaz, Türk bayrağının rengidir. Peki o halde neden “turkuaz” yapmışlardı milli formanın rengini?

Sözcü
Yılmaz Özdil
Kasım 22, 2015

Kaygı duruşu

“Milli maçta saygı duruşu ıslıklandı, Paris’te hayatını kaybedenler yuhalandı, herkes yazdı, sen yazmadın” deniyor.

Peki yazayım.

Kayseri, Rize, Antalya, Bursa, Konya stadyumlarındaki “Atatürk” ismi neden silindi? Bu ülke hiç utanmıyor mu “Atatürk”ün ismini silmeye?

Milli forma ne renktir? Kırmızı-beyaz, Türk bayrağının rengidir. Peki o halde neden “turkuaz” yapmışlardı milli formanın rengini?

Abdullah Gül’ün gönlü olsun diye, Kayseri’de dünya basketbol şampiyonası oynatıldı. Ahmet Kiziroğlu’nun gönlü olsun diye, Konya’da tarihte ilk kez milli maç yapıldı. Güzel ama… Milli takım dediğin, siyasilerin hatıra eşyası mıdır?

1980, Kasımpaşa yok.
1990, Kasımpaşa yok.
2000, Kasımpaşa yok.
2002, Kasımpaşalı iktidar oldu.
2004, Kasımpaşa üçüncü ligde.
2005, Kasımpaşa ikinci ligde.
2006, Kasımpaşa birinci ligde.
2007, Kasımpaşa süper ligde.
Tesadüf müdür?

2002’de AKP iktidar oldu. 2003’te Göztepe ve Altay küme düştü. O günden beri hiçbir İzmir takımı süperlige çıkamıyor. Tesadüf müdür?

1999, Kayseri yok.
2000, yok.
2001, yok.
2002, yok.
2003, Kayserili başbakan oldu.

2004, isim hakkı ayarlandı, futbolla çıkamayan Kayseri, siyasetle süperlige çıktı, hatta peşinden bir Kayseri takımı daha, Erciyes de çıktı. 10 sene boyunca Kayseri devamlı süperdi. 2014’te Kayserili’nin cumhurbaşkanlığı görev süresi bitti. Şak… Erciyes küme düştü. Bu sene de öbür Kayseri gidici… Kayserili gitti, Kayseri’de futbol bitti.

Bu da mı tesadüftür?

Süperligin adı, Spor Toto Süper Lig, yayıncısı Lig Tv… Spor Toto Akp’nin kontrolünde… Lig tv desen, tmsf’nin kontrolündeydi, şimdi Akp’nin kankası Katarlıların kontrolünde.

PTT birinci ligi, adı üstünde, PTT’si Akp’nin kontrolünde, yayıncısı TRT desen, zaten akp’nin borazanı.

Ziraat Türkiye Kupası, hakeza, Ziraat Bankası’nın patronu Akp, kupa maçlarının yayıncısı ise, yandaş müteahhit.

Futbol federasyonu başkanı… Telefonda fırçayı yiyince, “üzdüm mü seni patron” diyerek, hüngür hüngür ağlayan işadamının oğlu.

Merkez hakem kurulu başkanı… AKP’nin belediye başkan adayı.

Milli takım kaptanı Emre Belözoğlu, sahada “rabia” işareti yapmadı mı?

Milli takım kaptanı Hakan Şükür’ün kafasına ampul şapkası geçirip, Akp mitingine çıkarmadılar mı?

Milli takımın maçı, Tayyip Erdoğan’ın iftar programı nedeniyle bir saat geç başlatılmadı mı?

Londra Belediyespor var mı? Hani nerede Paris Belediyespor? Siz hiç Berlin Büyükşehir Belediyespor diye bir şey duydunuz mu? O halde neden İstanbul Büyükşehir Belediyespor, Ankara Belediyespor vardı?

WikiLeaks belgelerinde, Akp’ye yakın bazı kulüplere, seçim yatırımı olarak para aktarıldığı iddiası yok muydu?

Akp iktidara geldiğinde, süperligde Ege bölgesinin üç takımı yeralıyordu. Bugün sadece bir takımı var. Akp’li Akhisar Belediyespor… İzmir, Aydın, Manisa gibi büyükşehirler çıkamayacak, çıka çıka, Akp’li ilçe belediyesi çıkacak… Yoksa, bu da mı tesadüftür?

Sakarya mitinginde Sakaryaspor atkısı, Mardin mitinginde Mardinspor atkısı, Elazığ mitinginde Elazığspor atkısı takılmadı mı? Kafa ile kol arasına takılan taraftar atkısı, kafakol aracı haline getirilmedi mi?

Sivassporlu futbolcu İbrahim Dağaşan, sahanın ortasına Filistin bayrağı dikmedi mi? Takım arkadaşı Balili’nin kafasına şişe atılmadı mı? Türk vatandaşlığına geçip, Atakan ismini alan Balili, İsrail’e kaçmak zorunda kalmadı mı?

Türkiye’nin gururu Çarşı’ya terörist dedikleri gün… Gezi direnişçilerine “eyleminizi si.eyim, Ermenilere bıraktınız meydanı, Allah belanızı versin vatan hainleri” diye, ırkçı tweetler atan güreşçi Rıza Kayaalp’e milli takımın kafile bayrağı taşıtılmadı mı?

Ermeni açılımını futbol üzerinden yapmaya kalkıp, Türkiye’deki milli maça Azerbaycan bayrağıyla girmeyi yasaklamadılar mı?

Pkk açılımı, futbol camiası üzerinden yapılmadı mı? Aziz Yıldırım’dan Fatih Terim’e, Ertuğrul Sağlam’dan Rıdvan Dilmen’e, taraftarın gönlünde yeri olan herkes, Bademspor’un yedek kulübesi haline getirilmedi mi?

Özetle…
Sporu siyasete alet etmek için, futbolu yandaşlaştırmak için, tribünleri politize etmek için, ne gerekiyorsa yapılmadı mı?

Gençler spor yapsın, zeki, çevik, ahlaklı olsun, maganda olmasın, ruh ve zihin sağlığı yerinde olsun, sağlıklı düşünsün, eğlensin diye… Dünyada, gençlerine spor bayramı armağan eden tek lider varken… Kindar nesil yetiştirmek isteyenler, 19 Mayıs’ı yasaklamadı mı?

Neticede…
Konya’daki milli maçta, Ankara patlamasında hayatını kaybeden insanlarımızın yuhalanması, İstanbul’daki milli maçta, Paris saldırısında hayatını kaybeden insanların yuhalanması şaşırtıcı mı?

Sportmenlikten nasibini almamış, kendisine saygısı olmayan bir milletin, başkasına saygısı olur mu?

http://www.sozcu.com.tr/2015/yazarlar/yilmaz-ozdil/kaygi-durusu-992006/

 

This entry was posted in DİN-İNANÇ, İrtica, YANDAŞ - ÇIKARCI - YAĞCILAR, Yılmaz Özdil. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *