TÜRKİYE BÖLÜNÜYOR *2 * EYALET YASASI YÜRÜRLÜKTE * TEZGAHTA 2.PERDE * EYALETİN YOLUNU AKP TEMİZLEDİ

TÜRKİYE BÖLÜNÜYOR *2*

EYALET YASASI YÜRÜRLÜKTE *
TEZGAHTA 2.PERDE *
EYALETİN YOLUNU AKP TEMİZLEDİ

Yeniçağ 28.11.2011
Haber: Ceyhun Bozkurt

Eyalet Yasası” yürürlükte
Tezgahta 2. perde!

Seçimlerden sonra IRA’yı incelemeye giden ve aralarında AKP, CHP ve BDP’li vekillerin de bulunduğu 30 kişilik grup bir kez daha İrlanda’da.

Staj bitti, sıra siyasetçide
ABD’de hukuki ve idari kadrolara verdirilen eyalet stajlarının ardından kısmi yetki devrinin incelendiği İrlanda’ya 4 ay sonra ikinci seyahat gerçekleşiyor. Temmuz ayındaki geziye de katılan ekip, İrlanda Kurtuluş Ordusu (IRA) modelini incelemeyi sürdürecek.

Bölünmenin ipuçları…
İrlanda Parlamentosu’nda da temsil edilen ve Kuzey İrlanda’nın bağımsızlığını savunan Sinn Fein’in yöneticileriyle yapılacak temaslarda IRA’nın hangi şartlarda silah bıraktığı sorulacak, üniter yapının bölünmesinin ipuçları alınacak.

CHP’den tepki gelmişti
İlk gezide AKP ve BDP’lilerle birlikte yer almaları CHP içinde de eleştirilen Levent Gök, bu geziyi savunurken de itiraflarını sürdürdü: Amacımız çatışma çıkan bölgelerdeki durumları ve çözüm önerilerini değerlendirip rapor hazırlamak.

Eyalet inceleme ekibi ikinci tur için İrlanda’da
AKP ve BDP ekseninde “özerklik için saha çalışmasına dahil olan” CHP’li Sezgin Tanrıkulu ve Levent Gök, IRA modeli için yine İrlanda’ya gitti.

PKK’nın terör eylemleri karşısında çaresiz kalan AKP, çözümü yurtdışında aramaya devam ediyor. Terörr örgütü PKK’nın silah bırakması tartışmalarının yeniden hız kazandığı bir dönemde AKP, CHP ve BDP’li milletvekilleri ile akademisyen ve gazetecilerden oluşan yaklaşık 30 kişilik ekibin 2. İrlanda Gezisi önceki gün başladı. “Kürt sorununun çözümünde İrlanda Kurtuluş Ordusu (IRA) Modeli” tartışmaları kapsamında yaz ortasında Kuzey İrlanda’ya giden ekip tekrar İrlanda Cumhuriyeti’ne gitti. İrlanda Parlamentosu’nda da temsil edilen ve Kuzey İrlanda’nın bağımsızlığını savunan Sinn Fein’in yöneticileriyle de yapılacak temaslarda “İrlanda’nın Kuzey İrlanda ile ilişkileri, IRA ile İngiltere Hükümeti arasındaki görüşmelerde İrlanda’nın rolü ve katkıları” başlıkları ele alınacak.

Zambiya’ya kaldık
Yeniçağ’ın konu ile ilgili sorularını yanıtlayan CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, ziyarette IRA ve PKK gibi konuların gündeme gelmediğini iddia etti. Heyetin önümüzdeki günlerde Güney Afrika’yı da ziyaret edeceğini açıklayan Levent Gök şöyle konuştu: “Bu ziyareti tamamen İrlanda Dışişleri Bakanlığı planladı. Geçen ziyaretin devamı niteliğinde. Aynı arkadaşlarla birlikte geldik. Ziyarette toplantılar, konferanslar düzenlenecek. Bu toplantıların ana başlığı ’Çatışmaların Önlenmesi’olacak. Bu çerçevede dünyanın çeşitli ülkelerinde gerçekleşen silahlı çatışma ortamlarının ve bu çatışmaları bitirmeye yönelik çözüm önerilerini değerlendireceğiz. Örneğin bu yönde medyanın nasıl katkı yapacağı konusunda bilgilendirmeler yapılacak. Güney Afrika, Zambiya gibi iç çatışmaların yaşandığı ülkelerdeki durumları ele alacağız.”

Powell, IRA’yı anlatmıştı
Daha önceki programa, AKP’den Karaman Milletvekili Lütfi Elvan, Sivas Milletvekili Nursuna Memecan, İzmir Milletvekili Mehmet Tekelioğlu; CHP’den Ankara Milletvekili Levent Gök, İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu; BDP’den Batman Milletvekili Ayla Akat Ata, Van Milletvekili Nazmi Gür ve Blok’un İstanbul Milletvekili Levent Tüzel katılmıştı. Heyet üyeleri, hem İngiltere hem de IRA temsilcileriyle bir araya gelmişlerdi. Program kapsamında, Kuzey İrlanda barışının mimarı olarak gösterilen ve İngiltere eski Başbakanı Tony Blair’in danışmanı olan Jonathan Powell da milletvekillerine IRA’nın nasıl silah bıraktığını ve barış anlaşması imzalandığını anlatmıştı.

Yeniçağ 01.06.2011
Haber: Salim Yavaşoğlu

Eyaletin yolunu AKP temizledi!

CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun Hakkari konuşmasında Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı’nı gündeme getirmesiyle AKP’nin Türkiye tarafından konan 8 şerhi kaldırdığı ortaya çıktı. Hemen ardından DTK’nın ’isyan ilanını hızlandırma’ kararı geldi. PKK’ya yakın ANF ajansı gelişmeleri “2011 Kürt halkı için başarı ve final yılı oluyor” dedi.

Özerk Kürdistan için harekete geçtiler
Erdoğan’ın Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı’ndan Türkiye’nin çekincelerini kaldırdıklarını açıklamasıyla BDP’li belediyeler özerklik çalışmalarını hızlandırdı.Başbakan Recep Tayyip Erdoğanseçim meydanlarında Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı’ndan Türkiye’nin koyduğu çekinceleri kaldırdıklarını açıkladı. Hemen arkasından teröristbaşı Abdullah Öcalan’ın İmralı’da “devletin başı siyasi iktidarla” yürüttüğü müzakerelerde “15 Haziran öncesinden şartların sağlanması” dayatması doğrultusunda BDP’li belediyeler “özerklik ilanını hızlandırma” kararı aldı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun 23 Mayıs’ta Hakkari’de “Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı”nı gündeme getirmesiyleTürkiye’nin şartnameyi imzalarken 8 maddeye koyduğu çekincelerin AKP hükümeti döneminde sessiz sedasız kaldırıldığı da ortaya çıktı.

AKP 8 şerhi kaldırdı
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun Hakkari konuşmasını yaptığı 23 Mayıs ve takip eden günlerde Başbakan Erdoğan“Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı’ndan Türkiye’nin koyduğu çekinceler” Bizim hükümetimiz döneminde kaldırıldı “ açıklamasını yaptı. Erdoğanen son İstanbul’un Ataşehir ilçesinde düzenlediği mitingte de Kılıçdaroğlu’na çatarak” Bay Kemalsenin öğreneceğin daha çok şeyler var. Sen belediyeciliği bilmezsin. Yerel özerklik olayı 1988’de ülkemiz tarafından tanınmıştır ancak bizim iktidarımız dönemindesekiz tane şerh vardıbu şerh kaldırılmıştır“ dedi.

Kürt Konferansı kararı
Aynı günlerde Türkiye’den bir heyet Kuzey ırak’a gitti. DTK (Demokratik Toplum Kongresi) Eşbaşkanı Ahmet TürkBDP (Bağımsız Demokrasi partisi) Eş Genel Başkanı Hamit GeylaniKADEP (Katılımcı Demokrasi Partisi) eski Genel Başkanı Şerafettin ElçiHAKPAR (Hak ve Özgürlükler Partisi) Genel Başkanı Bayram Bozyel ve Diyarbakır Baro Başkanı Mehmet Emin Aktar’ın içinde bulunduğu heyetFederal Kürdistan Bölgesi Başkanı peşmerge Mesut Barzani tarafından karşılandı. 25 Mayıs günü Barzani ile Selahattin’deki makamında görüştüler. HeyetinBarzani ile yaptığı görüşmede ” Kürt Ulusal Konferansı “ kararı alındı. Ortadoğu ve Kürt coğrafyasındaki gelişmelerin değerlendirildiği görüşme2 saat sürdü. Görüşme sonrası resmi bir açıklama yapılmazkenağırlıklı olarak Kürt sorununun çözümü ve Kürtler arası birlikteliğin konuşulduğu belirtildi.

Peşmerge “hemen” dedi
Aynı zamanda ilk ”özerkliğin ilanının hızlandırılması“ kararını alan Diyarbakır İl Konseyi’nin de üyesi olan Diyarbakır Baro Başkanı Mehmet Emin Aktar’ın bulunduğu heyete yakın kaynaklar Barzani ile yapılan görüşme hakkında şu değerlendirmeyi yaptı: ” GörüşmedeTürkiye’deki 30 yıllık savaşın son bulması için tarafların müzakereye başlamasının gerektiğine işaret edildiği ifade edildi. Her iki tarafın iradesinin bu süreç içinde göz önünde bulundurulması gerektiğine vurgu yapıldığı belirtilen görüşmede’sürecin bir an önce barışa evrilmesi için Kürtlerin sorunlarına çözüm getirecek ’Kürdistani’ bir konferansın kaçınılmaz olduğunun altının çizildiği kaydedildi.

15 Haziran’a kadar Öcalan’a af müjdesi
Diyarbakır’daki bölücü toplantının ardından Ankara’ya rest çeken BDP’liler15 Haziran’a kadar bebek katili de dahil genel af talebinde bulunuyor. BDP’lilerErdoğan’dan da seçimlerden sonra yapacağını ilan ettiği yeni Anayasa çalışmaları konusunda seçim öncesi bilgi vermesini istiyor. Toplantının ardından Diyarbakır’ın BDP’li belediye başkanları “Artık kararları ’İl Konseyi’nde alacağız” diyor. Diyarbakır’daki şer toplantıya yurt dışından da destek geldi. Brüksel’deki toplantıda KNKkendi yandaşlarından “Kürdistan” ismini cesur bir şekilde ifade etmelerini ve kullanmalarını istedi.

Bayrakları çekin talimatı
Ulusal bayrakflama ve sembollerin her yerde kullanılmasınıulusal anlam taşıyan günlerde ulusal kıyafetler giyilmesini isteyen KNKesnaf ve tüccar ile halkın alım-satım işlerinin ve faaliyetlerinin tümünü Kürtçe ile yapmalarını bildirdi. Dini vecibeler yerine getirilirken resmi din ve diyanetin reddedilmesini de isteyen KNKherkesi Öcalan’ın özgürlüğü için çaba göstermeye ve gençleri askere gitmemeye çağırdı.

Kandil’deki terör elebaşıları: 2011 final yılı
İmralı’dan teröristbaşı Öcalan’ın talimatıyla 5-10 Mayıs’ta “Medya Savunma Alanları” adını verdikleri Kandil’de Kongra Gel (Halk Kongresi) 8. Genel Kurulu yapıldı. İranSuriyeTürkiye ve Irak’ta kendilerine KCKKJB ve Komala Ciwan isimleri veren tüm örgütlerinin yanı sıra KCK’ye bağlı tüm komitelerin temsilcileri katıldı.

Katılımcılardan biri “Kürt sorununun çözümü de Kürt birliğinden geçer. Önderimiz Öcalan bunu yıllardır söylüyor. 8. genel kurul aslında bir ulusal kongreydi. Bir Kürt parlamentosu kurup orada bütün Kürdistan’a yönelik karar alacak bir mekanizma oluşturmak hayati değerdedir. Hepimiz bunun için çalışmalıulusal birlik yaratmalıyız” açıklaması yaptı.

KCK ideolojik alan delegesi olarak tanıtılan Berivan Şam adlı katılımcının kongre hakkında PKK’nın yayın kuruluşu ANF adlı ajansta şu açıklamasına yer verildi: “Kürt halkı ve hareketimiz için 2011 yılı başarı ve final yılı oluyor. Önemli gelişmelerin olduğubaşarı kadar tehlikelere de gebe bir yıl aynı zamanda. Mücadele tabii ki ideolojik çerçevede yoğunlaşıyor.“

“Özerklik şartıyla”
Mayıs ayının son günlerinde ise özerklik ilanını hızlandırma kararı kapsamında Diyarbakır’ın ardından Batman ve diğer BDP’li belediyelerin bulunduğu il konseylerince kararlar peşpeşe alındı. Diyarbakır Büyükşehir Belediye başkanı Osman Baydemir başta olmak üzere BDP’li tüm belediye başkanları bu kararı uygulayacaklarını açıkladı. Diyarbakır BDP İl binasında yapılan toplantının ardından Kürtçe ve Türkçe olmak üzere iki açıklama yapıldı. Konsey Üyesi Zübeyde Zümrüt tarafından okunan Türkçe açıklamada“Kendi Demokratik Özerk ve Özgür yönetimlerimizi kurarken hazırlanacak yeni anayasada” demokratik özerkliğin“ tanınması şartıyla demokratik anayasa ilkelerine bağlı kalınacağı önemle vurgulanmıştır” denildi.

Barzani Talabani Mislim ve PKK ittifakı
Kuzey Irak’ta peşmerge lider Mesud Barzani ile görüşmeden 3 gün sonra 28 Mayıs’ta merkezi Belçika’nın başkenti Brüksel’de olan KNK’nın (Kürt Ulusal Konferansı) 11. Genel Kurulu toplandı. Tüm Kürt partilerinin temsil edildiği toplantıya 110 delege katıldı. IrakİranSuriyeTürkiye ile AvrupaAmerikaKanadaRusya ve Avustralya’dan katılımlar oldu. Bunlar arasında KCKKongra-GelIrak Cumhurbaşkanı Talabani’nin Kürdistan Yurtseverler BirliğiMesud Barzani’nin Kürdistan Demokrat Partisiterör örgütü PKK’nın Irak’taki partisi PÇDKSalih Mislim’in Genel Başkanlığını yaptığı Suriye’deki Demokratik Birlik Partisi gibi örgütler ve şahsiyetler yer aldı.

PKK bayraklarıyla
Toplantıda Irak Federal Kürdistan Bölgesi ile KCK bayrakları yan yana asıldı. KNK’nın mevcut başkanı Tahir Kemalizade açılış konuşmasını yaptı. Yabancı konuklardan uluslararası insan hakları savunucusu olarak tanınan CİA ajanı Amerikalı hukukçu Barry A. Fisher de bir konuşma yaptı. Kongra-Gel Başkanı Remzi Kartal ile KDP Avrupa temsilcisi birer konuşma yaparkenkatılarak mesaj sunanlar arasında YNK Avrupa temsilcisi de vardı. Terör örgütünün elebaşlarından KCK Yürütme Konseyi ve KNK üyesi Cemil Bayık ile KCK Yürütme Koneyi Başkanı Murat Karayılan da toplantıya yazılı birer mesaj gönderdi. PKK’ya yakınlığı ile bilinen ANF’nin haberine göretoplantı sonunda yayımlanan 15 maddelik deklarasyonda Kürt ve Kürdistanlıların “hak ve görevleri” sıralandı. Her maddenin başında “Kürt ve Kürdistanlılar” denilmek suretiyle azınlıklar “Kürdistanlı” olarak tanımlandı.

This entry was posted in Bölücü KÜRTÇÜLÜK, Dizi Yazilari, EMPERYALİZM, PKK TERÖRÜ, Politika ve Gundem, TERÖR. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *