İYİ EĞİTİMLİ AFGAN’lar AVRUPA’ya , VASIFSIZ ve EĞİTİMSİZ SIĞINMACILAR TÜRKİYE’ye * Fransa: Afganistan’dan ilk tahliye edilenler arasında doktor, hakim, gazeteci ve sanatçılar var

Fransa’nın tahliye ettiği Afgan mülteciler   –   ©  AF

Fransa: Afganistan’dan ilk tahliye edilenler arasında
doktor, hakim, gazeteci ve sanatçılar var

Euronews • 24/08/2021


Fransız Göç ve Entegrasyon Dairesi Başkanı Didier Leschi, Paris’in, Afganistan’dan son tahliye ettiği kişiler arasında doktor, hakim, gazeteci, sanatçı gibi insanların bulunduğunu bildirdi.

Fransız Haber Ajansı’na (AFP) konuşan Leschi, tahliye edilen bu profildeki kişilerin ülkeye uyumunun daha kolay olacağını savundu.

Fransa’ya tahliye edilenlerin profili ile ilgili bir soru üzerine Leschi, “Bu gelenler arasında ya Fransa için çalışmış, ya da hakimler gibi eski idari yapıya mensup, ya da toplumsal elitler içinde yer alan doktorlar, gazeteciler hatta sanatçılar da var.” dedi.

Son yıllarda Fransa’ya sığınma başvurusunda bulunanların (yılda 10 bin) yüzde 90’nının ortalama 27 yaşında bekar erkek olduğunu ifade eden Leschi, “Fransa’nın sorumluluklarını üstüne alarak, sön dönemde getirilenlerin yüzde 90’ı erkek ve kadın dengesi gözeterek ailelerden oluşuyor ve bunların yine üçte birini çocuklar teşkil ediyor. Sosyal ve demografik olarak burada farklı bir sığınmacı profili ile karşı karşıyayız.” dedi.

Leschi, sosyal konumları, sivil toplumdaki faaliyetleri veya muhalif tavır almaları nedeniyle Taliban tarafından düşman kabul edilen bu kişilerin özellikle korunmaya muhtaç olduğunun altını çizdi. Leschi, çoğunluğu aileleriyle gelen bu kişilerin entegrasyonun daha önceki nesil vasıfsız ve eğitimsiz bekar erkeklerden daha kolay olmasının beklendiğini ifade etti.

2015-2016 yılları arasında Avrupa’yı etkisi altına alan göç dalgasından önemli dersler çıkardıklarını kaydeden Leschi, gelen bu kişilerin bir kısmı gerçekten korunmaya ihtiyacının olmadığı yorumunu yaptı.

Fransa, şu ana kadar Kabil’den 5 uçakla çoğunluğu Afgan 600 kişiyi tahliye ettiğini duyurmuştu. Başkent Paris’te çok sayıda kişi, çok daha fazla Afgan mültecinin ülkeye kabulü talebiyle gösteri düzenledi.


https://tr.euronews.com/2021/08/24/fransa-afganistan-dan-ilk-tahliye-edilenler-aras-nda-doktor-hakim-gazeteci-ve-sanatc-lar-v

This entry was posted in ABD - AB - EMPERYALIZM, BOP, İrtica, ORTADOĞU ÜLKELERİ, RADİKAL İSLAM, SİYASAL İSLAM, YOBAZLIK - GERİCİLİK. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *