BBC : Cihatçı üssü Reyhanlı

08 Aralık 2013 Pazar
Yurt

Cihatçı üssü Reyhanlı

Türkiye’nin cihatçı çetelere verdiği desteğin bir başka belgesi de BBC tarafından yayınlandı. BBC Muhabiri Richard Galphin, Hatay’ın Reyhanlı İlçesi’nde Kaidecilerin yuvalandığını iddia ediyor

HATAY – Suriye’deki savaşın başlından beri Türkiye’nin cihatçı çetelere verdiği desteğin delilleri dünya basınına yansımaya devam ediyor. Savaşın başlangıcında, cihatçılara destek veren Batı medyası, cihatçıların katliamlarının görmezden gelinemez bir hal almasıyla beraber çetelerin faaliyetlerine yer vermeye başladı. Batının bölge politikasının değişmesiyle de cihatçı çetelerin katliamları giderek daha fazla dillendirilir oldu.

Çetelerin Suriye’ye girişinde ve gerek lojistik gerekse de silah temini başlıklarında Türkiye’nin oynadığı rol ise birçok deliller ispatlanmış durumda. Bu delillere bir yenisi de BBC muhabiri Richard Galpin’in imzasıyla yayınlandı. Galphin, Kaide bağlantılı çetelerin saldırısıyla resmi rakamlara gire 52 kişinin öldüğü Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde Kaidecilerin kullandığı evlerden bahsediyor.

‘Üç ayda 150 cihatçı’

Galphin’e konuşan bir cihatçı kendi sorumluluğundaki El Kaide evinde son 3 ayda 150 milisin kaldığını söylüyor. Haberde, kalanların 15-20’sinin de İngiliz olduklarını öğreniyoruz. Cihatçı: “Burada bir-iki gün kaldıktan sonra Suriye’ye gidiyorlar. Ülkelerine dönüşte uçaklarını beklerken de burada kalıyorlar” diyor.

Fransa’dan gelen bir cihatçı, “Biz hepimiz El Kaide’yiz. Binlerce kişiyiz. Dünyanın her köşesinde varız” diyor. Fransa’da eskiden öğrenci olan militan, 8,000 üyesi olan bir gruba katıldığını söyledi. Militan, yakın bir zaman önce bu grubun radikal İslamcı Irak-Şam İslam Devleti örgütünün saflarına katıldığını söylüyor.

‘Suriye’yi mahvediyorlar’

Cihatçıların açıklamaları hakkında konuşan eski bir Özgür Suriye Ordusu komutanı Eski bir Özgür Suriye Ordusu komutanı, cihat yanlısı militanlar tarafından rehin alındıktan sonra Türkiye’ye kaçtığını söyledi. Bu komutan, “Bizim gerçek Müslüman olmadığımızı söylediler. Arkadaşlarımızı demir çubukla dövdüklerine şahit oldum. Başlarını cephanelik kasalarıyla ezip öldürdüler. Biz devrimi özgürlük ve eşitlik için yaptık. Ama cihat yanlıları bunu istemiyor. Suriye’yi mahvetmeye geldiler” dedi.

‘Cilvegözü katliamı da ÖSO’nun eseri’

Hatay’ın Cilvegözü sınır kapısında 11 Şubat 2013 günü gerçekleşen bomba yüklü araç patlamasına ilişkin dava Adana 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye başladı. 18 yurttaşın ölümüne, 24 yurttaşın yaralanmasına sebep olan patlamanın ardından AKP’ye yakınlığıyla bilinen medya kuruluşları savaş çığırtkanlığı yaparak patlamadan Suriye yönetimini ve 25 yıldır herhangi bir faaliyeti olmadığı emniyet raporlarıyla da belgelenen THKPC-Acilciler örgütünü sorumlu ilan etmişlerdi.

Aydınlık Gazetesi’nin haberine göre önceki gün başlayan duruşmada sanıklardan Yusuf Bakır patlamayla ilgili kendisine isnat edilen suçlamaları reddederken, muhalif çetelerin kendisini bombalama olayını Esad yönetiminin yaptırdığı iddiasını kabul etmesi için tehdit ettiğini söyledi. Bakır, “Elleri silahlı muhalif askerler gelerek beni ve eşimi aldı. Kızımızı sokakta bıraktı. ‘Patlamayı Esad yaptırdı veya PKK yaptı diyeceksin. Aksi takdirde kızını öldürürüz’ dediler. Patlama görüntüsünü izlettiler” dedi. Patlamanın yaşandığı Cilvegözü Sınır Kapısı o tarihte AKP’nin halen desteklediği ÖSO çetelerinin kontrolündeydi.

http://www.yurtgazetesi.com.tr/gundem/cihatci-ussu-reyhanli-h45658.html

This entry was posted in EMPERYALİZM, ORTADOĞU ÜLKELERİ, RADİKAL İSLAM. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *