Öğrencisi bulunmayan üniversite ve yüksekokulların varlığından haberiniz var mı?

Öğrencisi bulunmayan üniversite ve
yüksekokulların varlığından haberiniz var mı?


Eğitimci Ömer Turna’nın “Sayıştay raporlarından yola çıkarak derlediği bilgiler:
-Sayıştay raporuna göre, 41’i akademik, 29’u idari olmak özere 70 personele sahip Sinop Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi’ne fiilen devam eden öğrenci sayısı birinci sınıfta 4, ikinci sınıfta 3, dördüncü sınıfta 2 olmak üzere sadece 9 öğrencidir. Bir başka ifade ile öğrenci başına düşen öğretim sayısı 4,5’tir. Sinop Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi’nde öğrenci başına yapılan yıllık harcama miktarı Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde öğrenci başına yapılan harcamanın 2 katından fazladır.
– 9 profesör, 3 doçent, 4 yardımcı doçent çok sayıda araştırma görevlisinin yer aldığı Karadeniz Teknik Üniversitesi’ne bağlı Sürmene Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği bölümü, 26 öğrenci kontenjanına karşılık hiç tercih edilmemiştir.
-Tunceli su ürünleri bölümünü ise bir öğrenci tercih etmiştir.
-10 profesör, 7 doçent, 6 yardımcı doçent 32 akademik personele sahip Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi Eğridir Su Ürünleri Fakültesi de hiçbir öğrenci tarafından tercih edilmeyen bir diğer su ürünleri bölümüdür.
– Kayda değer öğrencisi olmayan; Ege Üniversitesi Su Ürünleri Mühendisliği bölümünde, 40 profesör, 32 doçent, 6 yardımcı doçent olmak üzere 108 akademik personel görev yapmaktadır. Ege Üniversitesi Su Ürünleri Mühendisliği bölümünde görevli profesör ve doçent sayısı Adıyaman, Siirt, Mardin ve Munzur Üniversiteleri başta olmak üzere Anadolu’daki birçok üniversitesinde görev yapan profesör ve doçent sayısından daha fazladır.
– Yine Sayıştay raporuna göre:
*Tunceli’deki Munzur Üniversitesi’nin 4 fakültesi ve 3 meslek yüksekokulunun 33 bölümünde, *Bayburt Üniversitesi’nin 5 fakülte ve 5 meslek yüksekokulunun 38 bölümünde, *Giresun Üniversitesi’nin 7 fakülte ve 14 meslek yüksekokulunun 117 bölümünde, *Dicle Üniversitesi’nin 9 fakülte ve 8 meslek yüksekokulunun 62 bölümünde ; EĞİTİM GÖREN ÖĞRENCİ YOKTUR (!)
– Sayıştay’ın inceleme yaptığı 2017 yılında 20 üniversitenin 100’ü aşkın fakülte, yüksekokul ve enstitüde kayıtlı öğrenci YOKTUR (!) Birçok fakültede akademik personel sayısı, öğrenci sayısını misliyle geçmiş durumdadır. HAL BÖYLE İKEN:
– 273 öğrencinin eğitim gördüğü ODTÜ Petrol Mühendisliği bölümünde ise 4 profesör, 1 doçent, 1 yardımcı doçent,
-466 öğrencinin eğitim gördüğü Uzay ve Havacılık bölümünde ise 7 profesör, 5 doçent, 8 yardımcı doçent görev yapmaktadır.
– Öğrenciler tarafından tercih edilmeyen, kontenjanlarının %10’unu bile dolduramayan, öğrencisi olmayan bölümler için yüzlerce, binlerce akademik ve idari personel görevlendirilirken, söz konusu bölümler için yüz milyonlarca TL harcama yapılırken, gençlerimizin ilk tercihi olan ODTÜ ve Boğaziçi gibi üniversitelere ne yeterli kadro ne de yeterli bütçe tahsis edilmediğinden, söz konusu üniversitelerimiz kan kaybediyor ve her yıl dünya sıralamasındaki yerleri gerilere gidiyor.
– Sonuçta dünyanın en saygın üniversite derecelendirme kuruluşları arasındaki Times Higher Education (THE) açıkladığı 2018 yılı dünyanın en iyi üniversiteler sıralamasında, ilk 350 üniversite arasında maalesef ülkemizden hiçbir üniversite yer almadığı görülmektedir.
– Aynı değerlendirme kuruluşunun 2014-2015 yılı için açıkladığı dünyanın en iyi üniversiteler sıralamasında ülkemizden tam 6 üniversite ilk 350 üniversite içinde yer alıyordu.
– (ODTÜ 85, Boğaziçi 139, İTÜ 165, Sabancı 182, Bilkent 201 ve Koç Üniversitesi 301’ci sırada yer almıştı.)
– Times Higher Education’un 2014-2015 yılı için açıkladığı dünyanın en iyi 250 üniversitesi sıralamasında, Türkiye, İtalya ve Belçika ile eşit düzeyde, Rusya ve İsrail’in önünde yer alıyordu. Bugün ise İran ve Suudi Arabistan’ın gerisinde… Korkarım 2023’de ilk 1000 arasında hiç üniversitemiz olmayacak…
https://www.denizlihaber.com/yazarlar/bekir-kar-yazarlar/universitelerimizin-hali/

CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal, Meclis Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada eğitim konusuna değindi. 2002 yılında 79 olan üniversite sayısının 2018’de 180’e ulaştığını belirterek, “Öğretim üyesi olmayan, öğrencisi olmayan, binası olmayan üniversitelerin açıldığı görülüyor” dedi.
“ 2002 yılında 79 olan üniversite sayısı, 2018’e geldiğimizde 180’e ulaşmıştır. Tabi üniversitelerin sayısının artması güzel bir gelişmedir. Ancak siz nicelik artışı sağlanmış görünmekle birlikte nitelik tamamen yok sayılmıştır. Öğretim üyesi olmayan, öğrencisi olmayan, binası olmayan üniversitelerin açıldığı görülüyor” dedi.
YÖK’ün yayınladığı verilere bakıldığında;
“Osmaniye Korkutata Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinde, profesör yok, doçent yok, yardımcı doçent yok, kim var sadece araştırma görevlisi var, 2012 yılında Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Hukuk Fakültesi kuruluyor. Hala öğrenci almıyor. Kadrosuna baktığımızda profesör yok, doçent yok, yardımcı doçent yok. Fakülte var öğrenci ve hoca yok.
2015 yılında kurulan Sağlık Bilimleri Üniversitesi Eczacılık Fakültesi, birinci sınıfında 80 öğrenci var. Ancak profesör yok, doçent yok, yardımcı doçent yok, Süleyman Demirel Üniversitesi Eczacılık fakültesi 2012 yılında kuruluyor, hala öğrenci almıyor. Aynı zamanda profesör yok, doçent yok, yardımcı doçent yok, Hakkari üniversitesi Mühendislik Fakültesinde bir profesör var doçent ise hiç yok, Çanakkale 18 Mart Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi sadece 1 araştırma görevlisi var.”
Adıyaman Üniversitesi’nde skandal mülakat sonuçları olduğunu kaydeden Topal, “İdari personelin görevde yükselme yazılı sınavında 100 puan ile tam not alan şube müdürü adayı mülakatta elendi. Yönetmeliğin sözlü sınavında 70 ten az puan alanlar başarısız sayılır hükmü gereğince işlem yapıldığı açıklanan duyuruda 100 tam puan alan adayın sözlü sınavda 50 puan aldığı ve başarısız olduğu belirtildi. İsmi birçok defa fetö soruşturması skandallarına karışan üniversitenin 05/02/2018 tarihinde yaptığı yazılı sınavda başarılı olan 21 adaydan ilk 5 içinde yer alan sadece 1 adayın sözlü sınavda başarılı olması dikkat çekti” diye konuştu.
DOÇENTLİK YASASI
Doçentlik ile ilgili kanun teklifini değerlendiren Topal, şunları söyledi: “Kanun teklifinin geneline bakıldığında Doktor Öğretim Üyesi ve Doçent alımlarının sübjektif kriterlerle yapılacağı, bir siyasi parti genel başkanı tarafından atanan rektörlerin nerdeyse tüm yetkiyi eline aldığı görülmektedir. Bu teklifin kabulü halinde yandaş olmayan akademisyenlerin üniversitelerde kadro alma şansları yok denecek kadar azalacaktır.”

https://www.sozcu.com.tr/2018/egitim/chpli-topal-ogrencisiz-ogretim-uyesiz-universiteler-var-2242593/
This entry was posted in EĞİTİM, YOZLAŞMA - AHLAKSIZLIK. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *