“GAVDOS” ADAMIZ DA YUNANİSTAN’A TERK EDİLDİ * YUNAN MEYDAN OKUYOR, SARAY SEYREDİYOR !..

Değerli okur,

Milli Savunma Bakanlığı eski Genel Sekreteri sayın Ümit YALIM’ın fikri takip ile Yunanistan tarafından Ege Denizinde işgal edilmiş olan adalarımıza ve adacıklarımıza AKP iktidarının / cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sessiz kalmasına rağmen ısrarla kamuoyunu aydınlatıyor olması çok önemlidir ve bir vatandaş olarak kendisine teşekkür ediyorum.

Görülen odur ki Ege Denizindeki adalarımız gizli bir anlaşma ile Yunanistan’a terk edilmiş ve şehitlerimizin kanlarıyla kazanılmış olan Ana Vatanımızdan adalarımız gizlice kopartılarak Yunanistan’a terk edilmektedir. Hükümet ve siyasallaştırılan Devlet ve TSK tarafından bu konuda tek bir açıklama ve karşı duruş yoktur. Her bir konuda karar veren Cumhurbaşkanı işgal edilen adalarımıza karşı suskundur.

Ana karamızdan uzak olan Gavdos Adası coğrafik konum olarak orta ve doğu Akdeniz’deki deniz trafiğini kontrol altında tutacak bir konumdadır. Alan büyüklüğü 32.4 km2’dir. Diğer bir deyişle Büyükada’dan tam 6 defa büyüktür. Ada’da çok güzel plajlar, turistik oteller olup, verimli balıkçılık vardır.

Güney Fransa, italya, Arnavutluk, Slovenya’dan Uzak Doğuya gidecek ve bu ülkelere gelecek olan, İonian, Adriatic, Tiren Denizinde seyir yapan gemiler ve aynı şekilde Uzak Doğudan gelerek Süveyş Kanalını kullanacak olan tüm gemiler GAVDOS Adasının yakınından geçerler. Bunun ticari anlamı şöyledir;

Gemiler rotaları üzerinden bulunan limanlara uğrayarak yakıt, malzeme ve kumanya ikmali yaparlar. Akdeniz’de transit geçişler üzerinde önemli 3 ikmal istasyonu vardır.

1. Ceuta Limanı, Gibraltar (Cebelitarık Boğazı) Atlantik Denizine çıkacak veya Atlantik’ten gelen gemilerin ikmal uğrak limanıdır.

2. Malta, Doğu, batı rotalarında seyir yapan gemilerin ikmal uğrak limanıdır.

3. Sicilya Augusta Limanı, Kuzey Batı , Güney Doğu rotalarında seyir yapan gemilerin ikmal uğrak limanıdır.

Gavdos Adası konumu itibarıyla Süveyş kanalını kullanan KuzeyBatı/GüneyDoğu rotalı tüm gemilerin geçiş noktasındadır. Buraya kurulacak olan yakıt/kumanya istasyonlarıyla büyük ekonomik kazanç sağlanmasının dışında Akdeniz’de stratejik yarar sağlayacaktır.

Naci Kaptan / 02.02.2022

YUNAN MEYDAN OKUYOR, SARAY SEYREDİYOR !

Ümit YALIM


*Yunanistan’ın işgal ettiği Türk Adası Gavdos’ta, Yunan askeri yığınaklanması dikkat çekiyor.  Türk Deniz Kuvvetleri’nin Girit güneyindeki faaliyetlerini izlemek üzere 2020’de Gavdos Adası’na konuşlandırılan Yunan Askeri Üssü’ne, 30 km. derinlikteki bölgeyi kontrol edecek şekilde Radar Üssü de kuruldu. 

*Askeri Üs’te Yunan Hava İndirme Askerleri görev yapıyor. Girit Adası’nın dörtte üçünün Türkiye’ye ait olduğu gerçeğini gören Yunanistan, Girit Adası’nı kaptırmamak için tedbir alıyor.

*Yunan Cumhurbaşkanı Katerina Sakellaropoulou’nun, 06 Ocak 2022’de Yunan işgali altındaki Gavdos Adası’nda egemenlik ve sancak gösterisinden sonra Yunan Savunma Bakanı Yardımcısı Nikolaos Chardalias da 18 Ocak 2022’de Gavdos Adası’na gelerek Türkiye’ye meydan okudu.

*Girit Adası’nın 20 mil güneyinde bulunan Gavdos Adası, 2004’ten beri Yunan işgali altında. Gavdos Adası, İstanbul’daki Büyükada’nın veya Antalya Kaş bölgesi’ndeki Meis Adası’nın 7 misli büyüklüktedir. Yunanistan’ın işgal ettiği 20 Türk Adası arasında bulunan Gavdos Adası stratejik öneme sahip olup Doğu Akdeniz bölgesini kontrol eden adalardan birisidir.

CHARDALİAS’IN  EGEMENLİK GÖSTERİSİNE SARAY VE AKP HÜKÜMETİ SEYİRCİ KALDI

*Türkiye, 1996’da Gavdos Adası’na sahip çıkarak Yunanistan ve NATO birliklerinin adada tatbikat yapmasını engellemişti. Erdoğan ve AKP Hükümetleri ise Yunanistan’ın Gavdos Adası’nı iskana açmasını, işgal ve ilhak etmesini engellemedi.

*Türk vatandaşları, kendi adamız olan Gavdos’a pasaportla girerken Yunan Savunma Bakanı Yardımcısı Nikolaos Chardalias, hiçbir engelle karşılaşmadan, elini kolunu sallayarak ve pasaportsuz girdi.

Konu ile ilgili açıklamalarım ve belgeler aşağıda gönderilmiştir.

Saygılarımla,

Ümit YALIM – Milli Savunma Bakanlığı eski Genel Sekreteri


Savunma Bakanı Yardımcısı Chardalias, Deniz Feneri’nin girişinde İşgalci Yunan Hava İndirme Subayı’ndan tekmil aldı. Gavdos Adası’ndaki Deniz Feneri AKP Hükümetleri döneminde inşa edildi.

Chardalias, Gavdos Adası’nda görevli İşgalci Yunan Hava İndirme Askerleri’ni denetledi. Chardalias’ın denetlemesine Adadaki Askeri Üs Komutanı ile birlikte bir Deniz Subayı da refakat etti.

Gavdos Adası’ndaki Yunan askerlerinin eğitimini ve harekât seviyelerini denetleyen Chardalias, Tören Mangası’ndaki İşgalci Yunan Askerleri ile birlikte fotoğraf çektirerek egemenlik gösterisi yaptı ve Türkiye’ye meydan okudu.

Denetleme sonrasında Deniz Feneri’ni de ziyaret eden Chardalias, Deniz Feneri Memurları, Adada görevli Polis Teşkilatı’ndan sorumlu Polis Komiseri ve Askeri Üs Komutanı ile birlikte fotoğraf çektirdi.

CHARDALİAS’IN  EGEMENLİK GÖSTERİSİNE SARAY VE AKP HÜKÜMETİ SEYİRCİ KALDI !…

Türkiye, 1996’da Gavdos Adası’na sahip çıkarak Yunanistan ve NATO birliklerinin adada tatbikat yapmasını engellemişti. Erdoğan ve AKP Hükümetleri ise Yunanistan’ın Gavdos Adası’nı iskana açmasını, işgal ve ilhak etmesini engellemedi.

Türk vatandaşları, kendi adamız olan Gavdos’a pasaportla girerken Yunan Savunma Bakanı Yardımcısı Nikolaos Chardalias, hiçbir engelle karşılaşmadan, elini kolunu sallayarak ve pasaportsuz girdi. Chardalias’ın Gavdos Adası’nda yaptığı egemenlik gösterisine AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, CB Yardımcısı Fuat Oktay, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Musa Avsever ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Adnan Özbal seyirci kaldı. Yunanistan’a nota bile verilmedi.

Ümit YALIM – Milli Savunma Bakanlığı eski Genel Sekreteri

This entry was posted in DIŞ POLİTİKA, YUNANİSTAN - EGE SORUNU. Bookmark the permalink.

One Response to “GAVDOS” ADAMIZ DA YUNANİSTAN’A TERK EDİLDİ * YUNAN MEYDAN OKUYOR, SARAY SEYREDİYOR !..

  1. emin says:

    önemli bir konu…ama ne yazıkki çıt yok.bu konunun üstünde yıllardan beri (muhalefet dahil)durmaktasınız.uyarılarınız dikkate alınmıyor.teşekkürler.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *