Bakan’ları açıklıyorum *** “Pırlantanın kadevesi sıfırken, tezeğin yüzde 18 değil mi? Dünyanın en pahalı benzinini kullanmıyor musun? Senin oğlanın işsizlikten düşüne düşüne saçları ağarmışken, bunların çocukları gemicik filoları kurmadı mı?”

Yılmaz Özdil
yozdil@sozcu.com.tr
28 Ağustos 2015
Sözcü

Bakan’ları açıklıyorum

Baba, oğul, kız, damat, dünür, enişte, bacanak, sülalece malı götürürlerken… Sen değil misin o gıkını çıkarmadan seyreden, Bakan?

Pırlantanın kadevesi sıfırken, tezeğin yüzde 18 değil mi? Dünyanın en pahalı benzinini kullanmıyor musun? Senin oğlanın işsizlikten düşüne düşüne saçları ağarmışken, bunların çocukları gemicik filoları kurmadı mı?

Kendileri deveyi havuduyla götürürken, senin emekli maaşına sadaka verir gibi 20 lira zam yapmadılar mı? Kışın bikiniyi, yazın soba borusunu hesaplayıp, enflasyon düştü demediler mi? Senin traktöre haciz gelirken, saman ithal etmediler mi?

Çocuğun sınava girerken Allah zihin açıklığı versin diye okuyup üfleyip yutturduğun üç adet pirinç tanesi bile, ABD’den gelmiyor mu? Zaten o sınava da, kendi çocukları kazansın diye şifre koymadılar mı? Limanları, bankaları, telefonları, fabrikaları, madenleri, Cumhuriyet’in elinde avucunda ne varsa satmalarına rağmen, devletin borcu tarihte görülmemiş boyutta artmadı mı?

“Aman ha başkasına oy vermeyin, bunlara koyun verseniz güdemezler, bırak davarı, kaz bile güdemezler” demiyorlar mı? Sen değil misin, kuzu gibi dinleyen, bunların iki dudağının arasına Bakan?

İki tane avanta aspirine memleketi sattın, iki paket avanta makarnaya Mustafa Kemal’i hançerledin… Sen değil misin, bana ne birader, ben cebime bakarım deyip, alacağı avanta kömüre Bakan?

Adam alenen “milletin orasına koyucaz” demedi mi? Tebrik edip, plaket vermediler mi? Sen değil misin, demokrasi kavramına “çalıyor ama çalışıyor” diye Bakan?

Çocuklarımızı öldürdüler. Ethem’in suratına ateş ettiler, Ali İsmail’i sopalarla döverek katlettiler, Berkin’i Abdocan’ı Ahmet’i kafasından vurdular, Mehmet’i ezdiler. Öldürenlere ödül verdiler. Berkin’in annesini yuhlattılar, Ethem’in annesini sanık yaptılar. Sen değil misin, görmezden gelen, yüzünü çevirip, başka tarafa Bakan?

Gözünü kaybeden Gazi’nin evine icra gönderildi. Bacağını kaybeden Gazi’nin protezine haciz geldi. Kolunu kaybeden Gazi’ye belediye otobüsünde “hayvan oğlu hayvan, şerefsiz” diye bağırıldı. Evladını kaybeden şehit babasına hapis cezası verildi.

Kardeşini kaybeden şehit ağabeyine “pkk’lı” denildi. Silahlı kuvvetlerini kumpasla hapse tıktılar, donanmanı iftirayla imha ettiler. Pırıl pırıl subaylar canına kıydı, kimisi kahırdan, kimisi kanserden rahmetli oldu. Kafana çuval geçirdiler. Gemini bastılar. Uçağını düşürdüler. Kozmik oda’na girdiler. Vatan toprağını terkettiler, Süleyman Şah’ın boş sandukalarını sırtlayıp, götün götün kaçtılar.

Özerklik ilan edildi. İç savaş alametleri var. Sen değil misin, sanki bunlar senin ülkende yaşanmıyormuş gibi, hiç oralı olmayan, lay lay lom dalgasına Bakan?

Yatak odalarından ayakkabı kutuları, boy boy para kasaları, para sayma makineleri, dolar dolu çikolata paketleri fışkırmadı mı? Telefonda fısır fısır konuşarak, sıfırlamadılar mı? 700 bin liralık kol saatleri takmıyorlar mı? Rıza Sarraf’a dokunmaya kalkanların önüne yatmıyorlar mı? 40 günlük Ayaz bebek, Ahmet Kiziroğlu’nun milletvekili seçildiği şehirde, camları kırık, naylon örtülü, kerpiç evde donarak ölmedi mi?

Asrın lideri Recep saraylarda otururken, Ermenekli Recep amca yırtık cızlavet giymiyor muydu? Cenaze evine taziyeye gidip, cenaze sahiplerini yumruklamadı mı? Tokadı yersiniz demedi mi? Yerlerde tekmeletmedi mi? Sen değil misin, hâlâ, hayran hayran Bakan?

Ergenekon yalan, Balyoz yalan, Casusluk yalan, başörtülü bacıma saldırdılar yalan, camide içki içtiler yalan, arınç’a suikast yalan, sümeyye’ye suikast yalan… Sen değil miydin, bunların hepsine körü körüne inanırken, gerçekleri söyleyenlere şüpheyle Bakan?

AB’ye girdik, büyümede Çin’i geçtik, asrın ülkesiyiz, bir dolar bir lira olacak, petrol bulduk… Hatırlıyorsun değil mi bu manşetleri? Sen değil miydin “hayaldi gerçek oldu” diyerek, geleceğe güvenle Bakan?

Kadın aşağılanıyor. ODTÜ aşağılanıyor. Diplomatlar aşağılanıyor. TÜSİAD aşağılanıyor. Sanatçılar aşağılanıyor. Sen değil misin, ağzı kulaklarına varan, cahil egonu tatmin ettikleri için sırıtarak Bakan?

Görenleri tenzih ederim.

Bakan’lar kim olacak acaba diye merak ediyorsun hâlâ… Senelerdir her türlü kepazelik gözünün önünde olup biterken, sen değil misin trene bakar gibi Bakan?

http://www.sozcu.com.tr/2015/yazarlar/yilmaz-ozdil/bakanlari-acikliyorum-921460/

This entry was posted in HAYATIN İÇİNDEN, SİYASİ PARTİLER, SİYASİ TARİH. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *