DİN İNANÇ İRTİCA *** Avrupa’da peçe ve burka yasağı

Odatv.com
Şıvan Okçuoğlu

Avrupa’da peçe ve burka yasağı

Atatürk “Kılık Kıyafet Kanunu” ile yasaklamıştı.

İsviçre’nin Ticino kantonunda burka ve peçe giyilmesi yasaklandı. Yasağa karşı çıkanlar 6.500 Avro ceza ödeyecekler.

Independent’da yer alan habere göre, Pazartesi günü yeni yasaya onay veren bölge parlamentosu Avrupa’da artan terör saldırısı riski karşısında, kadınların yüzlerini kapattıkları İslami giyim tarzına bir takım kısıtlamalar getirilmesine karar verdi.

İsviçre’nin güneyinde yer alan ve İtalyanca konuşulan kanton genelinde kadınların yüzlerini kapatmaları tüm kamu alanlarında, mağazalarda, restorantlarda, kamu binalarında ve otomobil kullanırken direksiyon başında yasaklandı. Yasak aynı zamanda turistleri de kapsıyor. Maskeler, bereler ve motosiklet kaskları ise yasak kapsamına alınmadılar.

Ülke genelinde bulunan bölgelerin üçte ikisi Parlamento’dan önce 2013/Ekim ayında referandum yaparak yasağı desteklemişlerdi. İsviçre demokrasisinde yeterli imzayı toplayabilen herkes meclise yasa değişikliği önergesinde bulunabiliyor. Ticino ve tüm İsviçre genelinde önergeyi veren kişi, Giorgio Ghiringhelli. Bu yolla ”İslamcı köktendincilere” bir mesaj vermek istediğini ifade etti: ”Bölgemize uyum gösterecek herkese kapımız açıktır, fakat. Dinsel bir inancın yasalarını bölgenin genel yasalarından üstün tutmaya çalışacak olanlar varsa eğer, bu durum kabullenilemez.”

Ticino’nun yeni yürürlüğe koyduğu yasası, 2010 yılında Avrupa birliği içerisinde burka ve çarşafı ilk yasaklayan Fransa’nın uyguladığı yasanın bir benzeri ve yankısı olarak görülüyor. Fransa’da yürürlüğe giren yasa hakkında suç duyurusunda bulunulmuştuysa da, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Temmuz 2014’te yasağı onaylamıştı. Benzer yasaklar Belçika ve Hollanda’da uygulanmaktadır. İsviçre aynı zamanda ülke genelinde daha fazla minare inşa edilmesine de kısıtlama getirmişti.

2012 yılında kamu alanında burka yasağı önerisinin İsviçre Parlamentosu tarafından reddedildiği düşünülecek olursa artan terör saldırılarının yasakları peşi sıra getirmeyi kolaylaştırdığını ve yasaklar için toplumda daha kabullenir bir psikoloji oluştuğunu görebiliriz. İsviçre’de 400.000 Müslüman yaşıyor ve bu sayı toplam nüfusun %0.5’i oranında.

Odatv için Independent’dan çeviren:
Şıvan Okçuoğlu
Odatv.com

This entry was posted in DİN-İNANÇ, DÜNYA ÜLKELERİ, İrtica. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *