PERDE ARKASI *** O istihbaratçı Erdoğan’ın İsviçre hesaplarını açıkladı *** “Pekin “BOB adındaki istihbaratçı geldi. Erdoğan ve Gül’ün İsviçre hesaplanndan bahsetti. Ben Genelkurmay Başkanı’na aktardım, o da MİT Müsteşan’na söylemiş. Bu görüşmeden sonra Dışişleri, Bob’u ‘istenmeyen adam’ ilan etti ve Türkiye’den gönderdi”

Gündem Politika
9 Mayıs 2015
Yurt

O istihbaratçı Erdoğan’ın İsviçre hesaplarını açıkladı

Eski Genelkurmay İstihbarat Başkanı İsmail Hakkı Pekin, Tayyip Erdoğan ve Abdullah Gül’ün İsviçre’deki paralarıyla ilgili bilinmeyenleri yazdı. 

Eski Genelkurmay İstihbarat Başkanı ve Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı emekli Korgeneral İsmail Hakkı Pekin, yeni çıkan “Dikkat Cemaat Çıkabilir, Kozmik Oda” kitabında Tayyip Erdoğan ve Abdullah Gül’ün İsviçre’deki paralarıyla ilgili bilinmeyenleri yazdı.

Pekin “BOB adındaki istihbaratçı geldi. Erdoğan ve Gül’ün İsviçre hesaplanndan bahsetti. Ben Genelkurmay Başkanı’na aktardım, o da MİT Müsteşan’na söylemiş. Bu görüşmeden sonra Dışişleri, Bob’u ‘istenmeyen adam’ ilan etti ve Türkiye’den gönderdi. Bu hesaplar daha sonra WikiLeaks belgelerinde ortaya çıktı” dedi.

Aydınlık gazetesinin haberine göre Pekin bu konuda kendilerine gelen istihbaratı ve sonrasında yaşananları şöyle anlattı:

“Genelkurmay İstihbarat Başkanlığı yaptığım dönemde, Ankara’da görev yapan Amerikalı istihbaratçılar zaman zaman bana, zaman zaman da dış istihbaratımızın başındaki denizci amiralime gelirlerdi. Bize bilgi getirir, bizden bilgi alırdı. DIA dediğimiz Defence Inteligence Agency, CIA ve diğerleri de uğrardı. Yanılmıyorsam 2010 yılı Eylül veya Ekim ayıydı. Yine DIA’da çalışan böyle biri gelmiş. Adam bizim Harp Akademisi’nde okumuş. Daha sonra Türkiye’de ataşelik yapmış. Geldiğinde yaşı 65. Emekli olmuş ve Amerika onu istihbaratçı olarak bırakmış. Amerikalılar emekli oldu diye bir adamı kenara atmaz. Adı Bob’du. Soyadını hatırlamıyorum. Amerika’daki evliliğinden çocukları vardı. Ama Türkiye’de de evlenmişti. Türkiye’deki evliliğinden 2 çocuğu olduğunu biliyorum. Bu adam geliyor, benim denizci amiralime, ‘Tayyip Erdoğan’ın İsyiçre’de 8 bankada hesabı var. Hatta cumhurbaşkanının da (Abdullah Gül) hesabı var’ diyor. Amiral bana geldi, Amerikalının anlattıklarını aktardı.

HAKAN FİDAN GELDİ

Ben de Genelkurmay Başkam’na gittim, adamın anlattıklarını anlattım. Genelkurmay Başkanı da MİT Müsteşarı’na söylemiş. Sonra Hakan Fidan geldi, ‘Komutana böyle böyle bir şeyler söylemişsin’ dedi. ‘Evet söyledim’ dedim. Adamın anlattıklarını anlattım. Daha konu medyaya yansımamıştı. Bu görüşmeden sonra Dışişleri Bakanlığı bu adamı ‘istenmeyen idam’ ilan etti. Bir ay içinde Türkiye’den uzaklaştırıldı. Normalde bu tür adamlar veda ziyaretleri yapar. Bana bile uğrayamadan gitti. Amerikalıların bu istihbaratçıyı daha sonra Almanya’da görevlendirdiğini öğrendim. İstihbaratçının anlattıkları daha sonra WikiLeaks belgelerinde ortaya çıktı. Kriptolarda yer almış.”

Pekin, Yüksek Askeri Şura’da terfi edilmeyeceğini de o ajandan öğrendiğini söyledi. Pekin kitabında Ergenekon ve Balyoz operasyonlarının arkasında ABD’nin olduğunu iddia etti.

http://www.yurtgazetesi.com.tr/gundem/o-istihbaratci-erdoganin-isvicre-hesaplarini-acikladi-h87280.html

This entry was posted in İSTİHBARAT KURUMLARI, YOLSUZLUKLAR. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *