Michelangelo’nun yaşadığı dönemde Osmanlı ve sanat

TIKLAYIN Michelangelo_a_Firenze
Michelangelo’nun yaşadığı dönemde Osmanlı ve sanat

Büyük deha Michelangelo’nun yaşadığı dönem (1475 – 1564) bizde, saraydaki orkestrayı , günahtır diye kovduran ve tüm musiki aletlerini kırdırıp yaktıran (John Freely, Osmanlı Sarayı, Remzi Kitapevi, 2002, s. 83-84),

Daha sonra da Fransa saraylarında müzik eşliğinde yapılan dansın “ayakta yapılan fuhuş” olduğunu ileri sürerek Fransa’ya savaş açmaya kalkan!… (Ali Çimen, Tarihi Değiştiren Askerler, Sistem Matbaacılık, 2008), Kanuni Sultan Süleyman dönemine rastlamaktadır.

Kanuni Sultan Süleyman dönemi, Osmanlı’nın ilerlemesinin durup, duraklamaya ve inişe geçtiği dönemdir. Osmanlı, ilk ciddi mağlubiyetlerini Kanuni devrinde yaşamıştır. Bu mağlubiyetler, yenilmez zannettikleri Osmanlı’ya karşı Avrupa’yı cesaretlendirmiştir.

Piri Reis’i idam ettiren, Hezarfen Ahmet Çelebi’yi süründüren, dansı fuhuş addeden, sanatı reddeden, haram sayan, da Şeyh-ül İslam’ın kuklası haline gelmiş Kanuni idi!… Kendi kendimizi aldatmayalım. Hakikatler, bize dayatılanın aksine bazen acı olabilir ki bizim için genellikle öyledir!… .

This entry was posted in Sanat Edebiyat ve Kultur. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *