SURİYELİ MUHALİFLER ESAD’IN TARAFINA GEÇİYOR

SURİYELİ MUHALİFLER ESAD’IN TARAFINA GEÇİYOR

24 Temmuz, 2013

Suriyeli muhalifler saf değiştiriyor

İngiliz Daily Telegraph gazetesi Suriye’de hayal kırıklığına uğrayan yüzlerce muhalif isyancının Devlet Başkanı Beşar Esad’ın affına sığınmak için geri döndüğünü yazdı.

Gazetenin haberine göre Suriyeli muhalifler iki yıldan fazla süredir devam eden çatışmalardan yorgun düştü.Gruplar arasında kaybetme duygusu hakim gelmeye başladı.Dolayısıyla giderek artan sayıda direnişçi Esad rejiminin sunduğu af koşullarını kabul ediyor.Aynı zamanda bu direnişçilerin aileleri de hükümet kontrolündeki yerleşim yerlerine sessizce geri dönüyor.

UZLAŞI BAKANLIĞI’NIN ÇALIŞMALARI SONUÇ VERDİ

Bu durum Esad rejimine duyulan güvenin arttığının işareti olarak görülürken, rejime artan desteğin Ulusal Uzlaşı Bakanlığı’nın çalışmaları sonucunda gerçekleştiği belirtildi.

Uzlaştırma görevini üstlenen Bakan Ali Haydar,“Mesajımız şu:

Gerçekten Suriye halkını korumak istiyorsan silahını bırak ve Suriye’yi diyalog yoluyla, doğru tarafta savun” diye konuştu.Rejimin ılımlı isimlerinden olan Haydar, eski muhaliflerin silahlarından vazgeçip hükümetin elindeki bölgelere güvenli olarak geçmelerini sağlayan sitemi kuran kişi olarak tanınıyor.

İsyancılar ise af şartlarından haberdar olduklarını ancak silahını bırakanların sadece küçük bir grup olduğunu iddia etti.Rakka kentinden soyadını vermeyi reddeden Muhammed isimli isyancı,“Ben devrim için savaşıyorum ama bence ne için savaştığımızı unutmuş durumdayız.Ailem rejimin kontrolünde olan bölgeye geçti çünkü burası artık güvenli değil.Esad korkunç biri ama onun alternatifleri çok daha kötü” diyor.

Bakan Haydar yaptığı açıklamada 180 eski muhalifin dün yapılan törenle hükümetin polis kuvvetlerine katıldığını iddia etti.Bu iddiayı doğrulamanın zor olduğunu belirten Daily Telegraph, Şam’da bulunan Uzlaşı Bakanlığı merkez binasının geçtiğimiz günlerde direnişçilerin aileleriyle dolu olduğu ve bu insanların akrabalarının geri kabul edilmesi talebinde bulunduğunu bildirdi.

http://www.hurriyet.com.tr/planet/24357571.asp

This entry was posted in DEVRİM VE KARŞI DEVRİMLER, EMPERYALİZM, ORTADOĞU ÜLKELERİ. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *