DOĞA VE EKOLOJİ * MANTARLAR

Onlar ne hayvan ne de bitki… Ne nefes alıyorlar ne de fotosentez yapıyorlar. Bazıları gece yeşil yeşil parlıyor, bazıları 8000 yaşında, bazıları 605 ton ağırlığında! Her geçen gün bir başka özellikleri ile bizi şaşırtmaya devam eden mantarların dünyasına hoş geldin!
Şanslıyız; Türkiye mantar türleri açısından çok zengin. Ülkemizde yaklaşık 2200 makro mantar türü var ve bunlar yenilebilir, yenilmeyen ve zehirli olarak üçe ayrılıyor. Türkiye’de yaklaşık 300 civarında yenilebilir doğa mantarı var. Yani lezzetiyle gurmelerin ağzını sulandıran, mantar avcılarını o orman senin bu orman benim dolaştıran mantarlar ülkemizde yetişiyor. Tabii madalyonun bir de öbür yüzü var ve o yüz biraz… Nasıl desek… Korkutucu. Türkiye’de 100 civarında zehirli mantar türü var ve 10 tanesi ölümcül.
Haydi, biraz ondan biraz bundan, şirinlerin köylerine konuk olalım, mantarların arasında dolaşalım:

Boletus Edulis yani Çörek Mantarı

Fırından yeni çıkmış puf puf çörek gibi görünen bu mantar, Porçini Mantarı olarak da biliniyor ve tabii ki afiyetle yeniyor. Şapkası 7–30 cm büyüklükte oluyor. Haziran-Kasım arası meşe, huş, kayın, çam, ladin etrafındaki çürümüş yaprakları dikkatlice inceleyen birini görürsen bil ki ya bu mantarı arıyordur ya da kaybettiği bilekliğini.
Yazının Tamamı

Ganoderma Lucidum yani Kırmızı Reishi

Cilalı şapkası ile iştah açıcı görünse de odunsu yapılı ve yenilmeyen mantarlar sınıfında olan Ganoderma Lucidum, 4000 yıldır tamamlayıcı tıp tarafından baş tacı ediliyor. Genellikle meşe ve erik ağacı kütüklerinin üzerlerinde yaklaşık 9 ayda yetişiyor. Ne tesadüf!
Yazının Tamamı

Fomes Fomentarius yani Kav Mantarı

5000 yıl kar altında kaldıktan sonra bulunan insan Ötzi’nın heybesinden ne çıktı biliyor musun? Pirit, çakmak taşı ve dört parça kav mantarı! Vahşi doğada ise ölü ağaçların tekrar karbon dönüşüm sürecine katılımı sağlayan bu mantar, ateş korunu uzun süre korumasıyla biliniyor.
Yazının Tamamı
Amanita Muscaria yani Sinek Mantarı
Böyle sevimli durduğuna bakma, kırmızıyı gördüysen “Seni uzaktan sevmek, aşkların en güzeli” demeyi unutma! Bu mantar tüketildiğinde yarattığı delilik krizleri 4-6 saat sürüyor.
Yazının Tamamı
This entry was posted in DOĞA - ÇEVRE, Doga - Cevre - Ekoloji - Tarim. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *