ÖNEMLİ UYARI * HÜKÜMET KİŞİSEL BİLGİLERİMİZİ KORUMUYOR ? BANKA HESABINIZ BOŞALTILDI MI?

CUMHURİYET – Murat Ağırel – 09 Eylül 2023 Cumartesi / 12 Eylül 2023

Bu yazıdan sonra banka
hesabınızı kontrol edeceksiniz


Sizler bana ulaşın diye bir ihbar hattı kurdum. Elimden geldiğince de gelen mesajları incelemeye çalışıyorum. İhbar hattına ulaşan bir mesaj beni çok şaşırttı.

İhbarı yapan kişi Vedat Güneş isimli bir yurttaşımız. Vedat Bey emekli Siirt’te yaşıyor. Telefonuna Akbank’tan bir mesaj geliyor. Mesaj içeriğinde “Kredim Güvende kredi poliçenize şu adresten ulaşabilirsiniz” diye belirtiliyor.
Bunun üzerine Vedat Bey, Akbank müşteri hizmetlerini arıyor ve kredisi olmadığını bu mesajın neden geldiğini soruyor. Banka yetkilisi ise aynı gün 250 bin Türk Lirası kredi kullanıldığını ve bu paraların 20 bin TL’lik kısımlar halinde başka banka hesaplarına havale edildiğini belirtmiş.
İkiz telefon hattı çıkarmışlar
Yani birileri Vedat Bey’in adına kredi kullanmış ve başka hesaplara da aktarmış. Dolandırılmış. Savcılık başvurusu yapılmış. Banka inceliyor.
Bunun üzerine benzer yaşanan olay var mı diye araştırmaya başladım.
Vedat Bey’in yaşadığı olay neredeyse olağan bir durum haline gelmiş.
Ulaştığım diğer vaka ise yaşadığım mahalleden arkadaşım Hikmet Aşkın. Hikmet de emekli. Başına neler geldiğini anlatayım:
Sabah uyandığında Vakıfbank mobil uygulamasından hesabına girmek istiyor ancak bir türlü giremiyor. Vakıfbank müşteri hizmetlerini aradığında ise durumu anlatıyor ve hesabını kontrol ettiriyor. Hesabında bulunan para, kredi kartı hesabı ve ek hesabının kullanılmış olduğunu öğreniyor. Toplamda 350 bin TL parası Akbank’taki S.A. adlı bir hesaba havale edilmiş görülüyor. Banka ile konuşmasında yapılan işlemlerin mobil bankacılık üzerinden Hikmet’in telefon numarası ile gerçekleştirildiği gözüküyor. Hikmet, ortaya çıkan bu durum nedeniyle telefon operatörü Turkcell’i arıyor. Yaptığı görüşmede mobil hattının akşam aranarak iptal edildiğini bir süre sonra tekrar kullanıma açıldığını öğreniyor. “Nasıl oluyor” diye sorduğumda Hikmet Aşkın şöyle anlattı:
“Yani dolandırıcılar benim kimlik bilgilerimi ele geçirmiş ve telefon operatörünü arayıp hattı kapattırmış. Asıl telefon devre dışı kalınca tekrardan hattı açtırarak yeni mobil uygulama yüklemişler ve işlemleri oradan yapmışlar. Ya da hattın ikizini çıkartıp kendi telefonlarında kullanmışlar. Neticede ek hesabımın limitini yükseltip kredi kartımın nakit avans limitini kullanmışlar ve hesabımdaki parayı EFT yapmışlar.”
Tabii ki savcılık başvurusu yapılmış ve soruşturma yürütülüyor.
Diğer olay ise memur olan M.İ.D’nin başına gelmiş. Banka yine Vakıfbank.
M.İ.D. işe gittiği zaman telefonu ile arama yapamadığını fark ediyor. Bunun üzerine arkadaşının telefonundan Vodafone müşteri hizmetlerini arıyor.
Bilgilerimiz internette dolaşıyor
Müşteri hizmetleri telefon hattının gece yarısı kendi isteği ile kapatıldığını bildiriyor. Böyle bir işlem yapmadığını belirtip hattın açılmasını istiyor. 50 TL hat ücreti açma karşılığında hattı yeniden aktif hale getiriyorlar. Hesabını kontrol etmek için mobil bankacılığa girdiğinde ise banka hesabına giremediğini görüyor. Banka müşteri hizmetlerini arıyor. Banka hesaba bloke konulduğunu en yakın şubeye gitmesi gerektiğini belirtiyor.
Şubeye giden M.İ.D banka ek hesabı limitinin 150 bin TL’ye yükseltildiğini 100 bin TL başka hesaplara gönderildiğini öğreniyor.
Savcılık başvurusu yapılmış ve soruşturma yürüyor.
Bitti mi zannediyorsunuz bitmedi…
Diğer ihbar ise 70 yaşındaki Nilüfer teyzeye ait.
Nilüfer teyze banka promosyon reklamını görüyor. Banka sayfasının bire bir taklidi siteye tıklıyor. Kendisini bankadan arıyoruz diye bir numara hemen geri arıyor. Telefondaki şahıs yönledirme yaparak gelen şifreleri kendisine söylemesini istiyor. Nilüfer teyze de şifreleri söylüyor. Hesap ekstresi geldiğinde Turkcell’in alışveriş sitesi olan “Paycell” adlı siteden 20 bin TL alışveriş yapıldığını görüyor.
Savcılık başvurusu var tabii ama olan olmuş.
Nilüfer teyzenin durumu diğerlerinden farklı. Diğerlerinde telefon operatörleri vasıtasıyla yaşanan bir dolandırıcılık söz konusu. Operatörleri aradım konuştum. Durumu incelediklerini, araştırdıklarını beyan ettiler. Yazımı yazdığım şu ana kadar bir açıklama gelmedi.
Uzmanları aradım sordum. Kimlik bilgilerimizin bazı sitelerde para karşılığında satıldığını, bu bilgilere ulaşan kişilerin telefon operatörleri ile iletişime geçerek hattı devre dışı bıraktığını, sonrasında tekrar açtırarak bankacılık uygulamasını kullandıklarını ve hesapları boşalttıklarını veya hatları kopyaladıklarını belirttiler.
Hırsızlık nedeniyle zar zor biriktirdiğin parayı bankaya yatırıp güvene aldım diye düşünüyorsun ama dolandırıcı, çok fazla güvenlik önlemi almış olan telefon operatörünü de bankayı da atlatabiliyor. Akıl alır gibi değil.
Özetlemek gerekirse hepinizin hepimizin sadece TC kimlik numaraları değil, bütün soy ve kütük ve adres bilgilerine kadar her şey internette dolaşıyor şu anda. Bunun sorumlusu da kişisel bilgilerimizi korumakla görevli olan devlettir, hükümettir, İçişleri Bakanlığı’dır.

Cumartesi günü yayımlanan yazım büyük ilgi gördü ve var olan bir sorunu da gün yüzüne çıkardı. Yazımı okuyanlar bilir. Kimlik bilgilerimizin internette yayımlanmasının ardından artan dolandırıcılık olaylarını anlatmıştım.
Sonrasında benzer örneklerin yaşandığı dolandırıcılık hikâyeleri yağmaya başladı. Dolandırıcılar telefon numaralarını kopyalayıp ve kimlik bilgilerini de kullanarak banka hesaplarında bulunan paraları veya kredi limitlerini artırıp başka hesaplara havale ediyorlar.
O kadar çok mağdur şikâyeti geldi ki yazıyı devam ettirme kararı aldım.
Bakın yeni örnekler vereyim…
Gökhan Bey…Telefon hattının aramalara kapalı olduğunu görüyor. Ulaştığı telefon operatörü yetkilisi gece saat 02.00’de hattının dondurulduğunu belirtiyor. Telefonu açılır açılmaz Vakıfbank arıyor Gökhan Bey’i. Gece hesabından 105 bin Türk Lirası işlem yapıldığını söylüyor, bilgisinin olup olmadığını soruyor. Bilgisi olmadığını söyleyince en yakın şubeye gidip hesap ekstresini alıp savcılığa başvurmasını söylüyor. Mobil bankacılığa girmeye çalışıyor ancak kullanılamaz olduğunu görüyor. Yapılan incelemede hesabındaki paranın Mardin’de B.E. isimli kişiye havale edildiği ortaya çıkıyor. Savcılığa suç duyurusunda bulunuyor.

İnsafsızlar depremzedeleri bile dolandırmışlar. Sevcan Savaş isimli vatandaşımız mağdur olanlardan biri…
Sevcan Hanım Hatay/İskenderunlu bir depremzede. Depremden beş gün sonra telefonundan bir AKBANK uygulamasına giriyor. Açılan ekranda kredinizi taksit ve erteleme yapıyoruz yazısı ile karşılaşıyor. E-devlet hesabına girmesi için yönlendiriliyor. E-devlet uygulamasına giriyor ama bahsedilen ertelemeyi bulamıyor. Kısa süre sonra AKBANK’tan aradığını belirten bir kişi hesabınıza giriş olmuş size şifre gönderiyorum bana bildirin diyor. Sevcan Hanım panikle şifreyi söylüyor. Sevcan Hanım şüphe ile AKBANK hesabına bakıyor hemen. Hesabından 10 bin TL çekildiğini görüyor. Kendisini dolandıranların Elekse/Paladyum adlı bir yer olduğunu tespit ediyor ve savcılığa suç duyurusunda bulunuyor. Şikayetvar sitesinde bu site ile ilgili çok fazla şikâyet mevcut.

Diğer bir örnek ise öğretmen Ahmet Hikmet Demirel. Düzenli maaş ve ödemeleri olduğu için kredi puanı yüksek. Akşamüstü saat 18.00’de telefonu kullanılamaz hale geliyor. Tanıdık telefoncuya gidiyor ve sorunu anlatıyor. Sorun çözülünce sigorta şirketlerinden krediler ile ilgili e-postalar ve mesajlar gelmeye başlıyor. Hemen AKBANK’ın müşteri hizmetlerini arıyor, temsilci yapacak hiçbir şey olmadığını belirtiyor. Telefonunu kullanamadığı zaman olan saat 18.00’den bir saat sonra 19.00’da banka hesabına girerek 10 dakika içinde 50 bin TL kredi kullanılıyor. Kullanılan kredi tutarının bir kısmı Antalya’da ikamet eden D.A’ya ve İstanbul’da ikamet eden B.B’nin hesabına aktarılıyor. Suç duyurusunda bulunuyor. Soruşturma devam ederken banka, Demirel’i arayarak krediyi ödemesini veya yapılandırma yapması için baskı yapmaya başlıyor. Sonrasında icra işlemi başlatıyor. Avukat yapılan işlemlere itiraz ediyor ve icra işlemini durduruyor. Yapılan tahkikat sonucunda AKBANK yüzde yüz kusurlu bulunuyor. Mahkeme öğretmen lehine karar veriyor. Banka şu anda istinafa başvurmuş durumda.

Emekli Ahmet Çolak… Maaş hesabı QNB Finansbank AŞ’de bulunuyor. Ahmet Bey’in bilgisi dışında kredi kartı ek kartı çıkarılıyor. Sonra bu kart ile KLONODEME/GAME CAFE açıklaması ile harcamalar yapılıyor aynı zamanda N Kolay-Playsel Elektro adlı bir yerden 15 bin TL harcama yapılıyor. Suç duyurusunda bulunulmuş ancak banka parayı emekli bir adamdan tahsil etmeye çalışıyor.

Yine emekli Bilal Kazar… Garanti Bankası’ndan sigorta poliçesi ile ilgili aradığını belirtiyor ve sorular soruyor. Telefondaki kişi para iadesi yapabileceklerini belirtiyor. Telefonuna onay kodu geldiğini ve onaylamasını istiyor Bilal Bey de onaylıyor. Telefon kapandıktan sonra hesabını kontrol ediyor ve U.Ç adına hesabından 18 bin 500 TL’lik havale yapıldığını görüyor. Bankaya durumu bildiriyor ve savcılığa suç duyurusunda bulunuyor.

En son hikâye en çarpıcı olanı. Bu kez bir iş insanını dolandırıyorlar. H.B. isimli bir iş insanının şirket hesabından iki kişiye haberi olmadan havale gerçekleştiriliyor. Akbank Güvenlik Birimi de bu havalelerin şüpheli olduğunu gördükten sonra işlemleri durduruyor ve H.B’nin parasını kurtarıyor. Geçmiş hesap işlemlerini inceleyen H.B. daha önce 1 milyon liralık benzer bir havale yapıldığını fark ediyor. Banka ise bu kez olayı kabul etmiyor ve işlemin mobil cep üzerinden gerçekleştiğini aktarıyor. Halbuki anlaşılıyor ki H.B’ye hiçbir şifre gelmeden gerçekleştirildiği belirtiliyor. Banka, havalenin doğru şifre girilerek gerçekleştiğini belirterek itirazını kabul edemeyeceğini bildiriyor. Yani “Şifreni korumak senin görevindi” diyor. 1 milyon lira da böylelikle uçup gidiyor.
Ortada çok büyük bir sorun var ve insanlar alınteri ile kazandıkları birikimlerini kaybediyorlar. Bu birikimlerini koruması gereken sorumlular ise sus pus olmuş durumda.
This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *