İŞRAK VAKFINDA ÇOCUKLARA CİNSEL İSTİSMAR * Çocuklarınızı tarikatlara, cemaatlara, dini vakıflara, kuran kurslarına teslim etmeyin

Sultangazi’deki İşrak Vakfı’nda çocuğa cinsel istismar: ‘Apaçık bir sapkınlık’

CUMHURİYET – Rengin Temoçin -18 Ocak 2023

İstanbul Sultangazi’deki İşrak Vakfı adlı tarikat yurdunda 44 yaşındaki müdür 14 yaşındaki çocuğu taciz etti. Kamera kayıtlarının ortaya çıkardığı tacizin ardından tarikatçı müdürün çocuğu tehdit ettiği de öğrenildi.
TV100’ün haberine göre tutuklanan vakıf müdürü hakkında 13.5 yıldan 30 yıla kadar hapis cezası istendi.
İddianameye göre vakıf müdürü mağdur çocuğa, “Böyle bir şey anlatılır mı? Sen bunları niye anlatıyorsun bunlar ayıp olaylar değil mi” diyerek psikolojik baskı uyguladı. Savcılığa şikâyete bulunan aile ifadesini geri çekerken baba, oğlunun taciz edilmediği yönünde beyanda bulundu. Mağdur çocuk ailesinin yanına verilirken devlet korumasına alınmadı.
Cumhuriyet yaşanan istismar olayına ilişkin emekli müftü Gani Aşık ve ilahiyatçı yazar Cemil Kılıç ile konuştu.
Emekli müftü Gani Aşık, “Tarikatlarda, din eğitimi veren yerlerde olup biten tacizler utanılacak düzeyde. Baştan sona halkın rencide olduğu, kaygılandığı gelişmelerin ardı arkası kesilmiyor. Bu meseleye özellikle Diyanet’in ve devletin el koyması gerekiyor. Bu bir milli bir kangren olayı haline gelmiştir. 20 yıldır halka kendini dindar olarak pazarlayan ve yutturan bir iktidar döneminde bu ahlaksızlıkların tavan yapması endişe vericidir. Yargının görevini yapması lazımdır” dedi.
“APAÇIK BİR SAPKINLIK”
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından öğretmenlikten ihraç edilen ilahiyatçı yazar Cemil Kılıç ise “İslamda aslında bu türden yapılara Kuran’ı temel alırsak cevaz verilmiyor. Lakin bu tür yapılar kendilerinin gerçek anlamda İslami bir tutum içerisinde olduklarını iddia ediliyorlar. İslami anlamda yorumladığımızda apaçık bir sapkınlık. Modern eğitimin esas alınması gerekiyor, harem selamlık eğitimin ortadan kaldırılması gerekiyor. Öğrencileri normal yaşamdan koparan bu yurtların ıslah edilmesi gerekiyor” diye konuştu.

cumhuriyet.com.tr – 20 Ocak 2023

Dini vakıfın müdürü başka çocukları da istismar etmiş

‘Dini eğitim’ veren İşrak Vakfı Müdürü’nün 14 yaşındaki bir çocuğu cinsel istismara maruz bıraktığı gerekçesiyle tutuklanmasının ardından, aynı müdürün başka çocukları da istismar ettiği ortaya çıktı.
İstanbul Sultangazi’de bulunan ve dini eğitim veren İşrak Vakfı’nda çocuğa cinsel istismar haberlerine bir yenisi eklendi. 14 yaşındaki çocuğa cinsel istismar davasıyla ilgili yürütülen soruşturmada 44 yaşındaki müdürün başka çocuklara da cinsel istismarda bulunduğu ortaya çıktı. TV100’ün haberine göre; pedagoga konuşan çocuklar cinsel istismar olayının yalnızca tek çocukla sınırlı olmadığını söyledi.
“PEDAGOG ÇOCUKLARIN BEYANINA İTİBAR EDİLECEĞİNİ DÜŞÜNÜYOR”
Olayla ilgili konuşan İstanbul Barosu Çocuk Hakları Merkezi Sözcüsü Avukat Çağla Gül Bulut,“Dosya üzerinde pedagog raporu da çocuğun beyanlarına itibar edebileceği yönünde. Anne ve baba ifadeden vazgeçse bile savcı hepsini değerlendirerek, bunun hükme esas alınmaması gerektiğini, çocuğun istismar suçundan cezalandırılması gerektiğini düşünüyor. Pedagog raporunda da şöyle bir hususun yer aldığını gördük. Çocuk beyanında, başka çocuklara da bunların yapıldığını söylüyor” dedi.
İSTANBUL BAROSU MÜDAHİL OLUYOR
İstanbul Barosu Çocuk Hakları Merkezi, cinsel istismar davasına müdahil olmaya hazırlanıyor. Avukat Çağla Gül, “Biz İstanbul Barosu olarak tüm çocuk hak ihlalleriyle mücadele ediyoruz. Ve bu dosya için de müdahale talebinde bulunacağız” ifadelerini kullandı.
This entry was posted in DİN-İNANÇ, İrtica, ŞERİAT - İRTİCA - KARANLIĞIN AYAK SESLERİ, YOBAZLIK - GERİCİLİK, YOZLAŞMA - AHLAKSIZLIK. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *