Arı Kovanına Çomak Sokmak

Arı Kovanına Çomak Sokmak

05/01/2021 / Güner YİĞİTBAŞI / Hukukçu
Ülkenin ve insanların huzurunu sağlamakla görevli ve insanların huzur içinde yaşamalarını sağlamaktan sorumlu olmasına rağmen; anayasa, yasa ve etik dışı eylem, söylem ve icraatlarıyla, insanların ve toplumun huzurunu bozuyor, anarşi çıkartıyor ve bundan zevk alıp besleniyor. Bunu siyasetinin temeli yapmış ve ülkeyi ve dolayısıyla kendisini, karanlık bir sona doğru iteliyor.
Ülkenin; çözülmesi gereken, sosyo ekonomik, politik, askeri ve diplomatik birçok sorunu varken, huzur içinde eğitim veren ülkemizin tanınmış eğitim kurumu Boğaziçi Üniversitesine rektör atamak için, üniversitenin bünyesinde hiç mi liyakatli akademisyen kalmadı da, bu güzide üniversitemize dışarıdan, liyakatsiz, partili, siyasi geçmişi olan AKP’den belediye başkanı ve milletvekili aday adayı olup, adaylığa dahi layık görülmeyen bir kişi, sadakat kriteri esas alınarak, Boğaziçi Üniversitesinin Rektörlüğüne atanıyor ve hiçbir olay yaşanmayan Boğaziçi Üniversitesinin içi karıştırılıyor.
Üniversitenin öğrencileri, çok haklı olarak, dışarıdan atanan bu liyakatsiz ve politik kişiliği olan rektöre karşı çıkarak, anayasal direnme ve gösteri haklarını kullanarak, bu atamaya barışçıl olarak karşı çıkıyorlar, üzerlerine düşen görevi yerine getiriyorlar.
Bu usulsüz atamayı yapan saray; anayasal haklarını kullanarak bu atamaya yönelik protesto gösterisi yapan gençlerin üzerine polisi sürerek, orantısız bir güç kullandırarak üniversite öğrencilerini gözaltına aldırıyor, üniversitenin kapısına kelepçe vuruluyor.
Üniversitenin akademisyenleri de, bu atamayı, görev devir teslimi sırasında sırtlarını dönerek protesto ediyorlar. Protesto haklarını kullanan üniversite öğrencilerine yönelik bu kanunsuzluklar ne zaman yapılıyor?
Saray’ın; hukuk, adalet ve demokrasi reformu yapacakları müjdesini verdiği günümüzde yapılıyor. Bu mudur adalet ve demokrasi reformu?
Zaten inanan olmadı ama, inanır gibi olanların da umutlarını söndürdünüz, yok ettiniz. Kayyum rektör olarak üniversite dışından atanan rektörü, üniversitenin akademisyenlerinin ve öğrencilerinin hazmederek, bu atamaya suskun kalacaklarını mı zannediyordunuz?
Tabii ki hayır.
Bu atamanın amaç; bal yapmakla meşgul olan arının kovanına çomak sokarak, bilerek ve isteyerek anarşi çıkmasına neden olup, ülkenin huzurunu kaçırmak, bundan siyasi çıkar beklemek ve anayasal demokratik haklarını kullanan öğrencileri, teröristlikle yaftalamaktır.
Bugün yapılan resmi açıklamalara göre; güya, gözaltına alınan öğrencilerin sadece ikisi Boğaziçiliymiş, demek istiyorlar ki; protesto yapan kişiler, öğrenci değil teröristler. Madem öyle, sen devlet olarak, bu kayyum rektör atamasını yapıp teröristleri kovanlarından niçin çıkarıyorsun, niçin provake ediyorsun?
Belki, muhalefetin yapması gereken ülkeyi karıştıran bu aymazlığı, iktidardaki sarayın yapması, gerçekten anlaşılır gibi değil, bu ülkeye kötülük yapıyorsunuz, bu ülkenin temellerine, kin ve nefret tohumları ekiyorsunuz, bu tohumların yeşermesi halinde, bu kin ve nefretin ilk önce sizi yok edeceğini anlayınız artık.
Ben artık inanıyorum ki; ülke ve millet olarak, çok büyük bir günah işlemişiz ve bu günahımızın cezasını çekiyoruz.
Çok yazık.
Güner Yiğitbaşı / Kemalın Askeri

https://haberguncel.blogspot.com/2021/01/ari-kovanina-comak-sokmak.html
This entry was posted in FAŞİZM. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *