ORGANİZE İŞLER * MATRUŞKA İHALELER * Cengiz Holding Cennet Koyu’na da inşaat yapacak

Cengiz Holding Cennet Koyu’na da inşaat yapacak

İstanbul – BİA Haber Merkezi – 13 Ocak 2021, Çarşamba

Cengiz Holding’in dört adet mendirekle iki adet plaj yapmayı planladığı Bodrum Cennet Koyu, kültür varlıkları, tabiat varlıkları, SİT ve koruma alanı içerisinde kalıyor.

Cengiz Holding bünyesinde bulunan Bodrumbir Turizm Yatırım A.Ş., Muğla’nın Bodrum ilçesinin koylarından biri olan Cennet Koyu için “Sahil Düzenleme, Koruma Yapıları ve Dolgu Alanı” projesi hazırladı.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) başvurusunda bulunan şirketin proje kapsamında dört mendirek ile iki plaj kurmayı planladığı proje alanı, “kültür varlıkları”, “tabiat varlıkları”, “3’üncü Derece Arkeolojik Sit Alanı” ve “koruma alanı” içerisinde kalıyor. BirGün‘ün aktardığına göre, planlanan mendirek yapılarının üzerinde ve plajların içerisinde güneşlenme ve dinlenme amacıyla kullanılmak üzere bungalovların inşası da planlanıyor.
Projenin yatırım bedeli yaklaşık 40 milyon TL olarak belirlendi. Projenin şirketin öz kaynağından yapılacağı belirtildi.
TIKLAYIN – Cengiz Holding “meyve verecek ağaçları” nasıl yok etti?
Alanın yapısına ilişkin farklı iddialar
Proje tanıtım dosyasında verilen bilgiye göre, alana en yakın yerleşim yeri yaklaşık 700 metre güneydoğusunda kalıyor. Alanının kıyı bölgesi, kayalık ve çakıllardan oluşan “alçak kıyı” yapısına sahip. Proje alanının karasal kısmında ise yoğun bir şekilde makiler bulunuyor.
Öte yandan dosyada bölgede bulunan alçak kıyı ve yüksek kayalıkların, bölgenin küçük bir yarımadanın burun kısmında olması ve dalga ve rüzgâr etkisi ile yüksek fiziksel etkiye maruz kalması ile şekillendiği; kum veya çakıllardan oluşan plaj yapısına sahip olmadığı kaydediliyor.
Akdeniz foku ve çizgili yunuslar tehlikede
Proje çevresinde ve proje çevresine yakın alanlarda 71 bitki türü, 11 sistematik gruba ait toplam 82 tür ve 302 bireyle, endemik 17 sürüngen türü bulunuyor.
Proje çevresinde ve proje çevresine yakın alanlarda 20 memeli türü ile nesli tükenmekte olan Akdeniz foku, çizgili yunuslar ve deniz kaplumbağaları da yaşıyor.
Özelleştirme kararı iki kez iptal edildi
Mehmet Cengiz, geçtiğimiz yıllarda Cennet Koyu için iki kez girişimde bulunmuş, Danıştay 13’üncü Dairesi, koyda bulunan 2 milyar 100 milyon TL değerindeki 700 dönümlük kamu arazisinin özelleştirme kararını daha önce iki kez iptal etmişti.
Sonrasında Mehmet Cengiz ile Fettah Tamince’nin şirketi, özelleştirilen araziyi Ziraat Bankası’ndan 277 milyon TL kredi çekerek aldı. Usulsüz krediye dair suç duyurusu ise takipsizlikle sonuçlandı.

https://bianet.org/bianet/kent/237508-cengiz-holding-cennet-koyu-na-da-insaat-yapacak
This entry was posted in ORGANİZE İŞLER, YOLSUZLUKLAR, YOZLAŞMA - AHLAKSIZLIK. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *